به گزارش گروه حوادث رکنا،سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: با وجود انعکاس اخبار مربوط به برخورد با شرکت های هرمی و دستگیری اعضای اصلی این شرکت های غیر قانونی در 10 سال گذشته و اطلاع رسانی و آموزش همگانی در رسانه ملی و مطبوعات در نهایت ناباوری همچنان شاهد جذب افراد در این شرکت ها هستیم.

از دی ماه سال 84 که فعالیت این شرکت ها در زمره جرایم اخلال در نظام اقتصادی کشور به شمار آمد این شرکت ها به صورت زیر زمینی و تحت عناوین مختلف اقدام به عضو گیری می کنند. عموم افراد بر این باورند که با توجه به موج عظیم دستگیری ها و اطلاع رسانی های صورت گرفته در یک دهه گذشته احتمال کمی وجود دارد که کسی توسط این شرکت ها مورد اغفال قرار بگیرد اما در نهایت تاسف نه تنها هنوز عضوگیری توسط این شرکت ها وجود دارد ، اکثر افراد جذب شده نیز از جوانان تحصیل کرده هستند.

تنها نکته ای که عضوگیری های اخیر را از سال های گذشته متمایز می کند محل سکونت این افراد است. خوشبختانه با وجود آگاهسازی های صورت گرفته توسط پلیس و ارتقاء دانش انتظامی شهروندان این شرکت ها در جذب عضو از میان شهروندان و جوانان تهرانی با شکست مواجه شده اند. اما سیل شکایات و اعلام فقدانی خانواده ها از نقاط مختلف کشور به پلیس آگاهی تهران بزرگ نشان می دهد این شرکت های غیرقانونی دام تبلیغات فریبنده خود را متوجه جوانان تحصیل کرده اما بیکار شهرستانی کرده اند .

شکل و ساختار فعالیت این شرکت ها هرمی است و افراد تحت عنوان عضو شناخته می شوند و عضو کسی است که با پرداخت مبلغی اقدام به سرمایه گذاری کرده و برابر دستورالعمل کاری برای اینکه بتوانند به سود برسد باید تعدادی را به عنوان زیرشاخه معرفی و از آنها نیز جذب سرمایه و به حساب شرکت واریز کنند لازم به ذکر است افراد عضو شده دارای تحصیلات دانشگاهی و مدارک عالیه بوده و پس از پرداخت حداقل مبالغ میانگین 25میلیون تومان باید برای فعالیت در شرکت اقدام به جذب زیرمجموعه نماید و جهت انجام این کار مخاطبان خود را که ساکن شهرستان هستند به بهانه استخدام در شرکت های معتبر دولتی مانند: شرکت نفت، پتروشیمی ، وزارت نیرو، شرکت مپنا و ... به تهران دعوت می کنند .

سطح اول نفرات جدید الورود و استیج زده ها می باشند ازجمله: لول اول 0-0 یعنی کسی که تازه وارد شده است، لول دوم 0-1کسی که یک نفر را وارد کرده است، 1-1کسی که دونفر ر ا وارد کرده است و به اصطلاح استیج زده است، لول سوم 2-1یعنی کسی که یکی از زیرمجموعه هایش یک نفر را وارد کرده است، 2-2یعنی کسی که هر کدام از زیر مجموعه هایش یک نفر را جذب کرده باشد، 3-3کسی که دو زیر مجموعه هایش استیج زده باشد و به اصطلاح در حال آفیسر شدن می باشد.

سطح دوم به نام آفیسر شناخته می شود، آفیسر کسی است که مسئولیت مدیریت و کنترل اعضاء در آفیس(دفتر) را به عهده داشته و در مقاطعی اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی و توجیهی می کند. آفیسر ممکن است یک یا 2 نفر به عنوان دستیار در اختیار داشته باشد که موارد مربوط به تدارکات و تهیه لوازم و مایحتاج را برعهده دارد .

سطح سوم ساپورتر است که آفیسر تمام موارد کاری خود مانند برگزاری کلاس آموزشی چه در محل آفیس و یا خارج از آفیس (پارکها، اماکن عمومی و ..) اعزام تیم برای مصاحبه جذب افراد جدید و اموراتی از این دست را هماهنگ می کند و حداقل مسئولیت هدایت 2 آفیس را برعهده دارد.

سطح چهارم لیدر است. لیدر فردی است که معمولا تعدادی آفیس را در اختیار داشته و از طریق هماهنگی با ساپورترها و آفیسرها نسبت به کنترل آفیس های تحت نظر اقدام می کند که در برخی موارد مشاهده شده لیدرها پس از اینکه آفیس توسط پلیس شناسایی و افراد دستگیر شدند با تطمیع برخی افراد بیرونی که دارای فیش حقوقی و جواز کسب هستند به مراکز قضائی مراجعه و اقدام به سپردن وثیقه یا کفالت جهت آزادی دستگیرشدگان می کند و این عمل در راستای جذب مجدد افراد و راه اندازی آفیس انجام می گیرد.

در حال حاضر قریب به اتفاق اکثر آفیس ها تحت عنوان شرکت Q-NET فعالیت داشته و با موضوع خرید تورهای مسافرتی که همگی تور خارج از کشور هستند اقدام به اخذ مبالغ مختلف از اعضا می کنند. البته در برخی موارد افرادی در خارج از آفیس بدون داشتن دفتر و مکان، اقدام به جذب سرمایه افراد می نمایند و این به گونه ایست که این افراد در بین همکاران خود و کسانی که در یک صنف فعالیت می کنند ورود کرده و با استفاده از همان شگرد و نام برخی شرکت های داخلی و خارجی و یا حتی موضوع کار یا حرفه خود اقدام به کلاهبرداری می نمایند.

پیرو بخشنامه و دستورالعمل های صادره از پلیس آگاهی ناجا مبنی بر تشدید فعالیت های شرکت های هرمی در سطح شهر تهران و استان های اطراف، تعدادی از افراد جذب شده یا خانواده های اعضای جذب شده در شرکت های هرمی به اداره 14 معاونت جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و با در دست داشتن شکوائیه تقاضای شناسایی و یافتن فرزندانشان و دستگیری اعضای بالادستی خود را کردند. لذا کارگروهی از کارآگاهان مجرب جهت رسیدگی تخصصی و مقابله با آنها در سال1389در این پلیس تشکیل شد و با همکاری سایر ارگان های دولتی و امنیتی با توجه به فعالیت آشکار شرکت های هرمی از جمله گلد کوئست در یک عملیات ضربتی و هماهنگ در سطح حوزه قضائی و انتظامی تهران بزرگ حدود 400دفتر شناسایی و جمع آوری شد. پس از اجرای عملیات مذکور شرکت های هرمی جهت بقا و ادامه جذب افراد شروع به فعالیت های مخفیانه و زیرزمینی کردند و با توجه به رسانه ای شدن موضوع، نام و نحوه عضوگیری را تغییر داده و به بهانه استخدام یا سرمایه گذاری در بازارهای جهانی (فارکس)اقدام به جذب افراد با مبالغ مختلف که بعضا به چند صد میلیون تومان از هر نفر می رسد می کنند .

با توجه به رویه جدید شرکت های هرمی و دستگیری های متعدد اعضاء اسنادی در آفیس ها کشف شد که در آنها نحوه فرار از چنگال قانون و جلوگیری از شناسایی توسط ماموران انتظامی بطور جامع و کامل آموزش داده شده بود .

با توجه به دستگیری های صورت گرفته در شهر تهران و ناامن شدن حوزه انتظامی تهران بزرگ برای این افراد ، سردسته ها و لیدرها اقدام به انتقال دفاتر خود از تهران به شهرهای مجاور کرده و برنامه ریزی خود را در عضوگیری، بر اغفال جوانان تحصیل کرده از استان های دوردست متمرکز نموده اند .لذا به خانواده ها توصیه می شود به منظور مراقبت و محافظت از فرزند خود به این هشدارها توجه کنند :

1- بعضا دیده شده افرادی که در ابتدای عضویت در این شرکت ها توسط پلیس نجات می یابند همچنان متعجب هستند که چرا پلیس مانع از شراکت آنان در تجارتی سودآور شده است .با یک مثال ساده برای این افراد می توان شرکت های هرمی را به جارو برقی تشبیه کرد که سود واقعی تنها نصیب سرشاخه های اصلی می شود و چیزی به افرادی که در مسیر جذب سرمایه به درون این جاروبرقی هستند نمی رسد .

2- به هیچ وجه به درخواست مبالغ میلیونی (معمولا 30میلیون به بالا) فرزندانتان که برای استخدام راهی تهران شده اند تحت عنوان ضمانت برای کار و خرید وسیله و... پاسخ مثبت ندهید و به آشنایان و اطرافیانتان نیز بسپارید به هیچ عنوان این پول را به فرزندتان ندهند .تنها راهی که می توانید زمینه بازگشت فرزندتان را فراهم کنید عدم پرداخت پول است چون تنها در این صورت است که این شرکت ها دست از اغفال سوژه برداشته و وی را رها می سازند.

3- نسبت به سکونت تعداد زیادی جوان در یک آپارتمان کوچک و با رفت و آمد محدود در محل سکونت خود، به وجود شرکت های هرمی شک کرده و مراتب را به پلیس اطلاع دهید .

4- هرگونه استخدام در سازمان های دولتی از طریق رسانه های جمعی اعلام می شود. پس در صورت تماس یک دوست قدیمی در مورد استخدام در این سازمان ها و وسوسه و دعوت فرزند شما به تهران به نیت فرد در عضوگیری برای شرکت های هرمی شک کرده و مانع پاسخ مثبت فرزندتان به این دعوت شوید .

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟