تعقیب سایه‌های یک زن جوان / به شوهر سابقم باج می دهم !

روزها تا شب خواب بود و شب‌ها تا صبح دنبال دزدی وکشیدن مواد‌مخدر، اما تنها چیزی که دارد ذره ذره نابودم می‌کند، این است که از دو سال قبل پسرم را که چهار ساله است، ندیده‌ام. اگر بخواهم او را ببینم، باید به پدرش باج بدهم.

خانواده‌ام هم اجازه نمی‌دهند او را نزد خودم بیاورم، چون می‌گویند من هم اضافه هستم. نمی‌دانم باید چه کار کنم، خسته شده‌ام.

اخبار اختصاصی رکنا - کپی رایت

زندگی تلخ گذشته یک زن

به گزارش گروه حوادث رکنا، بسیار طبیعی است افرادی که در زندگی در شرایطی قرار دارند که این زندگی برگرفته از یکسری مشتقات و رسوبات ذهنی است که در گذشته‌های دور در زندگی فرد بوده است. اغلب زنانی که در زندگی گذشته خود با مردانی معتاد یا بزهکار زندگی کرده‌اند، بعد از طلاق و جدایی هنوز هم سایه سیاه آن روزگاران با آنها همراه بوده است.

به گزارش رکنا، دکتر عالیه شکر‌بیگی، جامعه‌شناس و مدرس دانشگاه در این باره می‌گوید: این زنان وقتی می‌خواهند وارد زندگی جدیدی شوند و خانواده‌ای تشکیل دهند، دچار مشکل می‌شوند، چون در این میان بحث انتقال‌پذیری آسیب‌ها مطرح می‌شود.

اغلب این زنان هنوز با گذشته خود زندگی می‌کنند و ممکن است خانواده جدید را نیز درگیر مشکلات سابق خود کنند، مگر اینکه در این شرایط جدید همراهانی داشته باشند که به آنها شور زندگی دهند و اعتماد از دست رفته را به آنها بازگرداند، از این رو نیازمند یک مشارکت و همدلی هستند تا بتوانند به زندگی جدید پیوند زده شوند.

اگر به زندگی و شرایط عادی بازگردند، زندگی برای‌شان معنا و مفهوم پیدا می‌کند و بحث سرمایه‌های اجتماعی در زندگی جدید پررنگ‌تر می‌شود که به آنها فرصتی داده می‌شود تا در زندگی جدید موفق عمل کنند، از این رو نگاه مثبت و خوش‌بینانه این است که باید در رویارویی با مشکلات و قرار گرفتن در تنگنا دیدگاه خود را تغییر دهند تا سرمایه اجتماعی جدید نیز افزایش پیدا کند.

این جامعه‌شناس در ادامه می‌گوید: نگاه منفی و سایه سیاه در زندگی این افراد بیشتر از نگاه مثبت وجود دارد. اگر از زندگی سابق خود بیرون آیند و در زندگی جدید نیز مثل گذشته درگیر مشکلاتی شوند و تداعی‌گر زندگی سابق باشد، طبیعی است که فرد در این زندگی نیز دچار آسیب‌های جدیدی شود، ذهنیت و گذشته فرد همچنان همراه اوست، مگر اینکه به معنای واقعی در خود و زندگی‌اش تغییراتی ایجاد کند.

اغلب این زنان بعد از جدایی و طلاق و ترک زندگی سابق قصد دارند، تغییرات و تحولاتی عظیم در زندگی داشته باشند، اما نیازمند توانمندی‌هایی هستند تا در معرض آسیب‌های جدیدتری قرار نگیرند. با توجه به اینکه در شرایط اجتماعی کنونی و درعرصه‌های اجتماعی آسیب‌ها زیاد است، یک زن تنها علاوه بر تنهایی و احساس تنهایی تصور می‌کند که چطور می‌تواند بار پیام‌های منفی را از گذشته به دوش بکشد، از این رو نیاز است که در زندگی جدید راهکارهایی به کار ببندد تا توانمندی خود را به اثبات برساند.

اندیشه ساز و کارها

باید برای توانمندی این زنان ساز و کارهایی اندیشید و عملیاتی کرد تا آنها بتوانند به توانایی لازم برسند. یکی از عوامل توانمندی، فراهم کردن فرصت‌ها توسط خانواده، خویشان و دوستان است، از این رو آنها وظیفه دارند تا شرایط مناسبی برای زنان آسیب‌دیده فراهم کنند.

دکتر شکربیگی، جامعه‌شناس بیان می‌کند: ساختارهای اجتماعی و قانونی موظف هستند که زنان را تا حدی حمایت کنند تا به توانمندی برسند و این ساختارها وظایفی را به عهده دارند.

نقش رسانه‌ها در این میان نیز پررنگ و برجسته است، رسانه‌ها به عنوان بازوان قوی اطلاع‌رسانی باید به کمک ساختارها و قانون بیایند و مسائل این زنان آسیب‌دیده را در جامعه مطرح کنند تا به نوعی با همکاری و مشارکت اجتماعی زنان در این جامعه بتوانند به راحتی زندگی کنند. مسائل زنان و جامعه در یک رابطه قرار دارد و مانند یک ساختمان هستند که جهان اجتماعی آنها در آن ساخته می‌شود. اگر ساختمان ذهنی افراد در ساختی از مشکلات باشد، این بسیار طبیعی است که جهان اجتماعی دارای مشکلاتی شود.

ماندن بر سر دوراهی

تازه از مهرداد و زندگی نکبت باری که برایم ساخته بود، جدا شده بودم. فقط دلم برای فرزندم می‌سوخت و طاقت دوری از او را نداشتم. هر بار که می‌خواستم او را ببینم، باید کلی با خانواده‌ام بحث می‌کردم و بعد از راضی کردن آنها تازه نوبت به پدرش می‌رسید.

از لحظه آخری که او را دیده بودم، سال‌ها گذشته بود، اما چون پدرم بازنشسته بود و خرج دو خواهر دانشجویم را با بدبختی جور می‌کرد، مجبور به سکوت بودم. غم‌ها درون سینه‌ام جمع شده بود و داشت کم‌کم به دردی بزرگ تبدیل می‌شد.

باید کاری می‌کردم تا از سیاهی و تلخی‌های گذشته رها شوم. در به در دنبال کار بودم، اما هیچ کدام درآمد چندانی نداشت که بتوانم سرپرستی ماهان کوچولویم را به عهده بگیرم. باید تلاش می‌کردم تا ماهان را از زندگی سیاه پدرش نجات دهم، چون ممکن بود او هم مثل پدرش وقتی که بزرگ شد، دزد یا کلاهبردار حرفه‌ای شود. تنها جایی که با خودم خلوت می‌کردم و اشک می‌ریختم زیر‌زمین خانه بود.

یک روز نگاهم به چرخ‌خیاطی کهنه‌ای افتاد که روزگاری خیاطی می‌کردم. از زیر وسایل کهنه و قدیمی آن را بیرون آوردم و بعد از تعمیر شروع به کار کردم. مشتری‌هایم روز‌به‌روز بیشتر شدند تا جایی که اثری از سیاهی و تنهایی که در گذشته آزارم می‌داد نبود.

به زندگی دلگرم شده بودم و احساس کردم این چرخ‌خیاطی، ناجی چرخ‌های زنگ زده زندگی‌ام است و می‌توانم دوباره با ماهان شروعی دوباره را جشن بگیرم.

دکتر شکربیگی در ادامه می‌افزاید: در واقع باید جهان اجتماعی راهکارهای توانمند‌سازی زنان را در مقابله با این مسائل به آنها آموزش دهد تا آنها از لحاظ اقتصادی و امکانات مالی در وضعیتی مطلوب قرار گیرند.

کسانی که در دایره شخصی افراد قرار می‌گیرند، تحت عنوان عاملیت فعال در جامعه‌شناسی شناخته شده‌اند و این زنان برای حل آسیب‌ها و مشکلات خود نیازمند تقابل ساختار و عاملیت هستند، بنابراین هر دو در حل این مسائل برای توانمند کردن زنان باید با هم کمک‌رسانی کنند، زیرا ذهنیت از عینیت جدا نیست و باید در این میان تفکرات مردم و جامعه را اصلاح کرد. همگی نیازمند عامل اطلاع‌رسانی است که به ایفای نقش بپردازند، از این رو نهادهای رسمی و غیر‌رسمی که در قالب Ngo ها هستند باید برای توانمند‌سازی این زنان کمک کنند تا مشکلات زنان آسیب‌دیده در جامعه کاهش پیدا کند.

دختری 22 ساله هستم که خواستگار زیادی دارم، اما هیچ‌کدام به سرانجام نمی‌رسد و من احساس بدی دارم. بعضی وقت‌ها احساس افسردگی به من دست می‌دهد،  نمی‌دانم چه کارکنم، از تنهایی می‌ترسم. لطفا راهنمایی‌ام کنید.

نرگس افسری، روان‌شناس

نگران نباشید ازدواج زمان خاص خود را دارد و هر زمانی که وقتش باشد، قطعا اتفاق خواهد افتاد. در ضمن شما هنوز جوان هستید و فرصت‌های زیادی پیش‌رو دارید. از لحظات خوب جوانی‌تان لذت ببرید و این روزها را با غصه خوردن برای آینده خراب نکنید.

ازدواج هدف نیست و قطعا همه‌چیز نخواهد بود. زندگی پر از چیزهای قشنگ و خوب است و نباید از الان انرژی‌تان را فقط برای یک کار هدر بدهید. در آینده حتما وقتی زمان ازدواج‌تان رسید، ازدواج خواهید کرد، پس بهتر است فعلا به کارهای دیگرتان برسید و فکر کنید و برای آینده‌تان برنامه‌ریزی کنید. افسردگی شما نیز یکی از دلایل مهمش همین است که تنها به یک موردی که زمانش نرسیده دارید، فکر می‌کنید. می‌توانید برای تسریع در برطرف شدن افسردگی خود نیز به مشاور مراجعه کنید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟