به گزارش رکنا، احمد اصانلو قاضی ویژه رسیدگی به پرونده ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در حاشیه نشست بررسی ابعاد حقوقی ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در پژوهشگاه قوه قضائیه در جمع خبرنگاران درباره روند رسیدگی به این پرونده گفت: این موضوع در حال حاضر در مرحله ثبت و تقدیم دادخواست است البته یک سری پیگیری‌های مقدماتی و تشریفات برای ثبت و تقدیم دادخواست وجود دارد و ان‌شالله وقتی فرایند و تشریفات قانونی طی شود محاکمه شروع می‌شود و رای مقتضی نیز مطابق قانون صادر خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد فرایند قانونی طی شده است، گفت: ما تشریفاتی تحت عنوان آیین دادرسی مدنی داریم، مقرراتی که الزامی هستند و باید رعایت شود.

وی افزود: خوشبختانه در این موضوع اقداماتی صورت گرفته است و پرونده در مرحله ثبت و تقدیم دادخواست است و ان‌شالله بعد از ابلاغ اوراق قضایی، محاکمه هم صورت می‌گیرد و محاکمه هم حتما علنی خواهد بود و سپس حکم صادر خواهد شد.

اصانلو در ارتباط با همکاری دولت عراق در رسیدگی به این پرونده گفت: همکاری دولت عراق خوب بوده است و آن‌ها هم همراه هستند، چون به نوعی محل وقوع جرم در این کشور بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توانیم در عرصه عمل به لحاظ حقوقی از جهت اینکه سازمان‌های بین‌المللی همراه ما نیستند اقدامی انجام دهیم یا خیر؟ گفت: بحث‌های بین‌المللی مقولات و موضوعات خاص خودش را می‌طلبد، ولی مانع از اقدامات قضایی و پیگیری‌های حقوقی ما نیز نیست.

وی افزود: عرصه بین‌المللی، عرصه پیگیری، رایزنی و مذاکره است، شما هرچقدر بتوانید با ابزار قانونی قدرتمندی پیگیر شوید به نتیجه می‌رسید و اگر این نباشد به نتیجه قاعدتا نخواهید رسید.

اصانلو در ارتباط با بحث محکومیت دولت امریکا و پرداخت غرامت به ایران گفت: قانون صلاحیت محاکم جمهوری اسلامی مصوب سال ۹۱، این ظرفیت را برای طرح و اقامه دعوا علیه دولت و مقامات امریکا پیش بینی کرده است و می‌توان از ظرفیت‌های بین‌المللی نیز برای اجرای این طرح اقدام کرد.

وی در ارتباط شکایت خانواده‌های شهدای این حادثه ترور نیز عنوان کرد: فعلا شکایتی از سوی خانواده‌ها ثبت نشده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟