به گزارش گروه حوادث رکنا، سیدمحمدرضا طبایی صبح امروز در نشست خبری درخصوص صدور گذرنامه های موقت ویژه مراسم اربعین حسینی گفت: در حوزه گذرنامه با یک تراکم چند برابری مراجعین مواجه بودیم و نسبت به سال گذشته تعداد مراجعین ۴ برابر افزایش داشته است و اینکه ظرفیت صدور گذرنامه محدود است، بنابراین تصمیم گرفتیم تا برای اربعین امسال برگ تردد زائرین چاپ شود.

وی ادامه داد: در برگ تردد، دو صفحه اول گذرنامه اصلی وجود دارد و با این برگه تا پایان ماه صفر اعتبار خواهد داشت و مردم برای دریافت این برگه بابد همان مراحل ثبت نام گذرنامه را طی کنند و هزینه اضافی از شهروندان گرفته نخواهد شد.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه گفت: از ابتدای محرم تاکنون بیش از یک میلیون ۱۰۰ هزار گذرنامه صادر شده که این آمار نسبت به سال گذشته ۷۷ درصد رشد داشته است؛ از طرفی آمار تشرف هموطنان به عتبات نسبت به سال گذشته رشد با ۴ برابری روبه رو بوده است.

طبایی گفت: از اول صفر تا ششم صفر ۳۵۰ هزار نفر از مرزها خارج شدند که این این آمار نیز نسبت به سال گذشته با رشد چهار برابری مواجه بوده است؛ از طرفی روز گذشته بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مرزها خارج شدند.

وی درباره تعداد برگ تردد چاپ شده تا به امروز گفت: بیش از ۳۰۸ هزار برگ تردد چاپ شده که ۲۷۳ تعداد از برگه ها تحویل اداره پست شده است؛ همچنین ۵۰ هزار برگ تردد در مرحله چاپ قرار دارد و ۸۰ هزار نفر نیز در صف صدور گذرنامه قرار دارند.

رئیس پلیس اداره مهاجرت و گذرنامه اظهار کرد: ثبت نام برای صدور برگه های تردد تا ۴۸ ساعت قبل از اربعین صورت می گیرد و انقضای این برگه ها تا ۱۲ آبان خواهد بود و هموطنان قبل از این تاریخ باید به کشور بازگردند.

طبایی درباره اینکه آیا افرادی که گذرنامه آنها کمتر از ۶ ماه اعتبار دارد می توانند با همان گذرنامه به مرز بروند یا خیر؟ گفت: با هماهنگی هایی که با طرف عراقی صورت گرفته، قرار شده تا این افراد نیز بتوانند از مرز خارج شوند و اگر زائران در مرزها با مشکل مواجه شدند، به ماموران ناجا رجوع کنند.

وی گفت: افرادی که برای دریافت برگه تردد ثبت نام کردند می توانند با رجوع به پلیس +۱۰ بارکد پستی خود را دریافت کنند و از طرفی دو سامانه پیامکی ۱۱۰۳۰۰۰۰۱۰ و ۱۱۰۳۰۰۰۰۲ در اختیار شهروندان قرار دارد تا با ارسال کد نلی به این دو سامانه از وضعیت خود اطلاع کسب کنند.

رئیس اداره مهاجرت و گذرنامه ناجا در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر گذرنامه فردی در عراق مفقود شود چه باید بکند، اظهار کرد: هموطنان به نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در شهرهای بصره، نجف، کربلا، بغداد و کاظمین مراجعه کنند تا مشکل تردد آنها حل شود.

طبایی گفت: امسال با رشد ۷ برابری درخواست صدور گذرنامه مواجه بودیم و صف های طولانی در ادارات گذدنامه نیز به همین دلیل است و به هموطنان توصیه می کنیم اول برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و بعد از آن، برای خرید بلیت هواپیما و اتوبوس اقدام کنند تا با مشکل مواجه نشوند و عمده سوالات مردم در اداره گذرنامه این است که "بلیت هواپیما خریدیم و گذرنامه ما کی صادر می شود"، لذا همطونان مراحل را پشت سر عم انجام دهند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید.

وی درباره اینکه کمبود کاغذ یکی از دلایل طولانی شدن زمان صدور گذرنامه عنوان می شود گفت: این موضوع را به شدت تکذیب می کنم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟