جسد مرد مدفون در فردیس پیدا نشد / اجازه تخریب ساختمان نمی دهند + عکس ها

به گزارش رکنا، با گذشت چهار روز از حادثه مدفون شدن مرد فردیسی در چاهی که خود کنده بود فعالیت آتش نشانان متوقف شد، این اقدام به دلیل احتمال ریزش ساختمان محل حادثه و به دستور مقام قضایی صورت گرفت.

حدود ۴ روز از خبر محبوس شدن مردی ۵۵ ساله در چاه خانه اش واقع در منظریه فردیس می گذرد و با وجود پیدا شدن جسد و تلاش بی وقفه آتش نشانان در ۳ روز گذشته، به دلیل ناپیداری خاک و خطر احتمال ریزش ساختمان، همچنان امکان خارج کردن جسد از دل چاه وجود ندارد.

علی امیری سرپرست شهرداری فردیس این خصوص گفت: روز گذشته با حضور درمحل عملیات و بررسی شرایط موجود، دیدیم که احتمال فروکش کردن ساختمان و مدفون شدن عوامل آتش نشانی در زیر آن وجود دارد و ادامه کار را برای عوامل بسیار خطرناک است.

سرپرست شهرداری فردیس ادامه داد: بر این اساس از مهندسان خاکشناسی ژئوتکنیک و مقاومت مصالح و کسانی که در زمینه ناپایداری خاک تخصص دارند و کارشناس رسمی دادگستری هستند، دعوت کردیم تا نسبت به اقدامات لازم برای کاهش خطرات در خصوص ادامه عملیات نظر کارشناسی بدهند.

وی افزود: طبق نظر این کارشناسان و متخصصان حوزه خاک شناسی، باید ابتدا عملیات خارج کردن جسد متوقف و نسبت به پایداری ومقاومتِ سازه ساختمان اقدام شود، تا ایمنی لازم برای ادامه کار توسط عوامل آتش نشانی در زیر سازه فراهم شود.

این مقام مسؤول افزود: پس از ایمن سازی نسبت به خارج کردن جسد اقدام شود. بر این اساس شب گذشته پس از گذشت بیش از ۶۰ ساعت از تلاش بی وقفه آتش نشانان و سایر عوامل شهرداری فردیس برای خارج کردن جسد در محل حادثه، طبق نظر کارشناسان و متخصصان خاکشناسی و به دستور دادستان عمومی و انقلاب فردیس، عملیات آوار برداری متوقف و از صبح امروز عملیات ایمن سازی ساختمان آغاز شد.

امیری یادآور شد: طی ۳ روز گذشته عوامل سازمان آتش نشانی و خدمات شهری شهرداری فردیس سرصحنه حادثه بودند و حفاری هایی انجام دادند تا به جسد فرد مورد نظر رسیدند. از آنجا که جسد به صورت عمودی در خاک مدفون شده و با توجه به سستی خاک و ناپایداری ساختمان، خاک باید کم کم از روی جسد برداشته شود. با برداشتن بخشی از خاک، چاه دوباره ریزش کرد که این امر جان آتش نشانان حاضر در محل را به خطر انداخت اما خوشبختانه با سرعت عمل عوامل پشتیبانی به خیر گذشت.

وی افزود: به منظور حفظ جان عوامل آتش نشانی و کاهش ریسک خطر، با اجازه و دستور دادستان عملیات در شب گذشته متوقف شد. عوامل دیشب را استراحت کردند و کار مقاوم سازی سازه ساختمان از صبح امروز آغاز شده که پس از اتمام آن، نسبت به خارج کردن جسد اقدام می شود.

مالکان اجازه تخریب ساختمان را ندادند

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اطمینان از فوت شدن فرد مدفون در چاه، با تخریب سازه نسبت به بیرون کشیدن جسد اقدام نمی شود؛ اظهار کرد: تخریب سازه یکی از پیشنهادات برای اجرای این عملیات بود اما مالکان اجازه ندادند. بنابراین علیرغم قدیمی بودن سازه و شرایط فعلی آن، طبق نظر کارشناسان و متخصصان فوق، امکان مقاوم سازی سازه وجود دارد که پس از خارج کردن جنازه از زیر خاک، برای حفظ جان ساکنان، مقاوم سازی اساسی در ساختمان را انجام می دهیم.

اول ساختمان ایمن سازی می‌شود؛ بعد جسد را خارج می‌کنیم

برای آگاهی از پیشرفت کار با سرپرست آتش‌نشانی فردیس گفتگو کردیم.

حسین عاشوری، سرپرست سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری فردیس، با بیان اینکه در شرایط موجود، کاهش ریسک اجرای عملیات و حفظ جان نجاتگران در اولویت قرار دارد، اظهار کرد: در این راستا شب گذشته با تدبیر سرپرست شهرداری، نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه و دستور دادستان، کار آوار برداری متوقف شد و تا زمانی که ساختمان هم برای نجاتگران و هم اهالی کاملا ایمن سازی نشده، نسبت به آوار برداری اقدام نمی‌شود.

وی افزود: عملیات ایمن سازی ساختمان از صبح امروز آغاز شده و امیدواریم تا شب به پایان برسد تا بتوانیم عملیات آوار برداری و خارج کردن جسد را آغاز کنیم.

عاشوری یادآور شد: در ابتدای هر عملیات و برای کاهش خطرات، برای اجرای آن چند راهکار بررسی و ایمن ترین آن انتخاب می شود که در این عملیلت نیز با توجه به تجربیات همه عوامل، در آغاز عملیات چند راهکار پیشنهاد و بهترین آن انتخاب شد تا کمترین خطر را برای نجاتگران داشته باشد.

این حجم مسؤولیت پذیری و ایثارگری از آتشنشانان شاید برایم قابل درک نیست که چرا فقط برای خروج یک جسد بی جان، این همه تلاش می‌کنند و جان خود را به خطر می‌اندازند. اما دیروز سر صحنه عملیات، به من فهماندند که وظیفه آنها رسیدن به نتیجه و خارج کردن جسد است.

با دیدن صحنه خوابیدن آن آتش نشان فردیسی پس از خستگی ۴۸ ساعته روی آسفالت کوچه و عکس استراحت امروز آتشنشانان عملیات مهار شبانه آتش سوزی پالایشگاه نفت تهران، فهمیدم عمل به وظیفه، شجاعت، غیرت و همت، شالوده وجود همه آتش نشانان است.

امیدواریم پایان این عملیات پردردسر و طولانی، برای آتشنشانان خستگی ناپذیر و سایرعوامل شهرداری فردیس، بدون کمترین آسیب باشد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟