رکنا: مرگ یک بار و شیون هم یک بار. اما این برای قربانیان اسیدپاشی معنا ندارد. آنها هر روز و هر لحظه در عذاب و سختی هستند.

از دیدن آثار سوختگی و رد اسید تا جراحی و درمان‌های هزینه‌بر. همین هم است که عبدالصمدخرمشاهی وکیل دادگستری، قانون Law مجازات اسید پاشی در کشور را کامل نمی‌داند. او که تاکنون وکالت چند قربانی اسیدپاشی را برعهده داشته و سال‌ها در این زمینه کارکرده درباره نواقص قانون مجازات اسیدپاشی به «شهروند» می‌گوید: «واقع امر این است که جرم Crime اسیدپاشی سنگین است. حتی در برخی از موارد از قتل Murder عمد برای قربانی این بزه شرایط سخت‌تری را رقم می‌زد. زندان Prison و قصاص آن هم در صورت درخواست قربانی، مجازات‌هایی است که فعلا در محاکم ما صادر می‌شود. اما تجربه‌های پرونده‌های اخیر نشان داده که حتی قصاص هم با مشکلات زیادی مواجه است. یعنی نمی‌توان شرایط را به گونه‌ای فراهم کرد که دقیقا به همان میزان آسیب به اعضای بدن مجرم از طریق اسید وارد شود. ضمن این‌که از منظر عمومی هم قصاص با این شرایط باعث جریحه‌دار‌شدن افکار عمومی می‌شود و شاید به همین دلیل بسیاری از قربانی‌ها درنهایت از قصاص فرد مهاجم منصرف می‌شوند. در ماده ٢٧٢ قانون مجازات اسلامی سابق، ٥ شرط برای اجرای قصاص عضو گذاشته بودند. یکی از این شرایط تساوی در اجرای قصاص بود؛ اما درعمل شعب اجرای احکام با این معضل مواجه شدند که چگونه این حکم را اجرایی کنیم.» او ادامه می‌دهد: «از منظر عمومی جرم هم چندین‌سال زندان بیشتر در انتظار مجرم نیست. مجموع این عوامل باعث شده نقش بازدارندگی مجازات اسیدپاشی عملا رنگ ببازد. قانون درباره اسیدپاشی و مجازات عامل یا عاملان آن باید بازدارنده و سخت‌گیر‌تر عمل کند، چیزی مانند کار با اعمال شاقه، تبعید‌های بلندمدت به مناطق بدآب‌و‌هوا و کار اجباری مواردی از این دست که مجرم البته مجازات‌های خشن هم به تنهایی چاره‌ساز نیست. این مجازات‌ها به این دلیل است که مجرم تا حدودی درک کند که عمل ارتکابی‌اش به چه میزان وحشیانه و زشت بوده است و دیگر آن جرم را انجام ندهد.»

این وکیل دادگستری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ریشه‌یابی علل افزایش این جرم اشاره می‌کند و در این‌باره می‌گوید: «ما وقتی به بحران می‌رسیم تازه سراغ موضوعات می‌رویم درحالی‌که اقدامات پیشگیرانه در مکتب جزا جایگاه مناسبی دارد. در اسیدپاشی بار جنبه عمومی آن بر جنبه خصوصی آن غلبه می‌کند. بزهی این چنین که امنیت یک جامعه را به چالش می‌کشد بار عمومی‌اش بیشتر از جنبه خصوصی آن است. باید ریشه‌های آن را بررسی کرد.» به عقیده خرمشاهی تنبیه مجرم نباید کمرنگ شود اما در عین حال مجازات‌های شدید تاثیرچندانی ندارند: «اگر کارهای زیر بنایی را انجام بدهیم دیگر نیازی به مجازات‌های شدید نیست. باید کارهای آموزشی و زیربنایی انجام شود تا مردم جامعه حقوق یکدیگر را رعایت کنند و افراد خودشان مجری قانون نشوند. مادامی که علت‌های بزه از بین نرود و آموزش و مسائل زیربنای فرهنگی جامعه شکل نگیرد چگونه انتظار داریم که صرفا از طریق مجازات، جامعه رو به کمال برود؟

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

بهاره رهنما دست به دعا شد +عکس

مریم در غیاب دایی با دوست پسرش به خانه او در شمال تهران رفت

آیت الله هاشمی رفسنجانی قبل از مرگ مرموز تهدید به ترور شده بود!

نسرین دستور قتل فجیع و سوزاندن پسر جوان در بیابان های اراک را داد!

من با رسول مرد همسایه همخوابی کردم! /  او از من خواست هووی جوانم را هم به خلوتگاهش ببرم!+ عکس

تجاوز وحشیانه مدیر منحرف مدرسه به دانش آموز 14 ساله/ او خانم معلم جوان را هم باردار کرده بود + عکس

مست بودم و در اتاق خواب به درخواستم توجه نکرد، با چاقو او را کشتم! + عکس

تجاوز به دو مرد که آرایش دخترانه داشتند! / ما را به یک زیر زمین بردند+ عکس

قتل مرموز دانش آموز کلاس دهمی در سرویس بهداشتی

دردسر دوستی پسر دبیرستانی با زن بی حیا + عکس و گفتگو

سقوط مرگبار مرد بدهکار هنگام جلب / در شهرک غرب تهران رخ داد

آخرین خبر از پرونده ناظم منحرف دبیرستان معین تهران

داماد نمک نشناس تهرانی زن صیغه ای هم داشت! + عکس

اعتراف تلخ دانش آموز 12 ساله مشهدی که مشروب به مدرسه برده بود!

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها