وسط بحران کرونا، فرمانده عوض شد/ هیئت های بدون فاصله و سفرهای تابستانی ممنوع! + فیلم
حجم ویدیو: 20.64M | مدت زمان ویدیو: 00:02:50

شیوع نوع جهش یافته کرونا به نام دلتا کرونا باعث آغاز پیک پنجم کرونا در کشور شده است. این روزها با تغییر رفته رفته در اعضای ستاد مقابله با کرونا انتظارات برای مدیریت هرچه دقیق شیوع کرونا نیز افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، با شروع ماه محرم و ایام عزاداری اهل بیت علیهم السلام، هیئت های مذهبی، دسته ها و مردم عزادار نیز خصوصاً در دهه اول محرم مایل اند تا عشق خود را به امام حسین (ع) نشان دهند.

با این حال امسال نیز مثل سال قبل برپایی مراسمات عزاداری با شیوع کرونا و آن هم پیک پنجم کرونا همراه شده است. باید پذیرفت که وضعیت کنونی تحت هر عنوان و عللی اتفاق افتاده و چاره ای نیست جز این که به توصیه های گذشته گوش داده و با صبر و حوصله و حداقل تا پایان واکسیناسیون کرونا نسبت به حفظ فاصله اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی توجه کنیم.

به گفته متخصصان بهداشتی، هنوز به قله پیک پنجم کرونا نرسیدیم و روزانه بیش از 500 نفر جان خود را به دلیل شیوع کرونا در ایران از دست می دهند. براساس اعلام وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به کمتر از 40 درصد رسیده است و با این آمار ارقام و سرعت نه چندان مطلوب واکسیناسیون کرونا بروز چنین حوادثی دور از انتظار هم نیست.

در حال گذراندن چالشی ترین دوران نظام سلامت دنیا و کشور هستیم

محمد پاک مهر در تشریح وضعیت شیوع کرونا در کشور به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: اکنون چالشی ترین دوران نظام سلامت در دنیا، در کشور ما نیز در حال رخ دادن است. در هیچ دوره ای تا این اندازه عجز و ناتوانی جامعه بهداشت و درمان و علوم پزشکی دنیا به غیر از کووید 19 آشکار نبوده است. بعد از گذشت 2 سال هنوز درمان موثر و مفیدی برای این بیماری درست نشده است. اکنون حتی در حوزه استراتژی بهداشت محور نیز ناموفق بودیم. زیرا اگر موفق بودیم با پیک های مختلف کرونا مواجه نمی شدیم. وضعیت به گونه ای است که هنوز پیک پنجم کرونا را تمام نکرده ایم که پیک ششم نیز در راه است!

کسی جلودار جهش های ویروس کرونا نیست

وی با بیان این که شیب آمار مبتلایان به کرونا همچنان صعودی است، ادامه داد: هنوز علی رغم گذشت بیش از یک سال و نیم و 4 پیکی که در دنیا طی شده است و حجم زیادی واکسن تزریق شده، متاسفانه شیوع کرونا ادامه دارد. اکنون آمادگی درجامعه وجود دارد، کادر درمان با بهترین امکانات در حال مقابله هستند و ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تشکیل شده است، اما ویروس کرونا هرروز جهش تازه ای از خود نشان می دهد و کسی جلو دار آن نیست. امروز ویروس وحشی و سرکش کرونا که برای نظام سلامت ناشناخته است، به سرعت همه قاره ها را می نوردد. اکنون سوش دلتا همه گروه های سنی از جمله کودکان را نیز درگیر کرده است و به رغم منفی شدن تست کرونا اما افراد را مبتلا کرده است.

ناتوانی استراتژی درمان محور و تاثیر حداقلی استراتژی بهداشت محور در مهار کرونا

نایب رئیس کمیسیون بهداشت با بیان این که استراتژی درمان محور به طور کلی عاجز شده و استراتژی بهداشت محور نیز تا حد بسیار کمی نتیجه بخش بوده، افزود: نتایج نشان می دهند تعدادی از کسانی که هر دو دُز واکسن فایزر، سینوفارم، برکت یا هر نوع دیگری را دریافت کرده اند هم دوباره به کرونا مبتلا و حتی وضع شان وخیم تر شده است. زمانی که ادعا می شود افراد بالای 60 سال را واکسینه کرده ایم، پس چرا بخش زیادی از بستری های ما را افراد بالای 60 سال تشکیل می دهد؟ حتی در کشورهایی که همه جمعیت شان را نیز واکسن زده اند، باز هم با پیک های کرونا مواجه شدند چرا که ویروس کرونا غیرقابل مهار است.

در اجرا و نظارت مهار کرونا به شدت ضعیف عمل کردیم

محمد پاک مهر در مورد میزان رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: شناخت ویروس برای پیشگیری ساده اما اجرای آن دشوار است. اکنون همه می دانند که باید فاصله فیزیکی رعایت شود، ماسک بزنند، در مکان های عمومی تجمع نکنند و در پارک ها، رستوران ها، اجلاس ها، هیئت های مذهبی و امثالهم خطرناک است اما به سادگی از کنار آن می گذرند. واقعیت آن است که در اجرا و نظارت مهار کرونا به شدت ضعیف عمل کردیم.

او ادامه داد: وضعیت به گونه ای است که رهبر انقلاب بر اساس نظر کارشناسان حوزه سلامت و بهداشت، شرایط را حاد اعلام کرده اند، زیرا میزان بستری در بیمارستان ها رو به افزایش و اوضاع به گونه ای است که 43 هزار نفر در بیمارستان ها بر اثر ابتلا به کرونا بستری هستند. درست است که مزمن شدن بیماری باعث خستگی و کاهش انگیزه برای رعایت پروتکل های بهداشتی شده است اما بحث "جان" مردم در میان است. لازم است تا این بیماری خطرناک را بشناسیم، پس لازم است تا از طریق رسانه ها خطرات کرونا را به مردم معرفی کنیم تا با افزایش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و همدلی مردم، بیماری کرونا را مدیریت کنیم.

در دل بحران و جنگ نابرابر با کرونا هستیم

نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی در مورد شرایط کنونی کشور از نظر شیوع بیماری کرونا گفت: در حال حاضر ما در دل بحران کرونا و وسط جنگی قرار داریم که دشمن نابرابر روبروی ماست. در چنین شرایطی، فرمانده اصلی ستاد مقابله با کرونا دوره خدمتش تمام و فرمانده دیگری قصد مدیریت آن را دارد، علاوه بر این بحث بهداشت و درمان وزارت بهداشت نیز در حال تغییر است و معاونین دچار کاهش انگیزه شده اند، زیرا تیم مدیریتی جدید می خواهد حاکم شود. بنابراین پیک پنجم با چنین شرایطی با تابستان همراه شده است و مردم بر اساس عرف در این فصل به مسافرت و صله ارحام می نیز می روند، مردم می خواهند با تعطیلی بسیاری از ادارات، به استراحت بپردازند و علاوه بر این در شرایط کنونی، ماه محرم نیز فرا رسیده است.

پاک مهر در مورد ماه محرم و عزاداری های مردم در شیوع کرونا گفت: بسیار سخت است که مردم را در ماه محرم بنا به اعتقادات عمیقی که در ایام سوگواری حضرت اباعبدالله (ع) دارند، از هیئات دور کرد، اما عزاداری با این شرایط و بدون رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فضای بسته، شانس سرایت و ابتلا به کرونا را به اوج خود می رساند. با این حال امیدواریم با همدلی و همراهی همه اقشار مردم از این پیک عبور کنیم تا میزان بستری های کرونایی در کشورمان نیز تا حد زیادی کاهش یابد.

آیا این خبر مفید بود؟