جزئیات اعتراف ربایندگان یسنا کوچولو + گزارش پرونده

به گزارش رکنا، ساعت 16 و 30 دقیقه یکشنبه ۹ اردیبهشت خبر گم‌شدن «یسنا» دختربچه ۴ ساله در زمین‌های کشاورزی روستای یلی بدراق کلاله از سوی خانواده‌اش به پلیس و بخشداری و در ادامه به هلال‌احمر گزارش شد.

از همان ساعت اولیه گروه‌های امدادی و مردمی به‌صورت گسترده عملیات جست و جو را آغاز کردند و زنجیره‌ای انسانی برای یافتن این دختر بچه تشکیل شد و وجب به وجب منطقه از زمین و آسمان مورد بررسی قرارگرفت.

تصاویر عملیات جست و جو از سوی بیش از 300 نیروی انسانی، کایت‌سواران، سگ‌های زنده‌یاب، هلی‌شات و پاراموتور هلال احمر که برای یافتن این کودک در منطقه حاضر شده بودند، در شبکه‌های اجتماعی منتشر و بازنشر شد و اخبار لحظه به لحظه این جست و جوی گسترده به صدر اخبار رفت و مورد توجه بسیاری قرار گرفت و هزاران نفر برای یافتن این کودک دست به دعا برداشته بودند تا اینکه در نهایت پس از نزدیک به پنج روز دختر کوچولو عصر پنجشنبه 13 اردیبهشت در گندمزارهای منطقه پیدا شد.

خبر پیدا شدن دخترک خردسال ترکمن نه تنها خانواده و اهالی شهرستان کلاله بلکه بسیاری از هموطنان که در جای‌جای کشور و از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی موضوع گم شدن یسنا را پیگیری می‌کردند، خوشحال کرد و از نگرانی بیرون آورد.

در همین رهگذر مسئولان محلی از انتقال این کودک به بیمارستان برای اطمینان خاطر از صدمه ندیدن کودک و تأثیر ترس یا گرسنگی در طول ۵ روز گم شدن او خبر دادند.

پیام تبریک وزیر کشور

با مشخص شدن وضعیت «یسنا»، وزیر کشور با قدردانی از تلاش پنج روزه نیروهای هلال احمر و تیم‌های امدادی محلی برای یافتن «یسنا»، پیدا شدن این دختربچه کلاله‌ای را به خانواده او و ملت ایران تبریک گفت.

«احمد وحیدی» در پیامی «یسنا» را «دختر ایران زمین» لقب داد و در ادامه از امدادگران و نیروهای انتظامی جهادگر و دلسوز ایران اسلامی که همواره دغدغه آسودگی مردم عزیز کشورمان را دارند، قدردانی کرد.

پنج روز عملیات نفسگیر

علی محمد زنگنه استاندار گلستان نیز گفت: پیدا شدن «یسنا دیدار»، کودک چهار ساله کلاله‌ای موجب خوشحالی مردم استان شد. در این عملیات نفسگیر پنج روزه که از لحظه گم شدن این کودک آغاز شد، نیروهای زیادی از سراسر استان و حتی استان‌های همجوار شرکت داشتند که قابل تقدیر است.

بررسی فرضیه کودک‌ربایی

پس از این ماجرا با توجه به وضعیت ظاهری یسنا فرضیه ربوده شدن او قوت گرفت و در همین رابطه سیدجواد میردوستی، دادستان عمومی و انقلاب کلاله گفت: بلافاصله پس از اعلام گم شدن «یسنا»، با تشکیل پرونده قضایی عملیات جست وجو و اقدامات قضایی، پلیسی و اطلاعاتی برای بررسی موضوع آغاز شد و در ادامه بررسی‌ها پس از پیدا شدن کودک با توجه به شواهد و قراین ظن بازپرس پرونده مبنی بر ربوده شدن وی تقویت شد و در پی تحقیقات با دستور بازپرس پرونده چند نفر نیز به‌عنوان مظنون به پلیس آگاهی احضار شدند. همچنین یسنا در سلامت کامل به سر می‌برد و تحقیقات قضایی پرونده نیز در حال تکمیل است.

تحقیق از 50 نفر در پرونده یسنا

سرهنگ سید خلیل هاشمی فرمانده انتظامی شهرستان کلاله نیز در این باره اظهار کرد: عوامل انتظامی در کنار هلال احمر و نیروهای امدادی و مردمی از سرنوشت یسنا دل‌نگران بودند و تمام تلاش خود را برای بازگشت او به آغوش خانواده انجام دادند.

عملیات پایش و جست‌وجو در نهایت با تلاش یک کایت‌سوار و یکی از سگ‌های زنده‌یاب اعزامی به محل حادثه نتیجه داد. فرمانده انتظامی کلاله با اشاره به برخی از اظهارنظراتی که ممکن است این کودک ربوده شده باشد، گفت: با توجه به اینکه در بحث جنایی هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم، نمی‌توان در هیچ زمینه‌ای به ضرس قاطع نظر داد و باید منتظر بمانیم تا اطلاعات پلیس و بررسی‌های میدانی تکمیل شود. با توجه به اینکه این اتفاق در زمین کشاورزی رخ داده و در آن روزی که یسنا مفقود شده بود حدود 50 نفر از کارگران مشغول فعالیت بودند، کار بازجویی از این افراد آغاز شد و تحقیقات جنایی همچنان ادامه دارد.

2 کودک ربا اعتراف کردند

2 عامل اصلی ربایش یسنا دختر بچه چهار ساله شهرستان کلاله اعتراف کردند.

سردار فاضل دادگر ادامه داد: پلیس افزون بر ۵٠ نفر را به‌عنوان مطلع و سه نفر را هم به‌عنوان مظنون مورد تحقیق و بازجویی قرار داده و به این ترتیب دامنه اشراف اطلاعاتی خود را گسترش داد و در نهایت یکی از سه مظنون دستگیر شد.

فرمانده انتظامی گلستان بیان کرد: پس از پیدایش کودک در عصر روز پنجشنبه (۱۳ اردیبهشت ماه)، تحقیقات از مظنونین اصلی با شدت و جدیت ادامه یافت تا این که با اشراف اطلاعاتی و عملیاتی پلیس ۲ نفر از عاملان ربایش که یکی در روستاهای کلاله و دیگری در شهرستانی دیگر متواری و مخفی شده بودند را دستگیر و آنها در بازجویی‌های فنی پلیس به جرم خود اعتراف کردند.

وی یادآور شد: ربایندگان پس از این که متوجه قرار گرفتن در تور اطلاعاتی پلیس شده و عرصه را بر خود تنگ دیدند، برای رد گم کنی و فرار از چنگ قانون با توجه به آشنایی به منطقه در فرصتی مناسب، کودک را در مزارع محل رها کردند.

سردار فاضل دادگر همچنین بابیان اینکه تحقیقات پلیس برای یافتن جزییات بیشتر موضوع ربایش یسنا ادامه دارد از همکاری نزدیک اداره کل اطلاعات گلستان در این پرونده قدردانی و گفت: این حادثه بار دیگر اتحاد و همدلی مردم این استان را اثبات کرد.

یسنا کودک کلاله‌ای یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه جاری مفقود و پس از چند روز جستجو، پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت در سلامت کامل پیدا شد.

کدخبر: 994212 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟