به گزارش رکنا، رییس شعبه یک دادگاه ویژه جرایم و مفاسد اقتصادی در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده علی دیواندری و ٨ متهم دیگر گفت: سه متهم این پرونده یعنی رحمت اله باختری، سمانه حضرتی آشتیانی و مجید سعادتی همچنان متواری هستند و حسب اطلاع، به خارج از کشور فرار کردند ولی وکلای آنها در دادگاه حضور دارند.

علی دیواندری، مجید سعادتی، بهروز مختاری، رحمت الله باختری، مهدی فلاحتیان، اسماعیل احدی، سمانه حضرتی آشتیانی، وحید نمازی و حسین ابوالحسنی از متهمان این پرونده هستند.

قاضی پرونده با بیان اینکه این جلسه استمرار استماع جلسه قبل است از رسول قهرمانی نماینده دادستان ادامه سخنان خود بپردازد.

قهرمانی گفت: در سال ۹۲، ۳۸۸ میلیون درهم به آقای فلاحتیان بدون اخذ مجوز و بدون حق داشتن تضامین لازم داده شده است.

وی ادامه داد: در همین زمان آقای دیواندری از بانک ملت شعبه بانک پارسیان می‌رود که در آنجا نیز ۶۰ میلیون دلار بدون تضامین رعایت تشریفات و اعتبار سنجی به آقای فلاحیان داده می‌شود که در مجموع و با توجه به تسهیلات دیگر ۱۶۵ میلیون دلار به او داده می‌شود که نزدیک به بیست و پنج میلیون دلار آن بازگردانده می‌شود.

قهرمانی با بیان اینکه بانک مرکزی پرونده را بررسی کرده و روی آن گزارشی ارائه داده است، گفت: پیش از اینکه گزارش بانک مرکزی را بخوانم باید بدانید که بانک مرکزی بر اساس منشای آقایان گزارش خود را داده است در صورتی که انها اصلاً اجازه دادن تسهیلات را نداشتند و قرار بوده پول‌ها در حساب بانک‌ها برای مواقع ضروری و لازم بماند.

وی افزود: بانک مرکزی طبق آیین نامه عملیات بانکی بدون ربا تاکید کرده است که باید وثیقه لازم برای دادن تسهیلات گرفته می‌شد آن هم وثیقه درجه یک، در حالی که حتی وثیقه درجه سه هم گرفته نشده است. البته تعدادی چک از آقای فلاحتیان گرفته شده است که در بانک ملت شناسایی نشدند.

قهرمانی افزود: نکته دومی که بانک مرکزی طبق قوانین اعتبار سنجی انجام داده است درباره فرم ۲۸x است، بر اساس آن هر بانکی موظف است وضعیت مشتری خود را به بانک مرکزی اعلام کند. بانک مرکزی طبق همان فرم اعلام می‌کند که این تسهیلات غیرجاری هستند و اعلام می‌کند که اگر این این افراد برای گرفتن تسهیلات به بانک دیگری مراجعه کردند صلاحیت لازم برای دریافت را ندارند. از سوئی نیز سازمان خصوصی سازی اعلام کرده است که اینها صلاحیت دریافت تسهیلات ندارد

قهرمانی خطاب به دیواندری گفت: شما رئیس پژوهشکده بانک مرکزی بودید چرا چنین حجم پول را بدون اعتبار سنجی داده‌اید.

وی ادامه داد: در خصوص سامانه استعلام از چک‌های برگشتی که در آن افرادی که چک برگشتی، اعتبار و توان لازم را ندارند به آنها تسهیلات داده نمی‌شود نیز تخلف صورت گرفته است.

قهرمانی خطاب به فلاحتیان گفت: از همین جا به برادرانتان می‌گویم که به در و دیوار نزنند چرا که مشکل شما با در و دیوار زدن حل نمی‌شود آقایان اسناد بدهی ۳۸۸ میلیون درهمی را چه کردند آنها را ارائه بدهند.

قهرمانی با بیان اینکه به گزارش بانک مرکزی این حجم از پول تنها با امضای مدیرعامل و بدون مصوبه هیئت مدیره جابجا شده است، گفت: آقای دیواندری مدیرعامل بوده و چطور بدون مجوز و مصوبه این حجم از پول را جابجا کرده است در حالی که اعضای بانک می‌گویند روح ما از این موضوع خبر نداشته است.

نماینده دادستان خطاب به دیواندری ادامه داد: آیا شما مجاز هستید که خرابکاری خود در بانک دیگر را از بانک دیگری بدهید.

قاضی به نماینده دادستان گفت: شما هنوز تفهیم اتهام نکرده‌اید.

قهرمانی گفت: این در توضیح شبکه است و در ادامه خواهم گفت.

وی ادامه داد: بانک ملت و پارسیان هر دو اعلام کردند که قرارداد کارگزاری وجود نداشته است و آقای فلاحتیان هرگز کارگزار نبوده و حتی با صلاحیت ایشان هم در صورتی که برای کارگزاری اقدام می‌کردند تایید نمی‌شدند و هیچ قراردادی بین شرکت‌ها و بانک‌ها وجود نداشته است و حتی خود آقای فلاحتیان اقرار کردند که کارگزار نبودند.

قهرمانی اضافه کرد: آقایان ادعا می‌کنند که پول را داده‌اند و بعدا تسویه کردند که این اشکالی ندارد اما زمانی کار انجام شده است که مبالغ به صورت ارزی دریافت و بعد به صورت ریالی تصویب شده‌اند در آن زمان با آن میزان ارز خیلی کارهای مفید می‌توانست انجام شود.

وی ادامه داد: دو نوبت دهی برای آقای فلاحتیان وجود دارد؛ نخست تسهیلاتی که گرفتند که با فرض سود و مقررات بانک مرکزی مبلغ ۱۶۵ میلیون درهم است و دوم اینکه با توجه به قرارداد آنها که در آن تاکید شده است که در صورت تاخیر در پرداخت اصل یا سود باید ۲ درصد خسارت بدهند که مبلغ بدهی با این وجود ۳۵۱ میلیون درهم می‌شود.

قهرمانی افزود: چند سوال اساسی وجود دارد، چرا به این افراد تسهیلات داده شده است؟ چرا تسهیلات در بانک داده نشده و در شرکت‌های زیر مجموعه و حیاط خلوت و خلاف ضوابط داده شده است؟ چرا هنگام پرداخت تسهیلات در بانک ملت و پارسیان قراردادی انجام نشده است؟چرا تضمین لازم برای تسهیلات ارائه شده دریافت نشده است؟چرا درخواست آقای فلاحتیان ۳۰ میلیون بوده اما شما به او ۹۰ میلیون درهم داده‌اید؟برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟