عضو فراکسیون زنان مجلس می‌گوید:

اجتماعی کدخبر: 290548 ارسال پرینت 146

رکنا: یک عضو فراکسیون زنان مجلس می‌گوید: در حال حاضر برای افزایش سن ازدواج با مخالفت رو به رو شدیم، البته هنوز دلایل مخالفت را من نمی‌دانم.

در هفته گذشته بحث‌هایی برای افزایش حداقل سن ازدواج دختران در قانون Law مطرح شد. فراکسیون زنان مجلس تلاش داشت برای پیشگیری از ازدواج کودکان، طرح اصلاح سن ازدواج را تهیه کند. حتی گفته شد با برخی مراجع تقلید هم دراین باره گفت‌و‌گو شده است. اما طیبه سیاووشی نماینده تهران و عضو کمیسیون زنان مجلس می‌گوید این طرح با مخالفت‌هایی روبه‌رو شده است.

در فراکسیون زنان افزایش طرح اصلاح سن ازدواج دختران و پسران را مطرح کردید، الان به کجا رسیده؟

در حال حاضر با مخالفت رو به رو شدیم، البته هنوز دلایل مخالفت را من نمی‌دانم، فقط به من اطلاع دادند با اصلاح سن ازدواج مخالفت شده است ولی ما سنی که مطرح کردیم در قانون مدنی قبل از انقلاب ایران وجود داشته است.

افزایش سن 13 سال به 15

برای دختران تغییر کرد، درست است؟

بله، در لایحه کودکان و نوجوانان موضوع سن ازدواج نیز طرح شد، در حال حاضر درصدد تغییر از 13 سال به 15 برای دختران و 15 به 18 سال برای پسران هستیم. در قانون مدنی آمده است، اما قانون نیازمند اصلاح است.

آیا موفق شدید نظر مراجع را جلب کنید؟

فقط توانسته‌ایم یک حکم فقهی از آیت‌الله مکارم شیرازی در نقد ازدواج کودکان در سنین پایین دریافت کنیم. آیت‌الله مکارم شیرازی فتوا داد با توجه به موقعیت مکان و زمان غیرعاقلانه است که دختر 9 یا 13 ساله ازدواج کند، ولی نیاز به فتواهای بیشتری داریم.

در لایحه حمایت از کودکان اشاره به محدود کردن ولایت مطلق والدین کردید، به نتیجه‌ای رسید؟

ماده نهم این لایحه مربوط به ولایت مطلق والدین نسبت به کودکان است که حساسیت زیادی دارد، اما در نهایت باید به مسأله ورود کنیم. اگرچه ما نیز معتقدیم حریم خانواده باید حفظ شود، اما وقتی پدری مرتکب قتل Murder فرزند می‌شود، باید چه کرد؟ این موضوع باید در جایی از قانون تعیین تکلیف شود.

خلأ قانونی وجود دارد یا مقصر دستگاه‌های اجرایی هستند؟

اگرچه قوانین ضعف دارد، اما در مرحله اجرا سازمان بهزیستی نیز با اشکالاتی مواجه است.

درباره کودکان بی‌هویت تلاشی صورت گرفته است؟

با توجه به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان اتباع خارجی باید این موضوع در لایحه کودکان و نوجوانان گنجانده شود.

تاکنون وزارت بهداشت خطرات بارداری در سنین پایین را مورد بررسی قرار داده است؟

با انجمن مامایی زنان صحبت کردیم که معتقد بودند بارداری زنان در سنین پایین خطرات زیادی دارد، ما باید از وزارت بهداشت یک سری مستندات را بگیریم و با آن برای مذاکره با مراجع قم برویم.

آمار دقیقی از زنان بی‌سرپرست در دست است؟

آمار دقیق نداریم، زنان سرپرست خانوار بین 1.5 و 5 میلیون نفر در نوسان است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر