واکنش انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران به حمله وحشیانه و زورگیری از یک عکاس خبری

به گزارش رکنا، در پی حمله وحشیانه چند زورگیر چاقوکش در نقش مسافرکش در روز گذشته به محمد دلکش عکاس خبری آژانس عکس ایران که جهت انجام ماموریت کاری عازم یکی از شهرهای شمالی کشور بود که منجر به سرقت کلیه لوازم عکاسی و اموال او شد، انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران در بیانیه ای خواستار پیگیری و دستگیری سارقان زورگیر توسط نیروی انتظامی شد که متن بیانیه که در کانال رسمی انجمن منتشر شده است در پی می آید :

21 ضربه ای که بر پیکر رسانه فرود آمد...

خبر هولناک حمله به عکاس خبری که برای پوشش برنامه خبری عازم رامسر بود، جامعه عکاسی خبری کشور را در شوک و بهت سنگینی فرو برد. محمد دلکش از عکاسان با سابقه و خوشنام رسانه‌ای کشور در مسیر سفر کاری به رامسر که با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده به واسطه همه گیری کرونا با وسیله نقلیه بین شهری انجام شده بود، مورد حمله وحشیانه دزدان به ظاهر مسافرکش بین شهری و اصابت 21 ضربه چاقو قرار گرفته و تمامی ابزار کاری او شامل دوربین و لنزها و گوشی همراهش، به سرقت رفته است.

تعرض و سرقت از فعالان رسانه‌ای و بخصوص عکاسان خبری که به اقتضای حرفه خود می‌بایست همیشه دوربین و تجهیزات عکاسی به همراه داشته باشند با وجود اینکه تازگی ندارد ولی این حد از قساوت و حمله با چاقو و وارد کردن 21 ضربه که هر کدام از آن ضربه‌ها می‌توانست اتفاق غیر قابل جبرانی را رقم بزند، اگر نگوییم بی‌سابقه که کم سابقه بوده است و ممکن است در صورت عدم جدیت در پیگیری و برخورد با عاملین این اقدام وحشتناک برای هر کدام از فعالین رسانه اتفاق بیفتد. انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران ضمن ابراز تاسف از حادثه‌ای که برای این عکاس خبری کشور پیش آمده است، از مقامات انتظامی استان انتظار دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن با ورود و پیگیری این حادثه هر چه زودتر عاملین حمله وحشتناک شناسایی و دستگیر شوند. چرا که هر گونه کوتاهی و عدم پیگیری در این مورد، متجاوزین و دزدان را جسورتر خواهد کرد. بی‌تردید این گونه تعرض‌های صورت گرفته خللی در تلاش فعالان رسانه‌ای کشور در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشیدن به جامعه به عنوان بخشی از ارکان دموکراسی کشور بخصوص در این ایام حساس و تعیین کننده انتخابات ریاست جمهوری کشور ایجاد نخواهد کرد ولی همراهی و پیگیری ارگان‌های ذیربط امنیتی و انتظامی کشور می‌تواند تا حدود زیادی از تکرار این حوادث ناگوار جلوگیری کند.

انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران

 

جزئیات زورگیری وحشیانه از یک عکاس خبری در تهران

با توجه به وجود محدودیتهای تردد و عدم امکان سفر با خودروی شخصی، این عکاس خبری، اواخر شب گذشته، به منظور حضور در یک برنامه در استان مازندران، به پایانه آزادی رفته و آنجا سوار بر یک خودروی شخصی شده بود.

در خودروی مذکور علاوه بر راننده، دو سرنشین دیگر نیز حضور داشتند همچنین فردی دیگر نیز پس از سوار شدن این عکاس خبری، سوار بر این خودرو شده و به این ترتیب خودروی مذکور با پنج سرنشین راهی مازندران شد.

طبق روال مسیر حرکتی رانندگان به سمت شمال کشور، خودروها از مسیر بزرگراه آزادگان به سمت شمال رفته و از جاده شمال به مازندران می‌روند. راننده این خودرو وقتی از دوربرگردان جنوب به بزرگراه آزادگان به سمت جاده احمد آباد مستوفی تغییر مسیر میدهد، محمد دلکش و یک مسافر دیگر اعتراض می کنند که متوجه می شوند که راننده و فردی که در کنارش نشسته و نفر عقبی که پشت راننده و در صندلی عقب نشسته همدست بوده و به قصد سرقت و زورگیری هر سه با قداره و چاقو به جان عکاس خبری و مسافر دیگر می افتند و در همین حال خودرو به سمت جاده احمد آباد مستوفی که تاریک است منحرف می شود که در ادامه یکی از مسافران در حال حرکت و با ضربات چاقویی که به گردن و بدنش اصابت کرده موفق به فرار از چنگ زورگیران شده و خود را از خودرو به بیرون پرت می کند.

زورگیران حدود 10 دقیقه با محمد درگیر بوده و خودرو نیز به منطقه خلوت احمدآباد مستوفی وارد شده بود که با 21 ضربه چاقویی که به بدن محمد وارد شده بود وی دیگر رمقی برای حفظ وسایل و جانش نداشته و از حال می رود که زورگیران جوان دو کوله‌پشتی همراه وی شامل دوربین عکاسی، لنز، لپ‌تاپ، وجه نقد و سایر مدارکش را که حدود 200 میلیون تومان ارزش داشت به سرقت برده و بدن نیمه جان محمد را در گودالی حوالی جاده تاریک می اندازند و با پژو 405 نقره ای که شماره پلاک آن " ایران 38 و از سری حرف ( ق )" بوده فرار می کنند که امکان سرقتی بودن خودرو یا پلاک محتمل است و با تحقیقات پلیس این موضوع مشخص می شود.

با توجه به اینکه در محل حادثه رفت‌ و آمد کمی صورت می‌گرفت، به گفته این عکاس، ابتدا حدود ساعت 6 بامداد سگ یک دامداری متوجه او شده و صاحبش را مطلع کرده و همچنین یک خانواده با خودرویشان در حال عبور از محل بودند که با وضعیت خونین محمد دلکش مواجه شده و با پلیس تماس می گیرند که ماموران کلانتری احمدآباد مستوفی پس از حضور در محل و صورتجلسه اورژانس را خبر می کنند تا عکاس مجروح را به بیمارستان انتقال دهند و از او می خواهند که پس از بهبودی به کلانتری جهت پیگیری شکایت مراجعه کند.

هر دو مجروحان این زورگیری خشن در یک بیمارستان بستری هستند؛ محمد دلکش از نقاط مختلف بدن از جمله کلیه دچار جراحت شدید شده و گفته می‌شود حال دیگر مجروح این حادثه که از ناحیه گردن و سر مصدوم شده نیز خوب نیست .

امید است نیروی انتظامی با جدیت همچون گذشته این موضوع را پیگیری کند تا در این ایام که عکاسان خبری به لحاظ نزدیکی انتخابات دایم با وسایل گرانقیمت بیش از پیش مجبور به تردد در سطح شهر و استان هستند با چنین تهدیدهایی روبرو نشوند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟