«خیر ا... خادمی» گفت: پس از سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی در سال 94 طی این مدت 256 میلیارد تومان اعتبار برای محور 560 کیلومتری قوچان - بهشهر مصوب شده است که 184 میلیارد تومان اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: از این میزان اعتبار تخصیص داده شده 104 میلیارد تومان آن معادل ۸۰ درصد در محدوده خراسان شمالی، حدود 5 درصد آن در محدوده قوچان تا فاروج و 15 درصد نیز در محدوده جنگل گلستان تا گرگان هزینه شده است.

وی در پاسخ به این سوال که مقدار بهره برداری شده از پروژه محور بجنورد- گلستان طی 3 سال گذشته با هزینه کرد 104 میلیارد تومانی همخوانی ندارد، اظهارکرد: این میزان اعتبار برای محور فاروج تا جنگل گلستان هزینه شده است. طی 3 سال گذشته 4 زیرگذر در محور شیروان- بجنورد ساخته شده است و احداث هر زیر گذر هزینه بالایی دارد. همچنین روکش باند دوم محور فاروج - شیروان در این مدت انجام و بخشی از اعتبارات نیز برای کنارگذر فاروج هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: کنارگذر شمالی بجنورد نیز جزو این طرح است و هزینه صرف شده برای تقاطع باباامان معادل اعتبار احداث 20 کیلومتر از محور بجنورد-گلستان است.

وی تصریح کرد: هم اکنون احداث 6 زیرگذر برای محور فاروج - شیروان مورد نیاز است و از طرفی حدود 70 کیلومتر از پروژه احداث باند دوم محور بجنورد-گلستان نیز باقی مانده است.

وی تأکید کرد: هم اکنون با توجه به شرایط بودجه ای کشور و کاهش اعتبارات عمرانی برای ادامه این پروژه باید متولیان امر و مسئولان خراسان شمالی اولویت بندی کنند که ابتدا زیرگذرهای باقی مانده در محور فاروج - بجنورد و دیگر اقدامات ایمن ساز همچون احداث پل های روگذر یا باند دوم محور بجنورد- گلستان تکمیل شود.

وی ادامه داد: از نظر من و دیگر مسئولان شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور باید احداث باند دوم محور بجنورد- گلستان تکمیل شود، سپس سراغ اقدامات ایمن ساز برویم چرا که احداث زیرگذر هزینه بالایی را می طلبد و در صورتی که این هزینه را برای احداث جاده داشته باشیم می توانیم کیلومترهای بیشتری را به بهره برداری برسانیم و از تعداد قربانیان محور بجنورد- گلستان بکاهیم.

گزارش خبرنگار ما حاکی است، در پی سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی در سال 94، 165 میلیارد تومان اعتبار برای محور بجنورد- گلستان اختصاص داده شد تا پروژه باند دوم این محور در پایان سال 96 به اتمام برسد.

محور بجنورد- گلستان موسوم به جاده مرگ حادثه خیزترین محور جاده ای استان و یکی از حادثه خیزترین جاده های کشور است و سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از آن عبور می کنند. تاکنون 68 کیلومتر از این محور 142 کیلومتری مورد بهره برداری قرار گرفته است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟