به گزارش خبرنگار انتظامی رکنا، سردار مهدی حاجیان سخنگوی فراجا اظهار داشت: در چهار ماه امسال ۲۰ هزار دستگاه خودرو به سرقت رفته که پلیس توانسته ۹۱ درصد از این سرقت‌ها را کشف کند؛ همچنین بررسی‌های آماری نشان می‌دهد بیش از ۹۰ درصد خودروهای سرقت رفته ساخت داخل هستند.

وی با بیان اینکه خلع قانونی یکی از علل این سرقت‌ها است، گفت: امروز ما بایستی به سمت ارتقا بازدارندگی قانون در بحث پیشگیری از جرایم برویم.

سردار حاجیان با اشاره به اینکه بخش‌ عمده‌ای از این سرقت‌ها به دلیل خلع‌های قانونی است، گفت: با افزایش قیمت قطعات خودرو سارقین به این سمت گرایش پیدا کردند؛ باید مراکز اسقاط خودرو، تعمیرگاه‌های خودرو و سازمان حمل و نقل دارای یک سیستم جامع و کامل باشند تا بتوان با سارقین برخورد شود.

وقتی خودرویی به سرقت  می‌رود بیش از ۴۰ نیرو درگیر کشف آن می‌شود

وی افزود: وقتی خودرویی به سرقت  می‌رود بیش از ۴۰ نیرو درگیر کشف آن می‌شود، باید به گونه‌ای باشد که هیچ تعمیرگاهی حق نصب لوازم دست دوم نداشته باشد مگر اینکه احراز صورت گیرد و اگر این کار را انجام نداد شرکت در جرم محسوب می‌شود.

وی گفت: در کشورهای دیگر اگر خودرویی تصادف کند و دچار مشکل شود هیچ تعمیرگاهی حق تعمیر آن را ندارد مگر اینکه از طرف پلیس تاییدیه داشته باشد.

وی با بیان اینکه قطعات تولیدی باید دارای نشانه باشد، گفت: باید بانک اطلاعاتی درباره قطعات وجود داشته باشد و این بانک در اختیار پلیس باشد.

وی با بیان اینکه ۹ هزار و ۴۲۵ نفر از نیروهای پلیس که در یگان‌های ویژه آموزش‌های تخصصی را فراگرفتند برای کمک به مردم در سیلاب های اخیر  حضور داشتند، خاطرنشان کرد: هزار و ۳۷۱ خودرو گشتی در مناطق سیل زده برای برقراری امنیت حضور دارند.

وی گفت:  ۶۴۱ عملیات توسط پلیس انجام شد و بیش از سه هزار نفر از مردم‌ به مناطق امن منتقل شدند.

کدخبر: 811251
آیا این خبر مفید بود؟