به گزارش رکنا، کم نیستند کودکانی از جنس فرشته و معصومیت که علیرغم ناتوانایی‌های جسمی و حرکتی و حتی مضیقه‌های مالی دست از تلاش و تحصیل برنمی‌دارند و هر روز با تلاشی ستودنی الفبای زندگی را یاد می‌گیرند. اراده‌هایی که هیچ مانعی‌حتی نداشتن دستانی کارساز و گره گشا هم نمی‌تواند سد راه پیشرفت‌شان شود.

آنها با وجود کودکی و کوچکی، همتی بزرگ و سترک دارند که تمام سختی‌های زندگی را هموار می‌کند و محکم و استوار و با نیروی باورنکردنی اراده با "امید" پیش می‌روند.

"زینب سبزی دیلمی" دانش آموز پایه دوم دبستان فروغ روستای سنجر دزفول یکی از همین فرشته‌های زمینی است که اگر چه از نعمت هر دو دست محروم است اما دختری با پاهای تواناست.

زینب برای آموختن، هر روز صبح راهی مدرسه می‌شود و سطرهای دفتر مشق به میزبانی پاهایش می‌آیند تا دخترک با انگشتان پاهای کوچکش حروف و کلمات را در میان سپیدی کاغذ به رشته تحریر درآورد؛ نقاشی بکشد، شعر بخواند و پای تخته برود و بنویسد آسمان آبی است...

عبدالمحمد جرجانی مدیر آموزش و پرورش دزفول درباره این دانش‌آموز معلول گفت: این دانش‌آموز در یکی از مناطق کمتر توسعه یافته و محروم شهرستان دزفول مشغول به تحصیل است.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد: او از طریق اولیای مدرسه به آموزش و پرورش شهرستان معرفی شد که به طور مادرزادی از هر دو دست با معلولیت روبروست. دانش آموز مذکور از نظر اقتصادی خانواده ضعیفی دارد. با توجه به وضعیت جسمانی کودک با کمک خیرین برایش در کلاس یک میز متفاوت تهیه کرده‌ایم تا از پاهای خود برای نوشتن کمک بگیرد.

جرجانی افزود: در جشنواره خیرین دزفول که دهم اسفند ماه برگزار شد، کلیپی از این دانش آموز پخش شد که بالغ بر هفت میلیون تومان برای این کودک جمع‌آوری شد که طی مراسمی این کمک را به خانواده اش تقدیم کردیم و خیرین نیز اعلام آمادگی کردند تا ماهیانه به خانواده این کودک کنند.

وی گفت: البته این دانش آموز با وجود اینکه از این نقص عضو رنج می‌برد اما با هنرمندی و تلاش مثالزدنی با پاهای خود می‌نویسد، نقاشی می‌کشد و خط بسیار زیبایی دارد و نیاز است تا آموزش و پرورش با توجه به وضعیت چنین دانش‌آموزانی نه تنها در سطح دزفول بلکه در سطح کشور تسهیلات ویژه‌ای برای‌ این قبیل دانش آموزان فراهم کند چرا که در بین چنین معلولانی بعضا استعدادهای درخشان و منحصر به فردی دیده شده است.

جرجانی ادامه داد: شاید به لحاظ جسمی این کودکان دارای نواقصی باشند ولی به لحاظ هوش و استعداد بسیار توانمند هستند. در شهرستان دزفول سه الی چهار مدرسه وجود دارد که کودکان استثنایی در آنها مشغول به تحصیل هستند که البته این اماکن با کمک خیرین اداره می‌شود. امیدوارم از طریق وزارت آموزش و پرورش برای این کودکان برنامه ریزی و ساماندهی خوبی صورت بگیرد که بتوانند تحصیل کنند و در آینده به رتبه‌های علمی بالا دست یابند.

اما بی تردید خانواده ها در موفقیت دانش آموزان معلول نقشی انکار ناپذیر دارند و بردباری و صبوری آنها در کنار حمایت ها و تشویق های شان سهم بسزایی در شکوفایی استعدادهای کودکان معلول دارد.

"مریم کولیوند: مادر این دانش آموز معلول می‌گوید: دخترم زینب 8 ساله است و از کودکی علیرغم معلولیت جسمی خدا استعداد و توانایی‌های ذهنی بالایی به او عطا کرده است.

او ادامه داد: زینب مادرزادی دچار معلولیت جسمی است و دست ندارد. متاسفانه در دوره بارداری‌ پزشکان این مشکل را تشخیص ندادند. بعد از زایمان متوجه شدم کودک ام دچار معلولیت جسمی است. زینب فرزند اولم است و بعد از او صاحب فرزند پسری شدیم که خدا را شکر سالم است.

خانم کولیوند اضافه کرد: دخترم از همان دوران کودکی تمامی کارهایش را با کمک پاهایش انجام می‌داد. از همان کودکی تمامی کارهای مرا در منزل نگاه می‌کرد و یاد می‌گرفت و از خداوند ممنونم که چنین استعدادی را به فرزندم داد چرا که ما به لحاظ مالی خانواده ضعیفی هستیم؛ شوهرم کارگر ساده است و هیچ بیمه‌ و کمک هزینه درمانی برای دخترم ندارم و زندگی‌مان از طریق کمک های خانواده ام و تاحدودی خیرین تامین می‌شود.

وی ادامه داد: البته زینب تحت‌حمایت سازمان بهزیستی است که آن هم تنها ماهیانه 53 هزار تومان به ما پرداخت می‌شود. خانه ما استیجاری و دارای دو اتاق کوچک است. زندگی‌مان به سختی می‌گذرد. خیلی نگران آینده دخترم هستم. اینکه بتوانم از پس مخارج زندگی‌مان و تحصیل دخترم بربیام چرا که زینب به لحاظ جسمی معلول است و هزینه های خودش را دارد و این موضوع من را همیشه نگران می‌کند.

مادر زینب در پایان گفت: با وجود معلولیت زینب در کارهای خانه به من کمک می‌کند. دخترم را خیلی دوست دارم و خیلی از خداوند ممنونم که چنین فرزندی به من عطا کرده است. امیدوارم که مردم خیر ایران به دخترم کمک کنند تا بتواند ادامه تحصیل بدهد و آینده اش را بسازد چرا که من ایمان دارم او استعدادهای زیادی دارد و می تواند آینده درخشانی داشته باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟