بازداشت همزمان 12 مشهدی که شهر را ناامن کرده بودند

12 متهم مشهدی که شهر را به هم ریخته بودند شناسایی و دستگیر شدند.

گزارش‌های مردمی مبنی بر دست‌درازی به مال و اموالشان یکی پس از دیگری به سامانه فوریت‌های پلیسی 110 اعلام می‌شد و مأموران درست زمانی در محل ارتکاب این جرائم حاضر می‌شدند که اثری از متهم یا متهمان پرونده نبود.

به گزارش رکنا، آنچه از شواهد موجود می‌شد در این جرائم فهمید حضور یک دستگاه خودرو پژو پارس سفید رنگ بود که رد پایش در همه این پرونده‌ها دیده می‌شد. رسیدگی به این پرونده با توجه به حجم بالای گزارش‌های مردمی در اختیار کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی مرکز استان خراسان رضوی قرار گرفت و تحقیقات با ورود نیروهای متخصص پلیس تا شناسایی سارق یا سارقان ادامه پیدا کرد.

کارآگاهان پلیس با رصد اطلاعاتی و بررسی تصاویر چند دوربین مداربسته که چند مورد از لحظه سرقت‌ها را ثبت کرده بودند، موفق به ردزنی خودرو مورد نظر شدند. خیلی زود تحقیقات این پرونده به بار نشست و مأموران پلیس موفق به شناسایی سواری پژو پارس سفیدرنگ یخچالی در محدوده بولوار بهمن مشهد شدند.

مجریان قانون در این عملیات ضربتی با هماهنگی قضایی به صورت شبانه وارد عمل شدند و محل اختفای متهم اصلی پرونده که خانه‌ای مسکونی بود را مورد بازرسی قرار دادند. در این مأموریت ضابطان قضایی ضمن دستگیری مهره اصلی پرونده موفق به کشف تعداد زیادی اموال سرقتی شامل وسایل داخل خودرو، آچارآلات، وسایل خانه، دریل برقی و شارژی، اره برقی، دستگاه فرز، چمدان مسافرتی و ... شدند. در ادامه این عملیات خودرو پژو پارس شناسایی شده نیز با دستور قضایی توقیف و روانه پارکینگ شد.

متهم به دام افتاده که از مجرمان سابقه‌دار است در اعترافات اولیه خود 2همدست دیگرش را به پلیس معرفی کرد و کاراگاهان اداره عملیات ویژه برای دستگیری این افراد وارد عمل شدند. مأموران در بخش دیگری از مأموریت خود 2متهم پرونده را در مخفیگاهشان دستگیر کردند و از آن‌ها نیز تعداد زیادی لوازم مسروقه کشف و ضبط کردند.

تاراج میلیاردها تومان از اموال 100 شهروند مشهدی

متهمان در اظهارات اولیه خود معترف شدند که با همکاری هم اقدام به سرقت خودرو ، دستبرد به خانه و لوازم داخل خودروها می‌کرده‌اند. بعد از دستگیری 3متهم تحت تعقیب، تاکنون 20 شاکی به پلیس آگاهی مرکز استان خراسان رضوی مراجعه و لوازم سرقتی خود را شناسایی کرده‌اند. در این عملیات نیز 3دستگاه خودرو پژو پارس، پژو 405 و سواری پراید با دستور قضایی توقیف و روانه پارکینگ شدند.

چند روزی می‌شد که عوامل دایره تجسس کلانتری میرزاکوچک‌خان مشهد رد جوان دهه هفتادی را زده و در پی یافتنش بودند. تحقیقات این پرونده قاپ‌زنی‌های سریالی ادامه داشت تا اینکه مجرم تحت تعقیب با پای خودش در دام مجریان قانون گرفتار شد. گزارش‌های این پرونده گوشی و کیف‌قاپی که تعدادش روبه افزایش بود از چندی پیش به پلیس اعلام شده و تیمی از مأموران کلانتری میرزاکوچک‌خان سرخط پیگیری آن قرار گرفته بودند. مأموران دایره تجسس این مجموعه انتظامی مشهد در اقدامی اطلاعاتی با رصد میدانی به سرنخی دست یافتند که نشان می‌داد عامل اصلی این قاپ‌زنی‌های سریالی جوانی 26 ساله است که به وسیله یک دستگاه موتورسیکلت طرح هندا مدل سی‌دی‌آی آبی رنگ دست به این سرقت‌ها می‌زند.

مأموران برای به دام انداختن این جرائم سریالی تحقیقات گسترده میدانی خود را آغاز کرده بودند که جوان سارق را حین ارتکاب جرم درست زمانی که قصد قاپیدن کیف زنی جوان در خیابان وحید را داشت شناسایی و زمینگیر کردند.

مأموران در بازرسی بدنی از این متهم یک قبضه چاقو به همراه 5 دستگاه گوشی هوشمند سرقتی را کشف کردند. عوامل انتظامی مشهد در ادامه عملیات خود در بازرسی از مخفیگاه این متهم 26 ساله 3دستگاه گوشی تلفن همراه هوشمند سرقتی و 20 کیف زنانه مسروقه کشف و ضبط شد.

تاکنون 11 شاکی به کلانتری میرزاکوچک‌خان مراجعه کرده و شکایت خود را علیه این سارق تنظیم کرده‌اند.

کارآگاهان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی در پی دریافت چند گزارش از سوی منابع خبری خود به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد اعضای یک شبکه کلاهبرداری با ترفندی متقلبانه اقدام به کلاهبرداری چند ده میلیاردی از شهروندان مشهدی کرده‌اند.

مأموران در ادامه تحقیقات خود دریافتند که گردانندگان این شبکه کلاهبرداری به بهانه ساخت‌وساز آپارتمان سوژه‌های خود را فریب داده و مبالغی را از آن‌ها کلاهبرداری کرده‌اند. تحقیقات این پرونده از سوی کارآگاهان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی مرکز استان خراسان رضوی ادامه داشت تا اینکه متهم اصلی این شبکه کلاهبرداری شناسایی و در یکی از مناطق مشهد ردزنی شد.

مأموران با به دست آوردن این سرنخ با هماهنگی قضایی بلافاصله وارد عمل شدند و سرشبکه این باند کلاهبرداری را قبل از اینکه موفق به فرار شود زمین‌گیر کردند. با دستگیری این متهم اطلاعات تازه‌تری به دست مجریان قانون افتاد که نشان می‌داد متهم با همدستی 6 نفر دیگر تاکنون بیش از 300 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده‌اند.

کارآگاهان پلیس در ادامه مأموریت خود با در دست داشتن سرنخ‌هایی از دیگر متهمان این پرونده در اقدامی اطلاعاتی این افراد را شناسایی و در مخفیگاهشان به دام انداختند. با دستگیری متهمان تاکنون 60 مال‌باخته به پلیس آگاهی مراجعه و علیه این افراد طرح شکایت کرده‌اند.

با اعلام گزارش چند نفر از شهروندان مشهدی مبنی بر کلاهبرداری چند میلیارد تومانی از آن‌ها رسیدگی به این پرونده در دستور کار کارآگاهان اداره عملیات ویژه مرکز استان خراسان رضوی قرار گرفت.

در تحقیقات اولیه این پرونده‌ها مشخص شد که متهمان با وعده پرداخت سود بالا، طلاجات مال‌باختگان را دریافت کرده و سپس فرار را برقرار کرده‌اند. در بررسی‌های دیگر این پرونده نیز مشخص شد که متهم اصلی با فعالیت در بستر فضای مجازی و حقیقی و وعده پرداخت سودهای نامتعارف و سرمایه‌گذاری زودبازده طعمه‌های خود را فریب می‌داده و بعد از جلب اعتماد سوژه‌های خود نقشه متقلبانه‌اش را عملی می‌ساخته است.

کاراگاهان پلیس با در دست داشتن اطلاعات کامل از این پرونده و کسب سرنخ‌هایی از متهم رد او را در یکی از مجتمع‌های تجاری مشهد زدند. پس از شناسایی متهم اصلی این پرونده مأموران بلافاصله وارد عمل شدند و قبل از اینکه این فرد موفق به فرار شود او را دستگیر کردند.

با دستگیری فرد کلاهبردار مشخص شد که او با استفاده از شگرد متقلبانه خود علاوه بر مشهد در استان‌های تهران، اصفهان و البرز نیز اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده است.

بازداشت کلاهبرداران حرفه ای مشهد

کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی تاکنون موفق به شناسایی بیش از 5 میلیارد ریال کلاهبرداری متهم این پرونده شده‌اند. علاوه بر این 9 مال‌باخته به پلیس آگاهی مراجعه و شکایت خود را از این فرد تنظیم کرده‌اند.

جانشین فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی با اشاره به 4پرونده گشوده شده در پلیس استان بیان کرد: در این عملیات‌های اطلاعاتی و ضربتی 12 متهم و مجرم سابقه‌دار به اتهام کلاهبرداری، سرقت، زورگیری و قاپ‌زنی دستگیر و بیش از 100 نفر از شهروندان مشهدی نیز تاکنون از این افراد شکایت کرده‌اند.

سردار ابراهیم قربان‌زاده افزود: بنا بر پیگیری‌های عوامل انتظامی و آگاهی مرکز استان تاکنون بخشی از اموال مسروقه و وجوه کلاهبرداری شده به مال‌باختگان بازگردانده شده است که تحقیقات در این باره همچنان ادامه دارد.

این مقام ارشد انتظامی استان بیان کرد: متهمان به دام افتاده نیز پس از تکمیل تحقیقات اولیه برای شناسایی دیگر جرائم احتمالی و همدستانشان در اختیار مرجع قضایی قرار گرفتند.

سردار قربان‌زاده در ادامه به انتشار شایعه گروگان‌گیری در بولوار توس مشهد پرداخت و تأکید کرد: این حادثه گروگان‌گیری نبوده و متهم با تهدید پسری نوجوان با چاقو در یک شیرینی فروش قصد فرار از چنگ مأموران را داشته است. این فرد اما موفق به فرار نشده و به دام قانون گرفتار شده است.

جانشین رئیس پلیس استان خراسان رضوی به تشریح جزئیات این پرونده جنجالی اشاره کرد و گفت: متهم این پرونده در جریان یک درگیری در شهرک نوید اقدام به فرار می‌کند و سوار بر یک دستگاه خودرو سواری پراید با تهدید چاقو از راننده این خودرو می‌خواهد که او را از محل دور سازد. در ادامه مسیر راننده پراید در یکی از تقاطع‌های منطقه توس با مشاهده پلیس خودرو خود را خاموش و از آن خارج می‌شود و موضوع را به مأموران گزارش می‌کند. متهم از ترس اینکه به دام بیفتد خود را داخل یک شیرینی‌فروشی می‌اندازد و با تهدید پسری نوجوان تصمیم به فرار می‌گیرد که در ادامه به دام مأموران گرفتار می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

مهدی قرآنی

آیا این خبر مفید بود؟