مرگ قاضی منصوری و یک فرضیه بدبینانه

به گزارش رکنا،  تاجیک در پاسخ به این که درباره‌ی این مرگ مشکوک قاضی منصوری آیا ایران صرفا باید منتظر گزارش پلیس رومانی بماند و یا مکانیزم دیگری هم وجود دارد، گفت: قاعدتا همین است. البته ما یک موضوع حق دسترسی کنسولی داریم به آنهایی که دستگیر می‌شوند و یا به نوعی از دنیا می‌روند. ولی من بعید می‌دانم که دست سفارتخانه خیلی باز باشد؛ ناچار است به همین گزارش‌های پلیس و امثال آن. فکر می‌کنم خیلی زود است تحلیل کنیم که سمت و سوی ماجرا به کدام سو بوده است.
او در عین حال گفت: اگر این طور که در خبرها گفته می‌شود قاضی منصوری از اتاق در هتل پرت شده است، یک مقداری چیزهایی به ذهن می‌آید. حالا اگر ادعای ترور مطرح شود، آن وقت می‌توان تحلیل کرد که کار چه کسانی می‌تواند باشد ولی وقتی اسم خودکشی قاضی منصوری می‌آید تنها باید به گزارش پلیس اکتفا کرد. مگر این که گزارش تکمیلی بیاید یا کسی مسئولیت بپذیرد و موضوع ترور مطرح شود.
تاجیک درباره‌ اینکه چرا قاضی منصوری در رومانی بازداشت شده بود و چرا از آلمان به رومانی رفته بوده، می‌گوید: بیشتر باید صبر کرد که دوستان کنسولی اطلاعات تکمیلی بدهند. قاضی منصوری که گفته بود خودم می‌خواهم بیایم، یعنی دلیلی هم [برای خودکشی] نداشته، مگر اینکه مثلا تروری شده باشد و بعد هم بخواهند سمت و سو را به سمت ایران ببرند. به عقیده‌ی من این یکی از سناریوهای بدبینانه می‌تواند باشد که بخواهند چنین اقدامی را به ایران منتسب کنند؛ به‌ویژه در این شرایط آژانس اتمی و سناریوهای دیگر و شورای امنیت علیه ایران.
او در پاسخ به این سوال که «آیا انگیزه‌های دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد، از جمله کسانی که در روزهای اخیر ادعاهای حقوق بشری علیه قاضی منصوری مطرح کرده بودند؟» گفت: یعنی انتقامی از او گرفته باشد؟ این هم یکی از سناریوهای بدبینانه می‌تواند باشد. چون به‌هر صورت یک سری اعتقاد دارند که در محاکماتشان دست داشته است و یک خرده‌ای باید نگاه کرد که آنها الان چقدر امکانات اینچنینی داشته باشند؛ این سناریوی کمتر محتملی است به نسبت سناریویی که جوسازی علیه ایران باشد. آنچه گفتم یک جوسازی کلی علیه ایران است که بگویند چنین کسی از دست قوه قضاییه‌ ایران فرار کرده، حالا ایران دست به چنین اقدامی زده است؛ این سناریویی بدبینانه است ولی برای انتساب به ایران.
وی افزود: ولی سوال شما درباره‌ احتمال انتقامجویی کسانی از قاضی منصوری ، خیلی بعید می‌دانم چون بعید است که امکاناتی اینچنینی داشته باشند مگر اینکه بعضی از گروه‌های سازمان‌ یافته‌تر چنین امکاناتی داشته باشند و بتوانند چنین کاری کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟