حکم اعدام برای زورگیران خیابانی ! / رییس دادگستری خراسان رضوی تشریح کرد

به گزارش رکنا، تا همین چند سال پیش یکی از درخواست های عمومی شهروندان حول محور برخورد جدی و عبرت آموز با سارقان مسلح طلا فروشی و... بود، متهمانی که گاهی هنگام دزدی مانند سرقت از طلافروشی محله طلاب، مرتکب آدم کشی هم می شدند. اما درخواست امروز شهروندان، مبارزه با سارقانی است که تیغ تیزشان راه فریاد زدن را برای عابران پیاده و گاهی رانندگان خودروها می بندد. موضوعی که نشان می دهد تدابیر امنیتی اجرا شده درباره سرقت های خاص از بانک ها و طلافروشی ها مؤثر بوده است. درخواست مبارزه با سارقان خیابانی  به نشست خبری مسئولان ارشد قضایی استان هم وارد شد که هشدار جدی مقامات قضایی را در پی داشت و اعلام شد که  برای تعدادی از زورگیران که محارب شناخته شده اند، حکم اعدام صادر شده است.

معتادان متجاهر دغدغه امروز استان

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در پاسخ به دغدغه شهرندان برای مبارزه با سرقت ها بیان کرد: با رسیدگی های انجام شده می توانیم بگوییم که در استان سرقت مسلحانه به آن شکلی که در گذشته از طلافروشی ها و بانک ها صورت می گرفت، دیگر وجود ندارد. این پدیده دیگر تکرار نشده و امیدواریم این روال ادامه پیدا کند.

قاضی غلامعلی صادقی درباره سرقت های خیابانی انگشت اتهام را به سمت معتادان متجاهر گرفت و بیان کرد: سرقت های عادی که با آزار و اذیت مال باخته همراه هستند، از سمت معتادان متجاهر است. در یک فاصله زمانی تعداد زیادی از این معتادان از شهر مشهد و تعدادی از شهرهای بزرگ تر جمع آوری شدند، اما به دلیل محدودیت های مالی جمع آوری به صفر نرسید.

به گفته رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، دستور جمع آوری و نگهداری معتادان متجاهر از سوی دادگستری استان صادر شده و محدودیتی در این باره وجود ندارد، اما برای تهیه فضای نگهداری و تأمین بودجه نیز همکاری هایی وجود دارد که مسئولان مربوط با جدیت بیشتری باید پای کار باشند.

شناسایی اراذل و اوباش بدسابقه

صادقی در ارتباط با اراذل و اوباشی که در برخی از استان ها حرکاتی داشتند و موجب ناامنی و نگرانی شده اند، گفت: از سال های گذشته هم پلیس و هم مجموعه های اطلاعاتی و امنیتی برای شناسایی این افراد، کنترل و بازگردان آن ها به جامعه برنامه های خوبی را اجرا کردند که این برنامه ها به مرکز منعکس شد و در خیلی از این موارد استان های دیگر هم از آن الگوگیری کردند. بنابراین از بابت این افراد دیگر نگرانی وجود ندارد و تعداد زیادی از این افراد به زندگی عادی برگشتند و مشغول فعالیت و کسب و کار هستند.

رها بودن 2000معتاد متجاهر

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی نیز تعداد معتادان متجاهر استان را 7هزار نفر برشمرد و گفت: از پارسال معتادان متجاهر تا یک سال در مراکز نگهداری تحت نظر هستند و هم اینک 5هزار معتاد متجاهر در کمپ های ترک اعتیاد پذیرش شده اند، اما فضا برای جمع آوری این افراد کم است.محمدحسین درودی درباره پرونده های زورگیری بیان کرد: هرکسی که به قصد جان، مال و ناموس مردم یا ارعاب آن ها دست به سلاح ببرد و موجب ناامنی شود، به موجب قانون محارب شناخته می شود و پرونده هایی در دادسرای مشهد داریم که به عنوان محارب رسیدگی و حکم اعدام نیز برای آن ها صادر شده است.وی درباره پرونده ضارب مأمور انتظامی در مشهد نیز تصریح کرد: پرونده ضارب شهید «احسان پای خسته» پس از و تحقیقات در دادسرا تکمیل و به دادگاه ارسال شده است.

آیا این خبر مفید بود؟