جدیدترین  سرنخ‌ها از ترور شهید فخری‌زاده + فیلم
حجم ویدیو: 3.69M | مدت زمان ویدیو: 00:00:23

به گزارش رکنا، سردار سرتیپ دوم پاسدار رضا طلایی‌نیک معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع و ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به بررسی ابعاد مختلف ترور شهید محسن فخری‌زاده پرداختند.

عمویی با بیان اینکه مطالبات مردمی و جنبش دانشجویی پیرامون بررسی ابعاد این ترور بسیار زیاد است و به این جهت کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز امروز این موضوع را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داد گفت: علی رغم اینکه امروز، روز کاری کمیسیون‌های مجلس نبود جلسه فوق العاده‌ای برگزار شد و همکاران در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، وزارت خارجه، وزارت دفاع و قوه قضائیه دعوت شدند تا دیدگاه‌های خود را در رابطه با این موضوع طرح کنند.

ماشین شهید محسن فخری زاده

وی با تاکید بر اینکه بررسی این موضوع برای مجلس یک اولویت است، ادامه داد: سعی خواهیم کرد ابعاد موضوع را در زاویه امنیتی و اطلاعاتی بررسی کنیم تا به این نتیجه برسیم که چه اتفاقی افتاده و چه نقصانی در به وجود آمدن این حادثه وجود داشته است و باید صیانت از شخصیت‌های نظام، صیانت از برنامه دفاعی کشور و مجموعه فعالیت‌های حساس کشور در موضوعات هسته‌ای چگونه صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در پیگیری موضوع دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور درگیر هستند و موضوع را با اولویت ویژه بررسی می‌کنند و به سرنخ‌های مهمی نیز دست پیدا کردند که حتما در وقت مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد ضمن آنکه پیگیری حقوقی بین المللی این موضوع نیز یکی دیگر از مطالباتی بود که در این جلسه از وزارت امور خارجه خواسته شد که مسئولین این وزارتخانه نیز گزارشی از مجموعه اقداماتشان مطرح کردند، ولی مسیر پیگیری موضوع همچنان ادامه دارد.

وی افزود: قوه قضائیه نیز در تلاش است تا بتواند با مسیری که ایجاد شده موضوع را به عنوان یک حادثه تروریستی از طریق مجامع داخلی و بین المللی پیگیری کند.

عمویی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی نیز با دو رویکرد به موضوع توجه خواهد کرد اظهار داشت: حفاظت از برنامه هسته‌ای کشور و احیای آن جزو اولویت‌های مجلس است که دنبال خواهد شد و همکاران بنده در حال جمع بندی دیدگاه‌ها برای احیای برنامه هسته‌ای و پیگیری مسیری که این شهید و سایر شهدای بزرگوار بتوانیم مسیر برنامه هسته‌ای کشور را که یک مسیر صلح آمیز، ولی در جهت توسعه کشور است را قوت و قدرت بیشتری ادامه دهیم.

دشمنان بر نقاط قوت و کلیدی کشور تمرکز دارند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه دشمنان بر روی نفاط قوت و کلیدی کشور تمرکز کردند، گفت: دانشمندان نفش پیشرو در صنعت دفاعی کشور دارند لذا تمرکز دشمنان بر شخصیت‌ها و دانشمندانی است که در حوزه هسته‌ای کشور فعال هستند و می‌توانند به لبه‌های دانش برسند و مسیر پیشرفت کشور را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که دست رژیم صهیونیستی به خون این شهید عزیز آلوده است، اظهار داشت: یکی از نکات مهم این است که طرف مقابل به یک خطای محاسباتی رسیده و برداشت آن‌ها این است که جمهوری اسلامی در موقعیت انفعال قرار دارد و با توجه به تحولات بین المللی واکنشی از سمت جمهوری اسلامی نخواهد دید.

باید اقدام متقابل و بازدارنده‌ای را طراحی کنیم

عمویی با تاکید بر اینکه برای آینده کشور لازم است که این مسیر با قدرت ادامه پیدا کند تا به پیشرفت‌های بیشتری دست پیدا کنیم، گفت: باید اقدام بازدارنده و متقابلی طراحی کرد که به حفظ امنیت کشور و ادامه پیشرفت کشور در مسیر برنامه‌های توسعه‌ای کمک کند و از این جهت، پیگیری این موضوع یک مطالبه عمومی است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید در ادامه مسیر حرکت این شهید بزرگوار و سایر شهدای توسعه کشور حرکت کنیم، برنامه هسته‌ای کشور باید با قدرت ادامه پیدا کند، برنامه دفاعی کشور باید حفظ شود و برنامه منطقه‌ای نیز باید در جهت توسعه صلح و ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم و آن مسیری که شهید سلیمانی طی کردند باید ادامه یابد چراکه این‌ها عناصر قدرت ملی کشور هستند.

وی ادامه داد: شهید شهریاری، شهید فخری زاده و شهید سلیمانی همه شاگردپرور بودند و یک مکتب در حوزه خود تولید کرده بودند و شاگردان این مکتب امروز با قدرت این مسیر را ادامه می‌دهند و وظیفه ما در مجلس و سایر مجموعه دستگاه‌های حاکمیتی حمایت از این مسیر است لذا باید واکنش به این موضوع در سطوح بین المللی پیگیری شود.

شاهد یک واکنش سرد و خنثی از سوی کشور‌های اروپایی هستیم

عمویی یادآور شد: شهید فخری زاده جایگاه معاون وزیر دفاع را داشتند و اگر در هر کشور دیگری این اقدام صورت می‌گرفت با موج محکومیت بین المللی مواجه می‌شد، اما آنچه که امروز از سمت کشور‌های اروپایی شاهد هستیم یک واکنش خنثی و سرد است و حتی تیمی که مدعی است به زودی کاخ سفید را در دست می‌گیرد سعی می‌کند با سکوت از این ماجرا عبور کند.

وی ادامه داد: ما نباید اجازه دهیم از این مسیر، یک ابزار جدید در اختیار تیم بعدی قرار بگیرد و بتوانند به عنوان ابزار فشار علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: این کشور‌ها باید در برابر این حادثه موضع بگیرند چراکه با توجه به شخصیت این بزرگوار، این اقدام یک ترور غیر قانونی و خلاف همه چارچوب‌های بین المللی بود ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس همین حقوق بین الملل به صورت مشروع حق واکنش متقابل در همین سطح را دارد.

عمویی خاطر نشان کرد: انتظار عمومی در این روزها، یک مطالبه به حق و به جا است که منجر به تقویت بازدارندگی کشور خواهد شد که در ادامه مسیر به جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند تا بتوانیم مسیر توسعه کشور را ادامه دهیم.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش، گفت: گمان می‌کنم در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵ بود که نام این شهید در لیست تحریم قرار گرفت و ابهاماتی حول محور ایشان ساخته شد و سعی داشتند یک سوء شهرت برای وی بسازند؛ ایشان را متهم به فعالیت در موضوع تسلیحات هسته‌ای کردند که هیچ وقت چنین چیزی وجود نداشت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این شهید دانش بالایی در حوزه فیزیک اتمی داشت، اما عمده تمرکز او بر مباحث دفاعی بود لذا این نگرانی وجود دارد که نام و اطلاعات مربوط به این شخصیت از کجا درز پیدا کرده؛ این شهید هیچ گاه با موضوع سایت‌های هسته‌ای ما مرتبط نبود.

عمویی در رابطه با درخواست غربی‌ها برای مصاحبه با او در مقطعی، یادآور شد: از آنجا که شهید «فخری‌زاده»در فعالیت‌های هسته‌ای کشور درگیر نبود هیچ گاه اجازه دسترسی به این شهید داده نشد ضمن آنکه مقام معظم رهبری نیز در مقطعی تاکید داشتند اجازه دسترسی به دانشمندان داده نخواهد شد و پیرو همین دستور نیز هیچ گاه دسترسی به او و دیگر شخصیت‌های دانشمند کشور داده نشد، ولی به هر حال ما نسبت به چشم چرانی غربی‌ها و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی که به داخل کشور رفت و آمد دارند حساس هستیم.

اروپایی‌ها به هیچ یک از ۱۱ تعهد خود عمل نکردند

وی با تاکید کرد: ما بازرسی‌ها در بحث پروتکل الحاقی و فراتر از آن و محدودیت در برنامه‌های هسته‌ای مان را به ازای رفع تحریم‌ها پذیرفتیم، گفت: در مقابل این اقدام ما طرف مقابل به هیچ یک از تعهدات خود پایبند نبود؛ چه طرف آمریکایی که از برجام خارج شد و مجموعه‌ای از تحریم‌ها را علیه ما اعمال کرد که بر این اساس ۱۷۷ اقدام تحریمی بعد از خروج امریکا از برجام علیه ما صورت گرفت و چه طرف اروپایی که ۱۱ تعهد به ما داد و هیچ یک از آن‌ها به سرانجام نرسید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که امروز بنای پایبندی جمهوری اسلامی ایران به این تعهدات چیست، گفت: ابهام اینجاست که چرا ما باید به تعهد خود در موضوع بازرسی و محدودیت‌های هسته‌ای پایبند باشیم در حالی که طرف مقابل هیچ تعهدی از خود نشان نمی‌دهد؛ باید به یک توازن برگردیم، وقتی طرف مقابل زیاده خواهی می‌کند ما نیز باید بر اعاده حقوق خود مصر باشیم.

وی با بیان اینکه نباید این تصویر غلط شکل بگیرد که در موقعیت انفعال قرار گرفتیم، تاکید کرد: وضعیت جمهوری اسلامی ایران، وضعیت مطالبه است این ما هستیم که به تعهدات مان پایبند بودیم و طرف مقابل حرکتی نکرده است لذا شروط ما تعیین کننده است و آن‌ها هستند که بابت عدم عمل به تعهداتشان به ما بدهکارند.

عمویی ادامه داد: نیاز است این میز به خون کشیده شده فاکتورش پرداخت شود؛ خون شهید سلیمانی و شهید فخری زاده چیزی نیست که مردم به سادگی از آن عبور کنند، اگر از این خون‌ها گذشته شود چای پایی در داخل کشور نخواهیم داشت.

سردار رضا طلایی‌نیک همچنین در گفت‌وگوی‌ ویژه خبری با بیان اینکه نقاط قوت ما مشخص است، گفت: آنچه که قدرت ملی ما است و ما را به یک برتری در منطقه رسانده قدرت مردمی ما تحت عنوان سرمایه اجتماعی، قدرت موشکی و قدرت دانش هسته‌ای صلح آمیز ما و قدرت امنیتی کشور در مقابل همه توطئه‌هایی است که دشمن در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و عملیات روانی و اجتماعی دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: ما در یک جنگ تمام عیار اقتصادی، سیاسی، روانی، علمی و اطلاعاتی هستیم و دشمن به دنبال این است که فضای داخلی کشور را تحت تاثیر قرار دهد تا بتواند آن حس غرور و اقتداری که ملت ما دارند را تضعیف کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع افزود: علاوه بر این موضوع شاید به دنبال این هستند که با تغییر و تحولی که در آمریکا و فضای سیاسی خارجی در حال اتفاق است، یک فضای انفعالی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کنند که قطعا این خواب تعبیر نشدنی است.

وی با بیان اینکه این حادثه که در گذشته نیز اتفاق افتاده و باید ریشه یابی و واکنش قاطع در حوزه‌های امنیتی، حقوقی، سیاسی و قضایی نشان داده شود، خاطر نشان کرد: قطعا انتقام لازم را به هنگام و متناسب نسبت به عاملین و عامرین جنایت ترور شهید «فخری‌زاده»خواهیم داشت، اما به هر حال این حوادث نمی‌تواند روند پیشرفت علمی و دفاعی ما را متوقف کند.

وی با اشاره به شکست مفتضحانه ترامپ گفت: قرائن نشان می‌دهد که صهیونیست‌ها پشت این ترور هستند، حامی همیشگی آن‌ها نیز امریکاست که شاید قصد دارند این هزینه‌های در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری ترامپ متوجه دولت او شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع با بیان اینکه خوشبختانه بنیان‌گذاری که شهید «فخری‌زاده» در سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی باعث شده شبکه‌ای از نخبگان دانشگاهی و علمی به این سازمان متصل شوند، بیان داشت: خوشبختانه این شبکه، امروز وجود دارد و به زودی نیز وزیر دفاع جانشین ایشان را منصوب خواهند کرد.

سردار طلایی‌نیک در ادامه به پروژه‌هایی که توسط شهید «فخری‌زاده» بنیان گذاری کردند اشاره کرد و گفت: علاوه بر کیت تشخیص کرونا واکسن کرونا نیز قرار است در همین سازمان تست انسانی آن انجام شود ضمن آنکه اولین دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات کشور با مدیریت شهید فخری زاده شکل گرفت.

وی افزود: همچنین فعالیت در حوزه علوم شناختی، مولد‌های بومی برای پیشران ها، سامانه‌های پدافند زیستی و پدافند هسته‌ای از دیگر ویژگی‌های او بود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع با اشاره به وجود قرائنی مبنی بر دخالت اسرائیل در این حادثه، گفت: این قرائن از لحاظ حقوقی، بین المللی و قضایی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و امروز نیز کارگروهی برای پیگیری حقوقی این ترور تشکیل شد.

وی با بیان اینکه سرنخ‌های اولیه به دست آمده، بیان داشت: با عملیات اطلاعاتی که در حال انجام است قطعا به نتایج خوبی خواهیم رسید و در این زمان است که همه اقدامات حقوقی و مجازات عاملین پ عامرین به نحو مطلوبی مدیریت خواهد شد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟