پسرانی که وارد سن 18 سالگی می شوند اگر شامل یکی از معافیت های خدمت سربازی مانند معافیت تحصیلی نشوند از لحاظ قانون وظیفه عمومی مشمول خدمت سربازی خواهند شد. در حال حاضر در کشور ما خدمت نظام وظیفه برای افراد بدون در نظر گرفتن کسری خدمت 21 ماه می باشد. باید این را بدانید که افرادی که مشمول خدمت سربازی می شوند یا می توانند از شرایط معافیت خدمت استفاده کنند و یا شرایط کسری خدمت را داشته باشند؛ اگر هیچ یک از موارد معافیت و کسری خدمت را نداشته باشند؛ میبایست خدمت سربازی خود را به صورت کامل طی کنند. کسری خدمت سربازی شرایطی دارد که توسط سازمان نظام وظیفه اعلام شده است. البته باید بدانید این شرایط ثابت نیست و نه هر ساله بلکه شاید زودتر نیز تغییر کند.

کسری خدمت سربازی

سقف کسری خدمت چقدر است؟

باید این را بدانید که افراد فقط تا سقف 19 ماه می توانند از کسری خدمت استفاده کنند و نه بیشتر که این شامل تمامی انواع کسری خدمت سربازی است. شاید سوالی که برای شما پیش بیاید این است که برای گرفتن کسری خدمت باید از کجا شروع کنیم؟ شما میبایست در قدم اول اطلاعات جامعی در مورد کسری خدمت داشته باشید. قوانین نظام وظیفه در مورد هر یک از انواع کسری خدمت سربازی یکسان نیست. پس بهتر است از اینجا شروع کنیم چند نوع کسری خدمت نظام وظیفه وجود دارد و به هر کدام از آنها چه مقدار کسری خدمت تعلق خواهد گرفت. ممکن است البته شما سوالات دیگری نیز داشته باشید مانند آیا با مدرک کارشناسی میتوان از کسری پروژه خدمت استفاده کرد؟ آیا معافیت مدرک تحصیلی 

نیز هنوز وجود دارد؟ کسری بسیج به چه کسانی تعلق میگیرد؟ در ادامه این بحث سعی می کنیم پاسخ این سوالات را بدهیم.

انواع کسری خدمت سربازی

باید بدانیم که در قوانین نظام وظیفه ایران کسری خدمت مختلفی برای افراد مشمول در نظر گرفته شده است. کسری خدمت صرفا به افراد خاصی مانند فرزندان جانبازان تعلق نمی گیرد. تعدادی از انواع کسری خدمت شامل موارد زیر است:

  1. کسری خدمت مناطق محروم و عملیاتی
  2. کسری خدمت فرزندان ایثارگران
  3. پروژه کسری خدمت
  4. کسری خدمت بسیج
  5. کسری خدمت داشتن فرزند
  6. کسری خدمت افراد متاهل

کسری خدمت سربازی

کسری خدمت مناطق محروم و عملیاتی

در این نوع کسری خدمت با توجه به نوع مناطقی که فرد در آنها خدمت خود را می گذراند به همان نسبت کسری خدمت تعلق می گیرد. انواع این مناطق شامل موارد زیر است:

  • کسری خدمت مناطق بد آب و هوا یا همان مناطق محروم
  • کسری خدمت مناطق عملیانی: منظور مناطقی است که به لحاظ امنیتی مناطق جنگی محسوب می شوند.

فردی که در مناطق عملیاتی خدمت می کند از خدمت نظام وظیفه اش 3 ماه کسر خواهد شد و افرادی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت می کنند حداکثر 2 ماه از خدمت شان کم خواهد شد.

امریه خدمت سربازی

البته باید گفت افراد می توانند دوران خدمت خود را علاوه بر ارگان های نظامی در سایر نهادهای غیر نظامی مانند شهرداری ها، وزات خانه ها و همچنین سازمان های مرتبط با وزارت دفاع و غیره نیز بگذرانند. بدین شیوه گذراندن خدمت سربازی، امریه خدمت سربازیگفته می شود. البته در این شیوه اعزام خدمت مشمولین افراد نمی توانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند. همچنین در مواردی مانند سرباز معلم آنها میبایست باید به جای 21 ماه 24 ماه در ارگان مربوطه مشغول باشند.

کسری خدمت فرزندان ایثارگر

در سال های اخیر کسری خدمت فرزندان عزیز ایثارگر دچار تغییرات زیادی شده است. این را باید بدانیم که افراد زیادی از کسری خدمت رزمندگی، ایثارگری و جانبازی افراد خانواده خود استفاده کنند. البته در برخی موارد حتی می توانند معافیت خدمت سربازی نیز بگیرند. سقف کسری خدمت ایثارگری به طول خدمت پدر در مناطق جنگی بستگی دارد. از طرف دیگر افرادی که در مناطق عملیاتی جانباز شده اند به میزان درصد جانبازی خود، فرزندان آنها می توانند از کسری خدمت بهره مند شوند. برای نمونه افرادی که پدرشان در جبهه 5 ماه حضور داشته اند؛ می توانند حداکثر 60 روز از کسری خدمت بهره مند شوند. این مدت برای 6 ماه اسارت برابر با 72 روز کسری خدمت سربازی است و افرادی که پدرشان 10 درصد جانبازی داشته باشند؛ می توانند 120 روز از خدمت سربازی خود را کسر کنند.

البته باید گفت که فرزندان می توانند از تجمیع موارد جانبازی، آزادگی و جبهه پدر استفاده کنند و مجموع کل این موارد را از خدمت خود معاف شوند.

کسری خدمت سربازی

اخذ پروژه کسری خدمت

این روند کسری خدمت مختص افرادی است که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی یا بالاتر به اتمام رسانده باشند. البته دانشجویان می توانند طرح های خود را نیز برای کسری خدمت ارائه دهند و در صورت تایید شدن از مدت خدمت خود بکاهند باید توجه داشته 

باشید صرفا تا یک سال پس از فارغ شدن از تحصیل می توانید برای کسری پروژه خدمت اقدام کنید. شما می توانید به راحتی با ارگانی که با رشته شما مرتبط است ارتباط برقرار کنید و بعد از طی کردن مراحل پروژه خود را به بنیاد ملی نخبگان ارائه کنید. در اینجا لازم است که حتما پروژه شما به تایید ارگان مربوطه برسد تا شما بتوانید روند پروپوزال خود را شروع کنید.

نکته ای که باید بدان توجه کنید این است که افراد در مقاطع پایین تر از کارشناسی ارشد نمی توانند اقدام به ارسال پروژه به ارگان های مربوطه کنند و همچنین داشتن غیبت سربازی از پروژه کسری خدمت محروم خواهند شد.

کسری خدمت بسیج

در این نوع کسری خدمت سابقه تحصیلاتی و یا رزمندگی و غیره اهمیتی ندارد. بنابراین همه می توانند از شرایط دریافت کسری بسیج بهره مند شوند. شما با عضویت در یکی از ارگان های بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج ناحیه های شهری و روستایی از این کسری خدمت بهره مند شوید. البته باید توجه کنید در صورتی می توانید از کسری خدمت بسیج استفاده کنید که عضویت شما در سازمان بسیج مستضعفین تایید شده باشد. به عضویت عادی بسیج، کسری خدمت تعلق نمی گیرد.

 شما برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع کسری خدمت سربازی و همچنین انواع معافیت های سربای می توانید به سایت مرکز مشاوره آویژه مراجعه کنید و همچنین می توانید از مشاوره تلفنی آویژه در این زمینه بهره مند شوید و اطلاعات لازم را برای کسری خدمت و همچنین انواع معافیت های نظام وظیفه دریافت نمایید.

 

آیا این خبر مفید بود؟