کودکانی که بخاطر نبود جاده می میرند/ گزارشی تکان دهنده از وضعیت روستاهای حاشیه رودخانه بازفت + فیلم
حجم ویدیو: 33.93M | مدت زمان ویدیو: 00:04:38

به گزارش رکنا،بخش بازُفْت یکی از بخش‌های شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری است.بخش بازفت در شمال غربی استان چهارمحال و بختیاری و در مجاورت استان خوزستان قرار دارد.ساکنان  منطقه بازفت از بختیاری بوده و به گویش بختیاری تکلم می‌کنند .

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا؛  روستاهای کنگرستان و هردان در فاصله ۵۰۰ متری روستای گزستان قرارگرفته اند. روستاهایی که به دلیل واقع شدن  در آنسوی رودخانه بازفت فاقد هرگونه مدرسه ،برق ، آب لوله کشی ، گاز ، جاده و پل و بهداشت و خطوط ارتباطی مخابرات  می باشند .

 این روستاییان اعلام کرده اند : مسیر مال به روستاهای سجوی ،کنگرستان  ،الورگ ،قلعه کشکی و چم عباسعلی  ،گاوشیر وآبشار زردلیمه و همچنین عشایر منطقه ی دیناران و اردل از همین  روستاها میگذرد. مسیری پر خطر برای عبور و مرور روستاییان وعشایری که با تحمل سختی ها و مشقت بسیار زیاد باید  با مشک (کَلَک) و سیم (جره) از رودخانه برفی بگذرند.

روستاییان تاکید دارند: این مناطق  فاقد هرگونه جاده ارتباطی و پل هستند. در سال های گذشته با پیگیری های بسیار پروژه احداث یک پل بر روی رودخانه بازفت در بین روستای گزستان و کنگرستان  تعریف شد . در سال 1394 پروژه آغاز  به کارکرد که پس از مدت زمان کوتاهی و تنها پس از ساخت قسمت کوچکی از یک ستون آن  رها شد و این پروژه در کنار خود مردم منطقه برای همیشه فراموشی سپرده شد .

روستاییان می گویند:  ما فراموش شدگان هستیم . همه یادشان رفته است  که چنین پروژه ای را روزی کلنگ زنی و شروع بکار کردند. پروژه ای که پس از رها شدن در حال تخریب است واین پل ناساخته که روزی مردم این منطقه به آن امیدوار بوده اند، امروز بعنوان نمکی بر زخم  مردمان آن منطقه به چشم می آید . ما چشمداشت چندانی نداریم . اگر یک پل ناقابل  بر روی رودخانه بازفت و در مسیر روستای گزستان احداث شود  مردم ساکن  روستای گاوشیر وسجو والورگ وقله کشکی وآبشار زردلیمه نجات می یابند. مردمانی که با مشقت فراوان روزگار می گذرانند و هرساله به دلیل عدم دسترسی به جاده و نبود یک پل باید شاهد مرگ کودکان و نوزادان خود باشند .

مرگ کودکان بخاطر نبود جاده

رییس شورای  گاوشیر والورگ وقله کشکی وآبشار زردلیمه وسجو نیز در این خصوص بیان داشت: طی چند ماه گذشته چندین کودک خردسال به دلیل بیماری های جزئی مثل سرماخوردگی از دنیا رفته اند آنهم برای اینکه مسیر مناسب برای رسیدن به درمانگاه و درمان نبود.راه دسترسی بسیار سخت است و شرایط جوی و سرمای منطقه شرایط زندگی را برای ساکنان دشوار کرده است. با آغاز بارش های پاییزی و زمستانی مسیرهای ارتباطی این روستاها کاملا قطع میشود . روستاهایی که راه دسترسی به آنها به دلیل نبود راه ارتباطی و پل ، تنها از طریق بالگرد امکان پذیر خواهد بود . باید خود را برای زمستان های سخت کوهرنگ آماده کنند .

یکی از این روستاییان می گوید : تنها را عبور و مرور از رودخانه به وسیله کلک و جَره امکان پذیراست . ما فراموش شده ایم .

 

 

 

کدخبر: 738543
لینک کپی شد
بهنام رضایی مالمیر
آیا این خبر مفید بود؟