وحشتناک ترین بلایای فضایی جهان

از سال ۱۹۶۱ جهان شاهد بسیاری از فجایع فضایی بوده است که در آن ۱۸ فضانورد و دیگران در حین آموزش یا آزمایش کشته شده اند.

به گزارش رکنا ، طی پنج دهه متوالی، جهان شاهد چندین فاجعه فضایی بود که فضانوردان شجاع به خاطر پیشرفت بشر و اعتلای کشورشان در میادین علمی متحمل شده و جان خود را به خطر انداختند. در این فجایع ۳۰ فضانورد، دانشمند و دستیاران آن‌ها طی تمرینات و آزمایش‌های فضایی جان خود را از دست دادند.

بیشتر مردم جهان می‌دانند که مأموریت پرواز به فضا بسیار دشوار است و به فضانوردان متخصص احتیاج دارد، اما گاهی اوقات ممکن است یک حادثه ناگهانی رخ دهد که علی رغم تجربه کافی باعث مرگ یک فضانورد به دلیل اشتباه در حین آموزش در فضا شود؛ به گونه‌ای که طی آموزش و پرواز به فضا، فضانوردان مشهوری سقوط کرده و از بین رفته اند.

در این گزارش ۱۰ تصویر مربوط به فجایع و بلایای فضایی جهان ارائه می‌شود:

در مارس ۱۹۶۱، حدود یک ماه قبل از شروع پرواز‌های فضایی، والنتین بوندارنکو فضانورد شوروی هنگام انجام آزمایش‌ها در آتش سوخت. او اولین فضانوردی بود که در آن زمان جان خود را از دست داد.

آتش سوزی در فضا

در ژوئیه ۱۹۶۱ هنگام عملیات آزمایشی فضانوردی، یک نقص فنی باعث در کپسول «لیبرتی بل ۷» برنامه ناسا باعث پرشدن کپسول از آب و غرق شدن آن در اقیانوس اطلس شد. خلبان گاس گریسوم نزدیک بود که جان خود را از دست بدهد اما در نهایت نجات یافت.

خلبان فضایی

در اکتبر ۱۹۶۴ «تئودور فریمن» دریانورد آمریکایی در حین آموزش برای پرواز به فضا درگذشت. او پس از برخورد هواپیمایش با هواپیمای دیگر، مجبور شد که خود را به بیرون پتاب کند که در نتیجه به زمین خورد و جان خود را از دست داد.

فضانورد مرده

در مارس ۱۹۶۵، زمانی که «الکسی لئونوف» فضانورد در حال آزمایش پیاده روی در فضا بود، لباس او متورم و بازگشت وی به فضاپیمای «Voskhod ۲» بسیار سخت شد؛ به گونه‌ای که فضاپیما را مجبور به فرود در فاصله صد‌ها مایلی از مکان مورد نظر کرد؛ اما در نهایت لئونوف نجات پیدا کرد.

مرگ فضانوردان

در سال ۱۹۶۷ میلادی، گراس گریسوم، ادوارد وایت و راجر چافی فضانوردان مشهور ناسا در حالی که در فضاپیمای آپوبو ۱ برای سفر به فضا برای ماه بعد تمرین می‌کردند، کشته شدند.

فضانورد ناسا

در آوریل ۱۹۶۷، ولادیمیر کوماروف فضانورد شوروی هنگامی که کابین خلبان سفینه سایوز ۱ به دلیل برخورد به زمین متلاشی شد و او موفق به بازکردن چتر خود هنگام فرود نشد، جان خود را از دست داد.

فضا

در آوریل ۱۹۷۰ میلادی، مخزن اکسیژن موجود در فضاپیمای آپولو ۱۳ منفجر شد و فضانوردان جیم لاول، جک سویگرت و فرد هیز مجبور به پایان دادن به ماموریت خود کره ماه با انرژی محدود، درجه حرارت بسیار کم و کمبود آب و هوا شدند. آن‌ها به مدت ۴ روز در این حالت باقی ماندند تا اینکه ناسا توانست آن‌ها را به سلامت به زمین برگرداند.

مرگ چند فضانورد

در ژوئن سال ۱۹۷۱، جورجی دوبروولسکی، ویکتور بتسایف و ولادیسلاو ولکوف فضانوردان شوروی، به دلیل کمبود اکسیژن درپی باز شدن ناگهانی دریچه دچار خفگی شده و جان خود را از دست دادند.

فضانورد

در ژانویه ۱۹۸۶، فقط ۳۷ ثانیه پس از پرتاب شاتل فضایی چلنجر، ۷ فضانورد آمریکایی کشته شدند.

فضانورد مریخ

در فوریه ۲۰۰۳، ۷ فضانورد پس از بازگشت از فضا و ورود به حریم هوایی زمین، در جریان انهدام شاتل فضایی کلمبیا کشته شدند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟