کدخبر: 405252 97

حوادث رکنا: اخیراً ویدئویی از شخصی به نام ابو اسامه نارکی، از جنگجویان معروف تاجیکی داعش در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که دولت تاجیکستان را تهدید کرده است.

به گزارش گروه حوادث Accidents رکنا، اخیراً پیامی تهدیدآمیز تحت عنوان «نامه‌ای به رئیس‌جمهور تاجیکستان» از شخصی به نام «ابو اسامه نارکی» یکی از جنگجویان تاجیکی داعش، در فضای مجازی منتشر شده است. این پیام 8 و نیم دقیقه‌ای از پایگاه نا آشنای موسسه «عرض شام» که ظاهراً از پایگاه‌های مطبوعاتی وابسته به داعش، منتشر شده است.

در این پیام مردی که ابو اسامه نارکی معرفی می‌شود، امامعلی رحمان را با عباراتی نظیر «نواده زرتشت» و «دشمن اسلام و مسلمین» خطاب می‌کند، شورای علما را نیز «شورای جهلا» خوانده و از حکومت تاجیکستان به عنوان «حکومت طاغوت» نام می‌برد.

در این پیام، عضو گروه داعش ISIS با اظهار این که امامعلی رحمان ضد دین عمل می‌کند، می‌گوید که این روند دوام نخواهد آورد و جنگجویان ابوبکر البغدادی به تاجیکستان نیز خواهند رسید.

واقعی یا جعلی بودن این ویدئو هنوز مشخص نشده و همچنین معلوم نیست که این ویدئو پیش از حمله تروریستی به توریست‌های دوچرخه‌سوار غربی در تاجیکستان ضبط شده یا پس از آن؛ چرا که در آن هیچ اشاره‌ای به آن موضوع نشده است.

با این حال گوینده در این ویدئو امامعلی رحمان را به پیگیری سیاست‌های ضددینی و تعقیب دینداران متهم کرده و او را تهدید می‌کند که نه او و نه حکومتش از دست داعش در امان نخواهند بود.

این عضو داعش همچنین می‌افزاید: وقتی دامنه جنگ داعش به تاجیکستان می‌رسد، هیچ کدام از متحدان دولت این کشور، نه آمریکا و نه روسیه، نمی‌توانند به او کمک کنند.

وی علت این موضوع را ضعف شدید آمریکا در سوریه و عراق عنوان کرده و می‌گوید هزینه جنگ در تاجیکستان خیلی بیشتر از هزینه جنگ کنونی روسیه در سوریه است.

این شخص که خود را ابو اسامه نارکی می‌خواند، از مقامات دولت تاجیکستان دعوت کرده که خود را از امامعلی رحمان و سیاست‌های او جدا کنند.

او در این ویدئو همچنین از «ابومالک، سرهنگ تاجیکی» نام می‌برد که لقب سرهنگ گلمراد حلیم‌اف، فرمانده سابق نیروهای ویژه در وزارت امور داخلی تاجیکستان است.

گلمراد حلیم‌اف سال 2015 از دوشنبه به خاورمیانه فرار Escape می‌کند و به صف نیروهای داعش پیوسته و به مقام وزارت جنگ این گروه تروریستی می‌رسد. ابو اسامه نارکی او را در این ویدئو به نام ابومالک توصیف کرده و می‌گوید که او اسرار جنگی و نظامی تاجیکستان را برای آن‌ها (داعش) فاش کرده است.

گفته می‌شود نام واقعی ابواسامه نارکی، تاج‌الدین نظراف است. او 31 سال دارد و در منطقه ازبک‌لنگر، در نزدیکی شهر نارک به دنیا آمده است. پدر او محمدرحیم نظراف شاغل نیروگاه نارک بوده و می‌گوید پسرش نیز تصمیم کار در همین نیروگاه را داشت، اما هنگام مهاجرت به روسیه برای کار، به عقاید افراطی گرایش پیدا کرده و به خاورمیانه می‌رود.

تاج‌الدین نظرف در سال 2014 به داعش پیوسته و از آن زمان عقاید این گروه تروریستی- تکفیری را در فضای مجازی و به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کند و یکی از مبلغان مشهور تاجیک این گروه تروریستی شناخته می‌شود.

به گفته مقامات تاجیک، 14 نفر از ساکنین نارک که سال 2015 به جرم Crime برافروختن پرچم سیاه داعش زندانی Prisoner شده‌اند، تحت تاثیر تبلیغات ابواسامه نارکی دست به این کار زده‌اند. در سال 2017 نیز وی 7 نفر از ساکنین نارک را تحت تاثیر قرار داده و آن‌ها را برای جهاد به افغانستان فرستاده است.

از میان 5 مهاجم به توریست‌های دوچرخه‌سوار غربی، دو نفر آن‌ها که برادر هم می‌باشند، یعنی اصل‌الدین و جعفرالدین یوسف‌اف، نیز از نارک بودند. به گفته‌ مقامات تاجیک 10 ساکن دیگر نارک و مناطق پیرامونی‌اش نیز به اتهام همدستی با داعش دستگیر شده‌اند و دو نفر نیز به اتهام تامین مالی این گروه تروریستی در بازداشت به سر می‌برند.

مسئولیت حمله تروریستی به توریست‌های خارجی در جنوب تاجیکستان را که منجر به کشته شدن 4 تن از آن‌ها شد را داعش پذیرفته است. در ویدئوی دیگری نیز داعش تصاویری از بیعت این افراد با ابوبکر البغدادی منتشر کرده است.

با این حال اما دادستان کل تاجیکستان در این حادثه Incident تروریستی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را متهم کرده و در اظهاراتی عجیب گفته است که انتشار ویدئویی از سوی داعش با هدف «دور کردن توجهات از تشکیلات تروریستی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان صورت گرفته است، که هدایتگر اساسی عمل تروریستی مذکور می‌باشد.»

پیش از این نیز وزارت کشور تاجیکستان در گزارشی گفته بود که فرمانده این گروه مهاجم در جمهوری اسلامی ایران و در شهر قم و استان مازندران آموزش‌های ایدئولوژیک و تروریستی دیده است.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در این راستا این اظهارات را شدیداً تکذیب کرده و درخواست کرده که یک گروه حقیقت‌یاب بین‌المللی برای روشن کردن واقعیت‌ها تشکیل شود. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز با رد این اظهارات، هر گونه حمله تروریستی در جهان را محکوم کرد. پس از آن نیز سفیر تاجیکستان در ایران به وزارت امور خارجه احضار شده و مراتب شدید اعتراض کشورمان نسبت به این مواضع دولت تاجیکستان به وی ابلاغ شد.

به هر ترتیب با وجود این که از فعالیت‌های داعش در آسیای مرکزی افزایش چشمگیری یافته و تحرکات این گروه تروریستی- تکفیری در افغانستان نیز بیش از پیش به چشم می‌آید، مقامات تاجیکستان همچنان بر مواضع سیاسی خود و بهره‌برداری از این تحولات علیه مخالفین سیاسی‌شان، اصرار می‌ورزند.

بسیاری از تحلیل‌گران پس از حمله به توریست‌های خارجی در تاجیکستان و بروز و ظهور علائم جدید در این کشور اظهار نگرانی کرده‌اند.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

حادثه تلخ برای یوزپلگ ایرانی در جاده مشهد + عکس

78 نفر در یک روستای چابهار مبتلا به ایدز هستند !

تجاوز وحشیانه به کودک 8 ساله تهرانی در مهمانی خصوصی توسط 2 شیطان صفت

صحنه دلخراش یک تصادف درخیابان رسالت/206 راننده وانت را پرس کرد+فیلم

پرونده سیاه یک زن و 4 مرد به جرم فروش محصولات جنسی غیر مجاز در تهران

تجاوز وحشیانه به زن 40 ساله توسط دوستان شوهر

پسر 13 ساله راز شوم داخل تلفن همراه پدر و مادر را می دانست

بلایی که همسایه بر سر یک مرد خراسانی هنگام دعا کردن آورد

سرباز جوان هم خدمتی اش را بیهوش کرد و دست به اقدام عجیبی زد

تجاوز  به پسر 8 ساله توسط 2 مرد دست فروش متروی تهران +عکس

ناگفته های شوم دختر 16 ساله از خوابیدن اجباری با یک سگ + عکس

پیدا شدن سوسک و تخم سوسک در غذای بیمار بستری در یکی از بیمارستان‌های شمال تهران + عکس

دور از چشم شوهرم با فرشید شاگردش به سفر رفتم

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها