خودکشی جوان سرباز / فیلم تکاندهنده از ایلام
حجم ویدیو: 2.01M | مدت زمان ویدیو: 00:00:20

 یک سرباز جوان 3 ماه پس از پایان خدمت سربازی در آبدانان ایلام دست به خودکشی زد.

به گزارش رکنا ، در این فیلم شیون های یک مادر داغدیده به گوش می رسد.

متاسفانه در هفته گذشته نیز یک دختر ۱۷ ساله سلماسی به نام روژین در انبار کاه خانه عمویش خود را حلق آویز کرد و جان سپرد.
اول آذر ماه امسال وقتی روژین 17 ساله ، ناگهان غیبش زد،خانواده او با نگرانی اطراف خانه را دنبالش گشتند.چند دقیقه ای بیشتر نگذشته بود که جسد روژین را که ایستاده جان سپرده بود در انبار کاه خانه عمویش پیدا کردند.

جستجو را برای یافتن ردی از خانواده دختر سلماسی،از همسایه های او آغاز می کنیم.بیشتر از یک هفته از خودکشی روژین گذشته است و ولوله صحبت از او هنوز در میان مردم روستای کوزه رش سلماس داغ است.

هر کسی حرفی در مورد علت خودکشی دختر سلماسی می زند.یک نفر می گوید:«با پدرش بحثش شده بود و کتک خورده بود.برای همین خودکشی کرد.»

یکی دیگر می گوید:«روژین در کارگاه قالیبافی کار می کرد.پدرش اعتیاد داشت و بیکار بود و روژین باید خرج اعتیاد او را هم می داد.اما آخرین روز پدرش می خواست روژین را وادار کند که گوشی اش را برای تامین هزینه های اعتیاد بفروشد.برای همین روژین خودکشی کرد.»

بالاخره با عموی روژین تماس برقرار می کنیم.صدایش از غم گرفته است.بعد از هر جمله ای که می گوید،آهی غلیظ بر سینه اش می نشیند.عموی روژین همان کسی است که روژین خودش را در خانه او از پای درآورده است.اما حرف های مردم را در مورد علت خودکشی برادرزاده اش قبول ندارد.

عموی روژین صحبت های خود را در مورد این حادثه اینطور شروع می کند:«روژین شناسنامه نداشت.همین باعث شده بود که نتواند درس بخواند و به خاطر این موضوع خیلی ناراحت بود.چند بار گرفتن شناسنامه برای روژین اقدام کرده بودیم.اما باید آزمایش دی ان ای می اد و هزینه آن هشت میلیون تومان بود که ما توان پرداخت آن را نداشتیم.»

از عموی روژین می پرسیم چرا همان زمان که روژین به دنیا آمد،برای او شناسنامه نگرفتند؟ و او در جواب می گوید:«پدر و مادر روژین با هم سازش نداشتند.زمانی که روژین به دنیا آمد آنها با هم اختلاف داشتند و همین باعث شد برای گرفتن شناسنامه اقدام نکنند.چند سال بعد هم طلاق گرفتند و مادرش مجددا ازدواج کرد و برای زندگی به ترکیه رفت.»

عموی روژین در مورد علت خودکشی او می گوید:«روژین و پدرش زندگی سختی داشتند.برادرم اعتیاد دارد و اغلب بیکار است.گاهی اگر کاری پیدا کند،کارگری می کند.روژین در یک کارگاه قالیبافی کار می کرد.برادرم و دخترش خانه نداشتند و ما یک اتاق خانه خودمان را به آنها داده بودیم.همین ها باعث شد که روژین احساس افسردگی کند و دست به خودکشی بزند.اما حرف های مردم در مورد اختلاف روژین با برادرم صحت ندارد.روژین از برادرم پول خواسته بود و پدرش به او گفته بود باید صبر کند تا به کارگری برود و پول تهیه کند.»

عموی روژین در مورد روز حادثه می گوید:«ما در خانه مان انبار کاه داریم که محل نگهداری علوفه دام است و در نزدیکی طویله واقع شده است.وقتی همه را سر زدیم و خبری از روژین نبود،به انبار کاه سرک کشیدم و دختر برادرم را دیدم که در آنجا خودش را حلق آویز کرده بود.»
به گفته عموی این دختر 17 ساله،حال روحی پدر روژین خوب نیست و در کنج خانه برادرش زانوی غم بغل گرفته است

تعریف خودکشی و نشانه خودکشی

به نظر دورکیم جامعه شناس بزرگ کلاسیک قرن نوزدهم خودکشی عبارت است از هر نوع مرگی که نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم کردار مثبت یا منفی خود قربانی است که به نتیجه آن آگاه بوده است. خودکشی رفتار پیچیده ای است که در برگیرنده تمایل و فکر خودکشی تا اقدام به خودکشی منجر به مرگ می باشد.

خودکشی یکی از تصمیمات انفرادی در زندگی انسان است که ناشی از علت های مختلفی می باشد .


آیا خودکشی پدیده اجتماعی است؟

خودکشی یکی از معضلات اجتماعی است که طبعا ابعاد مختلفی را داراست و به عنوان بخشی از انحرافات اجتماعی شناخته می شود. خودکشی یک عمل ارادی است که طی آن شخص خود را به وسیله ای مثل اسلحه، قرص، آتش، حلق آویز کردن، گاز و... از بین می برد.

خودکشی در جامعه در حال افزایش است و در اغلب کشورها خودکشی در بین ١٠ علت اول مرگ در تمام سال های زندگی قرار دارد.هنگامی که مشکلی در تعداد وسیعی از مردم تأثیر دارد باید به ماورای افراد، ساختار اجتماعی، الگوهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه بیاندیشیم . بنابراین ملاک مسأله بودن پدیده ای در جامعه آزاردهنده بودن آن برای شمار زیادی از مردم است.

خودکشی معضلی است که انسجام جامعه را مختل می کند و می تواند سامان اجتماعی ما را به خطر بیندازد. خودکشی همچنین باعث می شود که فرد نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. خودکشی علل و اسباب متعدد و متفاوتی دارد که بسیاری از مردم در کشورهای مختلف جهان، در شرایط خاصی، آن را انتخاب می کنند .

خودکشی یک فرد ضایعه ای بزرگ برای او و خانواده اش و ضایعه ای بزرگ تر برای جامعه است. اما خودکشی یک موضوع ساده اجتماعی نیست بنابراین باید به ریشه ها و علل آن توجه شود زیرا این عوامل می توانند موجبات تبعات سنگین تری را برای جامعه فراهم کنند.

خودکشی نشانه ای از بی سازمانی شخصیتی است؛ به این معنی که در شرایطی که تعادل شخصیتی فرد دگرگون می شود خودکشی را به دنبال می آورد . خودکشی علاوه بر آزردگی خاطر افراد اجتماع، فشاری را روی بازماندگان و اطرافیان می آورد که ممکن است حتی آنان را تشویق به خودکشی کند بنابراین شناخت ریشه ها و دلایل خودکشی ضرورت دارد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟