بر اساس قانون برنامه ششم توسعه یعنی از ابتدای سال 96 دولت مکلف است وضعیت شغلی کل فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان 70 درصد و بالاتر را ساماندهی کند. بیش از یک سال و نیم از تاریخ مذکور گذشته است ولی همچنان با مشکلات زیادی در این حوزه مواجه هستیم.

مدیرکل اشتغال بنیاد شهید در زمینه اشتغال این افراد به «ایران» می‌گوید: در این راستا با سازمان اداری و استخدامی کشور هماهنگی و مکاتبات مختلفی در زمینه ارائه آمار کل مشمولین واجد شرایط بهره‌مندی از این ماده قانونی شده است اما سازمان مزبور اجرای قانون یادشده را منوط به صدور مجوز استخدامی، داشتن پست بلاتصدی و تأمین اعتبار لازم می‌داند که با توجه به شرایط موصوف ماده فوق هنوز به مرحله اجرا درنیامده است. اما در این خصوص برای فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد به بالای کشور به تعداد 200 نفر سهمیه استخدامی در سنجش آزمون فراگیر استخدامی آینده از امور استخدامی کشور در نظر گرفته شده است. به گفته سردار حسن‌زاده، 25 درصد از سهمیه‌های استخدامی برابر ماده 21 قانون جامع خدمت‌رسانی به ایثارگران متعلق به فرزندان شهدا، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسران آنها، آزادگان یک سال اسارت و بالاتر و خواهر و برادر شهید تعلق می‌گیرد بدین معنا که از مجوزی که دولت برای دستگاه‌های اجرایی صادر می‌کند، 25 درصد به این افراد اختصاص می‌یابد.مدیرکل اشتغال بنیاد شهید و امورایثارگران در ادامه می‌افزاید: این اداره کل برای آن دسته از فرزندان شاهد و فرزندان جانبازان 70 درصد و بالاتر که فاقد مدرک دانشگاهی هستند و امکان جذب و استخدام آنها در دستگاه‌های اجرایی وجود ندارد با تحت پوشش قراردادن آنان در قالب برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی شغلی و انجام مشاوره‌های شغلی و ارتقای سطح مهارت و دانش فنی و حرفه‌ای نسبت به هدایت و راهنمایی این عزیزان به سمت اجرای طرح‌های خود اشتغالی و کارآفرینی و بهره‌مندی از تسهیلات اشتغالزا اقدام می‌کند. همچنین این افراد می‌توانند از مزایای ماده 31 قانون جامع خدمت‌رسانی به ایثارگران مبنی بر اینکه با ارائه مشوق‌های لازم به کارفرمایان بخش خصوصی زمینه اشتغال به کار این افراد را فراهم می‌سازد نیز می‌توانند بهره‌مند شوند.

حسن زاده گفت: با سازمان اداری و استخدامی کشور رایزنی‌هایی را انجام داده‌ایم و در سال آینده نسبت به عملیاتی شدن برنامه و بهره‌مندی این افراد از قانون یادشده اقدامات لازم را انجام داده‌ایم و به امیدخدا در برنامه ششم توسعه این افراد به‌طور اختصاصی ساماندهی می‌شوند و در نهایت تا 3 سال آینده نباید فرزند شهید و جانباز 70 درصد به بالاتر بیکار داشته باشیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

مهسا قوی قلب

آیا این خبر مفید بود؟