3 پرده از یک جرم پرتکرار در مشهد / مردان مشکوک بازداشت شدند

به گزارش رکنا، متهمان 3پرونده سرقت از خانه ها و خودروهای مردم در مشهد به دام قانون افتادند.

پرده اول: مسافرکش جهنمی

دیرش شده بود و باید هرچه سریع‌تر خودش را به بیمارستان می‌رساند. یک پراید جلوی پایش ترمز زد و بعد از چک و چانه زدن سر کرایه سوار شد. تا به بیمارستان برسند هردو، راننده و مرد جوان سیر تا پیاز زندگی‌شان را برای همدیگر تعریف کردند. راننده جوان از گرانی قطعات خودرو و بنزین می‌گفت و مرد جوان هم از گرانی و تورم. مقابل بیمارستان پیاده شد و آن شب تاصبح بیمارستان ماند. صبح خسته و کوفته به خانه رسید. در حیاط و در اتاق‌ها همگی باز بودند. دیشب قبل از رفتن به بیمارستان همه درها را قفل کرده بود. اتاق به هم ریخته بود و ال.سی.دی و چرخ خیاطی‌ که تنها وسیله ارزشمند زندگی‌اش بودند از داخل خانه غیب شده بودند.

موضوع را به پلیس گزارش کرد. طولی نکشید که مأموران کلانتری خلق‌آباد خود را به محل رساندند. مأموران معتقد بودند که سارق از زمان نبودن او خبر داشته،چرا که همه‌جای خانه مرد جوان را زیر و رو کرده بود. خوشبختانه خانه مجهز به دوربین مداربسته بود و زمان سرقت ثبت شده بودند. مرد جوان با مشاهده فیلم‌ دوربین‌ها به پلیس گفت که سارق را جایی دیده است اما هرچه به ذهنش فشار می‌آورد یادش نمی‌آمد. در همین میان ناگهان یاد راننده جوان خودروی پراید شب قبل حادثه افتاد. فیلم‌های دوربین‌ها دروغ نمی‌گفتند. سارق همان راننده پرایدی بود که تا بیمارستان برایش حسابی درددل کرده بود.

موضوع خیلی زود در دستور کار دایره تجسس کلانتری خلق‌آباد قرار گرفت و رد خودروی متهم در یکی از خیابان‌های مشهد گرفته شد و راننده که مردی چهل‌وسه ساله بود دستگیر شد.

در بررسی‌های بعدی پرونده مشخص شد که این سارق حرفه‌ای دارای سابقه کیفری سرقت می‌باشد و حبس کشیده است. او در اظهارات اولیه‌اش به پلیس گفت: ‌شاکی گفت که قرار است شب را در بیمارستان بماند و من هم متوجه خالی بودن خانه‌اش شدم برای همین وقتی او را به بیمارستان رساندم به خانه‌اش رفتم و ال.سی.دی و چرخ خیاطی که با ارزش‌ترین لوازم او بودند را دزدیدم اما خیلی زود دستم رو شد و دستگیر شدم.

خودروی متهم با دستور قضایی توقیف و روانه پارکینگ شد و پرونده او نیز برای ادامه تحقیقات در اختیار مقام قضایی قرار گرفت.

پرده دوم: سرقت به عنف

خبر سرقت یک دستگاه خودروی سواری پراید از داخل خانه یکی از شهروندان از طریق مرکز پیام پلیس به کلانتری کاظم‌آباد مشهد اعلام شد و طولی نکشید که تیم دایره تجسس کلانتری کاظم‌آباد راهی یکی از خیابان‌های توس شدند.

مال‌باخته در اظهارات اولیه‌اش گفت که سارقان شبانه وارد خانه‌اش شده‌اند و بدون اینکه او متوجه شود خودروی پرایدش را به همراه 2 دستگاه گوشی تلفن همراه و تبلتش سرقت کرده‌اند.

سرنخ‌های به جامانده از سارقان پرونده و استخراج چند دوربین مداربسته در نزدیکی این خانه مسکونی حاکی از آن بود که سارقان با یک دستگاه خودروی پراید مقابل منزل مسکونی مورد نظر توقف کرده و یکی از آن‌ها از دیوار بالا رفته و بعد از دقایقی خودروی صاحب‌خانه را سرقت کرده‌اند.

مجریان قانون با کنار هم قرار دادن قطعات پازل این پرونده رد متهم اصلی را در یکی از خیابان‌های مشهد زدند و در یک تعقیب و گریز پلیسی او را دستگیر کردند. متهم که جوانی سی‌وهفت ساله است پس از انتقال به کلانتری کاظم‌آباد بیان کرد با همدستی یکی از دوستانش خودروی شاکی را شبانه از داخل خانه‌اش سرقت کرده و بعد از چند روز آن را به فردی فروخته‌اند.

ضابطان قضایی با استفاده از سرنخ‌های دیگر به دست آمده دومین متهم را با همکاری مأموران دایره تجسس کلانتری خواجه‌ربیع شناسایی و دستگیر کردند. در بررسی پرونده این فرد که 32 سال دارد مشخص شد که دارای 3 سابقه کیفری سرقت است.

متهمان نیز پس از تکمیل تحقیقات به دادسرا معرفی شدند و پیگیری‌های پلیس برای کشف خودروی سرقتی ادامه دارد.

پرده سوم: باک خالی پراید

مأموران کلانتری کاظم‌آباد مشهد چند روزی بود که در پی یافتن یک پراید سرقتی بودند. تحقیقات میدانی آن‌ها ادامه داشت تا اینکه یکی از تیم‌های گشتی کلانتری حین پایش منطقه در جاده‌ خاکی انحرافی در بولوار توس به 2 مرد جوان که در کنار یک خودروی پراید نشسته بودند مشکوک شدند.

مأموران وقتی به سراغ 2 مرد رفتند، آن‌ها مشغول داغ کردن کله‌هایشان بودند. مردان مشکوک مدعی شدند که بنزین خودروشان تمام شده و در راه مانده‌اند. اما یک‌جای کار آن‌ها می‌لنگید تا اینکه نتیجه استعلام پلاک خودروی مسروقه هویت واقعی این 2 مرد معتاد را فاش کرد.

پراید مورد نظر همان خودروی دزدیده شده‌ای بود که چند روز پیش سرقت آن به پلیس گزارش شده بود. مأموران بلافاصله 2 مرد جوان را دستگیر و به کلانتری کاظم‌آباد منتقل کردند.

در بررسی‌های بعدی پرونده مشخص شد که 2 مرد به دام افتاده عامل سرقت این خودرو هستند که در زمان انتقال به مخفیگاهشان به دلیل تمام شدن بنزین در راه مانده‌اند. آن‌ها با این خیال که کسی از این جاده خاکی عبور نمی‌کند سرگرم استعمال موادمخدر می‌شوند که در همان لحظه مأموران پلیس سررسیده و آن‌ها را دستگیر می‌کنند.

پرده آخر

فرمانده انتظامی مشهد با اعلام اینکه 2 متهم به دام افتاده دارای سابقه کیفری هستند بیان کرد: در این 3 عملیات 5 سارق سابقه‌دار دستگیر و با حکم قضایی راهی زندان شدند.

سرهنگ عباس صارمی ساداتی گفت: خودروی پراید سرقتی کشف شده از متهمان در راه مانده راهی پارکینگ شد و پیگیری‌ها برای شناسایی مالک این خودرو ادامه دارد.

این مقام ارشد نظامی از شهروندان خواست هرگز مسائل خصوصی زندگی خود را با افرادی که هیچ شناختی از آن‌ها ندارند در میان نگذارند. همچنین در مسائل پیشگیرانه سرقت خودرو هم شهروندان توجه داشته باشند در زمان توقف طولانی مدت حتما سیستم دزدگیر خودروی خود را فعال و تا حد‌امکان از تجهیزات امنیتی همچون قفل پدال و قفل فرمان استفاده کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟