حجم ویدیو: 63.36M | مدت زمان ویدیو: 00:08:54

آیین تجلیل از رسانه های برخط در اربعین حسینی صبح امروز سه شنبه 21 آبان ماه به همت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدخوراکیان معاون شورای عالی فضای مجازی، احمد محمدی‌فر دبیر ستاد اربعین، حجت‌الاسلام احمدی رئیس کمیته فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در محل انتشارات نشرآوران برگزار شد.

خوراکیان: کاش در مسائل ملی کشور هم از الگوی اربعین بهره می‌بردیم

بنا بر این گزارش، در این مراسم که نمایندگان رسانه‌های جمعی نیز حضور داشتند، خوراکیان در سخنانی گفت: چیزی که امسال ما شاهد آن بودیم، یک همکاری بسیار ارزشمند بود که با حضور رسانه‌ها شکل گرفت و یک هم سویی شیرین ایجاد شد.

وی ادامه داد: در این میان دو نکته از اهمیت بالایی برخوردار بود، یکی اینکه این ماجرا به همت دوستان وزارت کشور انجام شد که در این مسیر کمیته‌های موازی ایجاد نکردند و همین امر به ایجاد وحدت و انجام کارها کمک بسیاری کرد و دیگری نیز این بود که دوستان ما در وزارت ارشاد کمک‌های بسیاری در تقسیم کار و همکاری رسانه‌ها انجام دادند.

خوراکیان اظهار داشت: این موضوع منجر شد از این ماجرا چیزی جز شیرینی باقی نماند و فکر کنیم که کاش در مسائل ملی کشور هم از الگوی اربعین بهره می‌بردیم و قطعا در این صورت با مشکلات کمتری مواجه بودیم.

محمدی‌فر: خوشبختانه مردم عراق مثل هرسال عاشقانه میزبان ایرانی‌ها بودند

محمدی‌فر نیز در ادامه این مراسم گفت: اربعین امسال با توجه به وضعیت عراق شرایط سخت و متفاوتی بود و نمی‌دانستیم که استقبال مردم عراق از ایرانی ها چگونه خواهد بود اما علی‌رغم همه اینها 3 میلیون و 600 هزار نفر در اربعین شرکت کردند. آن هم با توجه به شرایطی که در عراق پیش آمده بود و خوشبختانه مردم عراق هم عاشقانه میزبان ما بودند و نه تنها تفاوتی با سالهای پیش نداشت بلکه موکب‌هایی که تا ظهر اربعین بودند، امسال بیشتر برپا ماندند و این وحدت زائران امام حسین علیه السلام امسال بسیار بیشتر از همیشه بود.

وی تاکید کرد: امسال احساس کردیم که رسانه به عنوان بازوی اساسی نقش بسیار مهمی می‌تواند برای ما داشته باشد و بسیار مشفقانه و همدلانه بود و جا دارد من هم از طرف خودم و هم ریاست مرکزی ستاد اربعین تشکر کنم از همکاری و همدلی اربعینی که برگزار شد و تقاضا کنیم که سال آینده هم در کنار ما باشید چرا که ماهیت اصلی اربعین کاملا فرهنگی است.

احمدی: هماهنگی‌ رسانه‌ها در اربعین امسال بیشتر بود

به گزارش فارس، در بخش دیگری از مراسم حجت الاسلام احمدی معاون فرهنگی بعثه نیز ضمن تبریک هفته وحدت و تشکر از معاونت مطبوعاتی برای برپایی مراسم در سخنانی اظهارداشت: کاری که امسال صورت گرفت، کار جدید و نویی بود و ما همواره شاهد زحمات بسیاری از سوی رسانه‌ها بودیم ولی امسال این هماهنگی بسیار بیشتر بود. البته ما می‌توانیم به خوانش‌های جدیدی هم در این زمینه برسیم. در حقیقت کارهایی در این زمینه شده ولی بسیار اندک است.

متقیان: امام حسین(ع) قیام خود را از ابتدا تا انتها با حضور خبرنگاران پیش برد

همچنین در ادامه علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا طی سخنانی گفت: امام حسین (ع) وقتی حرکت خود را از مدینه آغاز کردند به همراه خودشان خانواده هم بردند. همه دوراندیشان و خیران گفتند خانواده را با خود نبرید. تمام این مدت خانواده در کنارشان بودند و امام حرکتشان را همراه با خبرنگارانی آغاز کرد که از ابتدا تا انتها و تمام مراحل همراه ایشان بودند و این خبرنگاران شاهد ماجرا بودند.

وی ادامه داد: ما در نهایت آثار این همراهی را کجا دیدیم؟ در گذشته این طور بود که در تمام جنگ‌ها، طرفی که کشته بیشتر می‌دهد مغلوبه است در نبرد امام حسین(ع) هم که ایشان و یارانشان به شهادت رسیدند، بنی امیه هم اعلام پیروزی کرد اما این اسیران در کوفه و حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) بودند که درخشیدند و حقیقت ماجرا را برای همه عیان کردند و کار به جایی رسید که یزید گفت من در این ماجرا مسئولیتی نداشتم و کار را به گردن عبیدالله انداخت. چیزی که از قیام امام حسین (ع) مانده، همه حاصل تلاش خبرنگارانی است که همراه امام بودند و به مردم آگاهی دادند. آنچه از قیام امام حسین(ع) مانده، توسط خبرنگاران حاضر در معرکه ماندگار شد و در حقیقت قیام امام حسین(ع) در اربعین به ثمر نشست.

در این مراسم اعلام شد که بیش‌از 22 هزار خبر توسط کارگروه تشکیل شده در مدت زمان اربعین منتشر شده و پس از آن خدادی در سخنانی عنوان داشت: اربعین موضوعی است که عمیق‌تر باید به آن فکر کنیم. ماهیت اربعین کاملا متفاوت از سایر برنامه‌هاست. ما در موضوع رسانه‌ای اربعین عقبیم، قاصریم و نتوانستیم کارمان را متناسب با این ظرفیت جلو ببریم.

وی اظهارداشت: اربعین موضوعات بسیار مهمی دارد که رسانه در آن بسیار عقب است. در حقیقت ما باید از مهندسی مخاطب به سوال برسیم و پاسخش را تبدیل به پیام کنیم و در قالب محتوای منتج به اثر آن را ارائه دهیم. نکته بعدی اثرگذاری بر افراد حاضر در اربعین است. همه شرکت کنندگان همه پیام رسان اربعین هستند. ما در مورد اربعین برای کسانی که به اربعین می آیند باید کار انجام دهیم آن هم در کنار قدرت عظیم بایکوت رسانه‌های بزرگ دنیا

خدادی گفت: در همه دنیا گردهمایی افراد از یک تعدادی بیشتر ماهیت خبری پیدا می‌کند، اگر این افراد متعلق به چند کشور باشند، خبر است، اگر متعلق به یک آیین باشد، باز هم خبر است، حالا اگر این جمعیت متعلق به میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا و با یک موضوع مشترک باشد، قطعا اهمیت خبری آن بیشتر می‌شود، در حالی که رسانه‌های دنیا این گردهمایی را بایکوت می‌کنند. به نظرم ما در بعد بین المللی در انتقال مفهوم اربعین باید کار جدی انجام بدهیم و در راستای هم افزایی هم باید کارهای جدی صورت بگیرد.

در پایان این مراسم در 2 گروه الف و ب از رسانه‌های برخط و فعال در زمینه اخبار اربعین با اعطای کمک هزینه سفر به عتبات تجلیل به عمل آمد که اسامی رسانه‌های گروه الف عبارتند از خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر، خبرگزاری ایسنا، خبرگزاری ایلنا، خبرگزاری ایرنا و پایگاه خبری شفقنا.

همچنین در گروه ب از مدیران مسئول رسانه‌های تسنیم، جماران، اهل بیت، عقیق، عصر ایران و خبرآنلاین تجلیل شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟