به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی رکنا، دولت در راستای رسیدن قیمت بنزین به قیمت بین المللی بنزین را گران کرد. برخی بر این عقیده بودند که این افزایش بر قیمت دیگر کالاها به ویژه قیمت کالاهای اساسی تاثیر گذاشته و شاهد افزایش مابقی کالاها خواهیم بود. اما دولت اعلام کرد که قیمت کالاها به ویژه کالاهای اساسی را کنترل خواهد کرد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با رکنا افزایش رسیدن قیمت بنزین برای رسیدن به قیمت بین المللی را بررسی کرده و گفت: نرخ سوخت نسبت به کشورهای همسایه تفاوت دارد. سوخت در ایران ارزانتر بوده و همین ارزانی باعث قاچاق سوخت شده است. قطعا رسیدن قیمت بنزین به نرخ متعادل بازار بین المللی مورد تایید اقتصاد ایران است. اما نباید از یاد برد که زمان و چگونگی بیان تعرفه بنزین نیز حائز اهمیت است. اگر زمان بندی، تعرفه گذاری و افزایش پلکانی درست و به موقع باشد، قطعا نتیجه بخش خواهد بود. اما احتمال دارد یک باره اعلام کردن افزایش قیمت، مورد توجه جامعه نباشد.

وی با اشاره به این که دولت تصمیم دارد، هزینه های دولت را از محل فروش سوخت در داخل و بین الملل کسب کند، تاکید کرد: با وجود تحریم ها طبیعتا دولت مجبور است که این هزینه ها را از داخل تامین کند. در این شرایط دولت باید وضعیت معیشتی مردم مورد توجه قرار دهد تا قشر زحمت کش جامعه در معرض فشار اقتصادی قرار نگیرد. از سوی دیگر یارانه های پرداختی می تواند این فشار را تا اندازه ای کاهش دهد.

مقیمی با تاکید بر این که باید راهکارهای کنترلی در نظر گرفته شود تا کالاها دیگر با افزایش قیمت روبرو نشوند، افزود: میوه، نان و... با افزایش قیمت روبرو شدند. شاید مسئولان بگویند که افزایش قیمت نداشتیم اما من هم به عنوان یک شهروند از بازار خرید می کنم و با این افزایش قیمت روبرو شده ام. باید نظارت ها وجود داشته باشد که از نظر اقتصاد داخلی مشکلی ایجاد نشود.

وی در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت ها چه آسیب های اجتماعی را در پی خواهد داشت؟ گفت: اگر نظارتی بر افزایش قیمت ها وجود نداشته باشد، دهک های پایین جامعه و افراد کم درآمد با فشار اقتصادی دست به گریبان خواهند شد. دولت باید با برنامه ریزی از اقشار زحمت کش کارگری و افراد کم درآمد حمایت کند  تا از التهابات  آنها بکاهد .

خبرنگار : پریسا هاشمی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟