به گزارش خبرنگار" رکنا "، در ابتدای پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات «علیرضا زیبا حالت منفردـ» معروف به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی که به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد، ریاست دادگاه از کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی خواست که در جایگاه حاضر شود و توضیحاتی را در خصوص صحبت‌های متهم مطرح شده در جلسات قبلی، ارائه کند.

وی گفت: موکل من ۶ سال است در زندان بسر می‌برد و عبرت گرفته است. دفاعیات امروز ما نافی رای قطعی شعبه صادره نیست و ما در مقابل رای صادره دادگاه تسلیم هستیم و آقای بابک زنجانی بدهکار هستند و تا ریال آخر بدهی خود را باید پرداخت کنند.

کوهپایه زاده در ادامه به ارتباط بین زیبا حالت منفرد با فردی به نام فرزاد بازرگان مسئول امور بین‌الملل شرکت نیکو وابسته به شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: وقتی متهم بازداشت می‌شود شرکت نیکو با کلیدی ترین و اصلی ترین مدیر مرتبط با آقای بابک زنجانی، یعنی آقای منفرد ارتباط برقرار می‌کند و پس از اینکه آقای بابک زنجانی در زندان بسر می‌بردند همکاری آقای منفرد و بازرگان ادامه داشته و با هم در ارتباط بودند.

وی در ادامه از دادگاه خواست که با توجه به ردیابی‌های ماهواره‌ای جهت کشف حقیقت اقدام کند و اگر لازم شد موکلش بابک زنجانی در دادگاه حاضر شود و در مورد شکایت موکلش علیه وزیر وقت نفت توضیحاتی ارائه دهد.

پس از آن، قاضی صلواتی از زیبا حالت منفرد خواست تا برای ارائه توضیحات در جایگاه قرار گیرد.

زیباحالت منفرد درباره شرکت ایزو گفت: این شرکت در اداره ثبت شرکت های کشور مالزی به نام من و حسابداری ثبت شده بود و هیچگاه نامی از زنجانی در شرکت ایزو نبوده و نیست.

وی ادامه داد: مدتی بعد آقای زنجانی از من خواست تا مالکیت شرکت ایزو را به ایشان منتقل کنم که با مراجعه به دفتر اسناد رسمی در مالزی و طی دو وکالت نامه جداگانه سهام و کلیه اختیارات شرکت ایزو را به زنجانی انتقال دادیم تا او برای ارتباط با شرکت نفت ارائه دهد و خودم در تهران مدارک را به وی تحویل دادم.

قاضی صلواتی از منفرد سئوال کرد که مبلغ اساسنامه چقدر بود که منفرد پاسخ دهد: اساسنامه ۱۰۰۰ دلار و سهام شرکت ۱۰۰ دلار بوده است.

زیباحالت منفرد تاکید کرد: در همه اسناد شرکت ایزو هیچ نامی از زنجانی با عنوان سهامدار، مدیرعامل یا هر سمت دیگری نبوده و نمی‌دانم چرا به این موضوع استناد می‌کنند.

وی افزود: از ابتدای ثبت شرکت اسناد به نام من بوده و هیچ وقت به نام بابک زنجانی نبوده که بخواهم آنها را جعل کنم.

در این لحظه کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی در واکنش به سخنان زیباحالت منفرد گفت: این انکار از سوی زیباحالت منفرد از عجایب است و گویی او می گوید اکنون شب است و مستنداتی دارم که به دادگاه تقدیم می کنم.

در ادامه این جلسه زیباحالت منفرد گفت: دادگاه می‌تواند از وزارت نفت در این خصوص استعلام بگیرد زیرا همه اسناد را در اختیار دارند.

وی درباره آشنایی خود با بازرگان نیز توضیح داد: بازرگان و اکرمی مدیران شرکت HK در هنگ کنگ بودند؛ زمانی که محموله‌های میعانات گازی توسط گمرک چین در شرف مصادره بود، اصرار داشتند حتما باید این قرارداد به شرکت دیگری تبدیل شود؛ در آن زمان زنجانی گفت نمایندگان HK بیایند شرکت ایزو را تحویل بگیرند.

متهم زیباحالت منفرد گفت: من شرکت دیگری به نام شرکت «پترو مستر» ثبت کردم و در جلسه‌ای که با جشن ساز داشتم و زنجانی مستأصل شده بود، به پیشنهاد من این شرکت را به آقای جشن ساز پیشنهاد دادند.

زیباحالت منفرد دلیل ارتباط خود با مدیران شرکت HK را انتقال شرکت پترو مستر بیان کرد و گفت: بر اساس این انتقال محموله میعانات نفتی به سلامت در اختیار شرکت پترو مستر قرار گرفت؛ چنانچه هنوز هم از مخازن دالیان، وزارت نفت استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: بازرگان در همان زمان از وزارت نفت بازنشسته شد و با توجه به اینکه من در آن زمان خانه مالزی و دومینیکا را تأسیس کرده بودم، از آقای بازرگان که در هنگ کنگ مستقر بود دعوت کردم که اگر توانایی در هنگ کنگ دارد، شرکت تالی را ثبت کنند البته نمی‌دانم که این شرکت ثبت شده یا نه و تنها دو بار که بازرگان به مالزی سفر کرده بود و بعد از بازنشستگی ایشان بود بر حسب مهمان نوازی وی را دعوت کردم.

زیباحالت منفرد اظهار کرد: هر اقدامی را با آقای زنجانی هماهنگ می‌کردم. زمانی که سیف الله جشن ساز مدیرعامل شرکت نیکو از من دعوت کرد تا برای پاره‌ای توضیحات به سوئیس بروم، به بابک زنجانی گفتم و رفتم.

وی ادامه داد: فرزندم در سوئیس تحصیل می کرد به آنجا و به دفتر شرکت نیکو رفتم. انتظار داشتم آقای جشن ساز در جلسه باشند اما شخصی به نام صفاتی مدیر مالی شرکت نیکو و دانشور در جلسه بودند.

زیباحالت منفرد گفت: وقتی به من درباره LC به مبلغ ٣٣٠ میلیون یورو گفتند، گفتم بعید است بانک مالزی برای این مبلغ از یک بانک تحریم شده LC صادر کند.

متهم زیباحالت منفرد اظهار کرد: گویا یکی از افراد حاضر در جلسه با بابک زنجانی تماس گرفته بود چون بعد از آن زنجانی در مسیر برگشت با من تماس گرفت و گفت «منفرد فکر نکن با تخریب من می‌توانی با وزارت نفت کار کنی؛ چهار وزیر، چند نماینده و بانک مرکزی پشت من هستند».

در این لحظه، کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی خطاب به زیباحالت منفرد گفت: اسناد مربوط به بارنامه‌ها و ردیابی ماهواره‌ها نشان می‌دهد که محموله‌های نفتی به مقصد نرسیده است..

پس از آن قاضی صلواتی از زیباحالت منفرد خواست در رابطه با نرسیدن محموله‌های نفتی توضیح دهد که او پاسخ داد: اسنادی را که وکیل زنجانی در مورد آنها صحبت می‌کند، ندیده‌ام. هیچگونه جعلی در بارنامه‌ها انجام ندادم.

در دادامه قاضی صلواتی از متهم خواست درباره مستندات آقای شمس توضیح دهد.

زیباحالت منفرد اظهار کرد: شرکت گلان ماری کشتی‌هایی را برای انتقال محموله‌های نفتی اجاره داده بود که مسئولان آن بارها با زنجانی دیدار داشتند و من تنها واسطه بودم.

وی ادامه داد: شمس گفته که بر اساس گزارش نماینده CGS تنها در محموله یک کشتی آب مشاهده شده است؛ من هیچ وقت بالای یک کشتی نفت کش نرفته‌ام و نمی‌توانم بدون مجوزهای لازم وارد کشتی شوم اما شرکت گلان ماری این توانایی را داشته است.

متهم زیباحالت منفرد درباره ماجرای جلسه با مدیران وزارت خارجه گفت: قبل از دستگیری زنجانی تماسی از یکی از مشاوران وزارت خارجه که از دوستانم بود، دریافت کردم و او خواست تا با یکی از مدیران مسئول در وزارت خارجه تماس بگیرم.

وی اضافه کرد: روز قدس بود که تماس گرفتم و این فرد را آقای صادقی قهاره می‌شناسد و می‌تواند استعلام بگیرد.

متهم زیباحالت منفرد افزود: به ایران آمدم و در جلسه ای که در مهمانسرای وزارت خارجه برگزار شد، با مدیران وزارت خارجه و دو مدیر از شرکت نفت کش صحبت کردم.

وی ادامه داد: آنها گفتند شخصی به نام دمیتریس نفت کشی اجاره کرده اما بعد از تحریم اقدام به خرده فروشی محموله در آب‌های مالزی کرده و چون مجوز لازم برای این اقدام را نداشته است، از سوی دادستان مالزی نفت کش توقیف و خدمه کشتی بازداشت شده‌اند.

زیباحالت منفرد گفت: در آن جلسه از من خواستند به هر قیمتی شده محموله را به ایران بازگردانم. به مالزی برگشتم و از ماهاتیر محمد خواستم در این رابطه به دادستان مالزی توضیح دهد و او را مجاب کردند که محموله متعلق به ایران است و همان روز مجوز رفع توقیف را گرفتم.

وی اظهار کرد: اگر من می‌خواستم درآمدهای ناثواب بدست آورم، می گفتم این کار هزینه داشته اما هیچ هزینه‌ای دریافت نکردم.

١۴٠ هزار تن نفت با بارنامه جعلی فروخته شده است

معاون اول دادستان تهران در دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت منفرد معروف به جعبه سیاه پرونده نفتی بابک زنجانی گفت: ١۴٠ هزار تن نفت توسط تیم زیباحالت منفرد با بارنامه های جعلی و غیرقانونی شرکت ایزو به پالایشگاه سریلانکا فروخته شده است.

نجفی معاول اول دادستان تهران گفت: در چارت سازمانی بانک مالزیایی FIIB زیباحالت منفرد مشاور مخصوص و مدیر عملیات اجرایی بانک بوده است همچنین زیباحالت منفرد به عنوان نماینده بانک ارزش برای اداره بانک اختیارات کامل داشته است.

وی افزود: بر اساس مستندات موجود در پرونده، زیباحالت منفرد در بانک اسلام مالزی به عنوان نماینده و نمونه امضای او معرفی شده است. درحالی که آقای منفرد می گوید نقشی نداشته است اما چرا پنج سال فراری بوده و از خود دفاع نکرده است.

معاون اول دادستان تهران خاطرنشان کرد: متهمان از این دست افراد باهوشی هستند؛ زنجانی و تیم اش تا یک سال با دروغ های بزرگ و اغواگری اعلام کردند که پول موجود است و در حق بیت الملل موجب خسارت شدند و کوتاه نمی آیند و می گویند خدمت کردیم در حالی که خیانت کردند.

نجفی تصریح کرد: نقش زیباحالت منفرد کم نبوده است، او کارمزدهای قابل توجهی اخذ کرده است. مالزی را خوب می شناخته و ارتباط خوبی با برخی مقامات داشته و طبق قانون مجازات اسلامی افراد در این پرونده بر اساس ارتکاب جرم محاکمه می شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟