سردار علیرضا لطفیرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در توضیح این خبر گفت : ساعت 10:30 روز جمعه 23 فروردین ماه سال جاری از طریق مرکز فوریت های پلیسی 110 سرقت منزلی همراه با تیراندازی در خیابان ظفر – خیابان دانشور به کلانتری 103 گاندی اعلام شد ؛ با حضور مأموران در محل مشخص شد مردی حدودا 60 ساله با سر و صورت خون آلود در راه پله های مابین طبقات اول و دوم در یک مجتمع مسکونی 5 طبقه از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و فوت کرده است .

با اعلام خبر وقوع جنایت به پلیس آگاهی تهران بزرگ ، کارآگاهان اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی ، تیم تشخیص هویت و قاضی کشیک دادسرای امور جنایی در محل حاضر شده ؛ پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمد تشکیل و تحقیقات جهت شناسایی عاملان جنایت در دستور کار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

اظهارات همسر مقتول :

با حضور کارآگاهان در محل ، بلافاصله تحقیقات از همسر مقتول به عنوان شاهد اصلی جنایت در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت ؛ همسر مقتول در اظهاراتش به کارآگاهان گفت:  همراه همسرم قصد خارج شدن از خانه را داشتیم که صدای زنگ واحد به صدا درآمد ؛ شخصی که لباس آبی رنگی به تن داشت ، خودش را مأمور اداره آب معرفی کرد و من نیز در  آپارتمان را برایش باز کردم ؛ مرد جوانی عنوان داشت که با همسرم کار داد ؛ این شخص کاملا همسرم را می شناخت ، به دلیل آنکه پس از اطلاع از حضور همسرم عنوان داشت که به آقای باستانی بگویید بیاد جلوی در خانه، من هم همسرم را صدا زدم اما به محض حاضر شدن همسرم در مقابل در  آپارتمان ، ناگهان دو نفر مرد جوان با اسلحه و شوکر به او حمله ور شده و وارد آپارتمان شدند ؛ در هنگام ورود آنها همسرم را با شوکر زدند و او بیحال روی مبل افتاد ؛ در حالیکه همسرم از ناحیه سر دچار خونریزی شدیدی شده بود ، این دو نفر به من گفتند که هرچه طلا و پول داری باید به ما بدهی و من نیز از ترس جان خود و همسرم به داخل اتاق رفته و کیف حاوی طلاجات را به آنها تحویل دادم.

همسر مقتول در ادامه اظهاراتش به کارآگاهان گفت : به محض خارج شدن سارقان مسلح از داخل خانه ، همسرم به دنبال آنها بیرون رفت و با فریاد "دزد – دزد" از همسایه ها درخواست کمک کرد که در ادامه صدای تیراندازی شنیدم ؛ همسرم را خون آلود روی پله ها دیدم که روی زمین افتاده بود که بلافاصله از همسایه ها درخواست کمک کردم اما همسرم فوت کرده بود .

کارآگاهان در ادامه تحقیقات اطلاع پیدا کردند که مقتول ، به نام محمود باستانی ( 62 ساله ) است که برابر اظهارات همکارانش تا سال 1392 به عنوان مدیر بیمارستان فیروزگر مشغول به کار بوده و از سال 1392 به بعد به عنوان مشاور عالی مشغول به کار بوده است ؛ برابر اظهارات همکاران ، همسایگان ، دوستان و اعضای خانواده محمود باستانی ، ایشان فردی بسیار آرام بودند که در بسیاری از مواقع نسبت به کمک رسانی به افراد نیازمند بویژه بیماران نیازمند نیز فعالیت مستمر و مؤثر داشتند .

با انجام اقدامات ویژه پلیسی ، کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی توانستند تا در کمتر از 24 ساعت نسبت به شناسایی هویت عاملان جنایت اقدام نمایند . در اولین مرحله از دستگیری سارقان مسلح ، کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی با شناسایی مخفیگاه احدی از متهمان به نام حمید ( 26 ساله ) در منزل پدرش در خیابان مطهری ، در ساعت 18 روز یکشنبه25 فروردین ماه موفق به دستگیری او شده و در بازرسی از مخفیگاهش همه طلاجات مسروقه نیز کشف شد .

مهرداد در همان تحقیقات اولیه ، صراحتا به سرقت مسلحانه ی منجر به جنایت اعتراف کرد و عنوان داشت که دو نفر از دوستانش به نام رضا( 27 ساله ) و مجید ( 35 ساله ) نیز در قتل و سرقت مسلحانه حضور داشتند .

 

حمید در ادامه اعترافاتش به کارآگاهان عنوان داشت : به درخواست خانم جوانی به نام فریبا اقدام به این کار کرده است ؛ وی پس از انتقال به اداره دهم پلیس آگاهی در اعترافاتش به کارآگاهان گفت : حدود یک سال قبل در ایستگاه مترو با خانمی آشنا شدم که پس از مدتی متوجه شوم نام واقعی اش حمیده است ؛ ابتدا به صورت تلفنی با هم ارتباط داشتیم ؛ او چندین بار به من گفته بود که می توانم کسی را برایش بکشم یا نه ؟ و من نیز به او گفتم باید فکر کنم ؛ بعد از چند ماه قبول کردم و به او گفتم باید 10 میلیون تومان پول پرداخت کند و او نیز قبول کرد ؛ چند ماهی با او ارتباط نداشتم ؛ چون ترسیده بودم تا اینکه پیش از عید امسال ( 1398 ) به من پیام داد و در ادامه به او گفتم که باید همدیگر را ببینیم تا سر قیمت با هم صحبت کنیم ؛ در ایستگاه مترو همدیگر را ملاقات کردیم و گفت برای کشتن مادر و دختر مبلغ 30 میلیون تومان می دهد ؛ من اصلا این دو خانم را نمی شناختم ؛ همان شب به همراه فریبا به شهرک اکباتان رفتیم و او خانه ای را به من نشان داده و گفت این خانه مادرِ خانم محموم باستانی است ؛ روز بعد نیز مرا به منزلی در میرداماد ( محل جنایت ) برد و گفت اینجا نیز باید همسر آقای باستانی را به قتل برسانی . یک بار [ برای ارتکاب قتل ] رفتم اما ترسیدم و فرار کردم ؛ به دروغ به فریبا گفتم که قتل را انجام دادم و یک عکس هم از در  خانه  خانم مقتول برای فریبا فرستادم اما نمی دانم او از کجا فهمید که دروغ می گویم .

قاتل محمود باستانی

حمید در خصوص انگیزه سرقت و نحوه همراه کردن یکی از دوستانش به نام رضا با خود به کارآگاهان گفت : فریبا بارها در صحبت هایش عنوان کرده بود که آقای باستانی و همسرش شرایط مالی بسیار خوبی دارند و طلاجات زیادی را در خانه نگهداری می کنند و علاوه بر پولی که از کشتن همسر وی به دست می آوریم ، می توانیم طلاجات زیادی را نیز سرقت کنیم . موضوع را از چند روز قبل ، با یکی از دوستانم به نام رضا که قبلا در یک شرکت با هم همکار بودیم در میان گذاشته و او هم قبول کرد ؛ به او گفته بودم که ما کسی را نمی کشیم و فقط برای سرقت طلاجات می رویم و زنی را که قرار بود بکشیم را نیز مخفی می کنیم تا پول دستمزدمان را از فریبا بگیریم و بعد از گرفتن پول ، او  را نیز رها می کنیم و رضا هم قبول کرد .

حمید در خصوص همراه شدن یکی دیگر از دوستانش به نام مرتضی در سرقت مسلحانه  منجر به جنایت به کارآگاهان گفت : به راننده و ماشین نیاز داشتیم ؛ به همین علت با مرتضی که از قبل دوست بودم تماس گرفتم ؛ به مرتضی گفتم که برای سرقت مسلحانه نیاز به ماشین و راننده داریم ؛ ابتدا قبول نکرد ولی بعد از اینکه با او صحبت کردم قرار شد تا 5 میلیون تومان به او بدهیم و پس از آن ، قبول کرد .

مهرداد در خصوص روز سرقت مسلحانه منجر به جنایت و قتل همسر مرحوم محمود باستانی  نیز به کارآگاهان گفت : یک روز قبل از روز جنایت همه چیز را با فریبا هماهنگ کرده بودم ؛ ساعت 04:30 صبح روز جمعه 23 فروردین ماه از خواب بیدار شدم و راه افتادم ؛ ساعت 5 صبح در سه‌راه گوهردشت مجید به دنبالم آمد ؛ سوار ماشین شدیم و رفتیم ونک . رضا هم آمده بود ؛ او را هم سوار کردیم و به سمت خانه مقتول رفتیم . چند ساعتی همان اطراف بودیم تا اینکه من و رضا تحت پوشش مأمور آب به در  ساختمان ( مجتمع ) رفته و پس از معرفی خود به عنوان مأمور آب ، ساکنان ساختمان نیز در  مجتمع را برایمان باز کردند . همراه رضا به طبقه پنجم ساختمان رفتیم ؛ هر کدام یک اسلحه کمری داشتیم ؛ من کنار در  آپارتمان ایستادم و رضا زنگ زد ؛ همسر آقای باستانی در را باز کرد ؛ حمید گفت با آقای باستانی ( مقتول ) کار دارد ؛ زمانیکه مقتول به در آپارتمان مراجعه کرد با شوکر به او حمله کردم ؛ مقتول چند قدم عقب رفت و پایش به میز گیر کرد و افتاد روی مبل ؛ از حال رفته بود و تکان نمی خورد ولی هنوز نفس می کشید . رضا به همسرش گفت : هر چه طلا و پول داری بردار بیار. زمانیکه از خانه خارج شدیم ناگهان متوجه شدیم که مقتول پشت سر ماست و فریاد می زد دزد – دزد و از همسایه ها درخواست کمک می کرد ؛ مقتول با من درگیر شد و نمی گذاشت که فرار کنم ؛ اسلحه را به طرفش گرفتم و تیر اول را زدم و در ادامه تیر دوم را شلیک کردم . گلوله به سر مقتول اصابت کرد ؛ مقتول روی زمین افتاد و من هم فرار کردم . رفتیم پایین سوار ماشین مجید شدیم ؛ به سمت فلکه دوم صادقیه رفتیم و رضا اسلحه خودش را داخل کانال آب صادقیه انداخت و در میدان آزادی از ما جدا شد ؛ من با مجید به طرف خانه رفتیم و من نیز اسلحه خودم را در کانال آب فردیس انداختم و طلاها را نیز با خانه خودم بردم .

با اعترافات صریح حمید به انجام سرقت مسلحانه و ارتکاب جنایت با همدستی دو تن از دوستانش ، کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در دو عملیات دو جداگانه در "اندیشه – فاز یک" و "رضوانیه" اقدام به دستگیری رضا و مجید کردند ؛ این 2 متهم نیز با اعتراف صریح به مشارکت در سرقت مسلحانه منجر به جنایت ، اظهارات حمید در خصوص نقش فریبا را در سرقت و همچنین درخواست برای ارتکاب دو جنایت با انگیزه انتقام گیری تأیید کردند که در ادامه فریبا نیز در منطقه گوهرداشت شناسایی و او نیز به همراه دیگر متهمان ، دستگیر و به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد .

فریبا در اظهاراتش منکر هرگونه آشنایی با متهمان پرونده شده اما شواهد و دلایل بدست آمده صراحتا مشارکت وی در این پرونده را تأیید می کند ؛ همچنین خانم ... ( همسر مقتول ) نیز با اطلاع از نقش فریبا در پرونده عنوان داشت که سال ها پیش او و مادرش با فریبا اختلاف شدیدی داشته اند .

سردار علیرضا لطفی ، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : تحقیقات از متهمین پرونده در مراحل اولیه قرار دارد و روز جاری با صدور قرار بازداشت موقت از سوی مقام محترم قضایی ، متهمان جهت ادامه تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند .

قاتل محمود باستانی

قاتل محمود باستانی

قاتل محمود باستانی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟