پشت پرده هایی از فرار خاوری 3 هزار میلیاردی به کانادا + فیلم گفتگو
حجم ویدیو: 65.47M | مدت زمان ویدیو: 00:10:08

جوادالله قدمی ، در خصوص پرونده  موسوم 3هزار میلیاردی و فرار خاوری از کشور گفت : خاوری چند ماه قبل از احضار به دادگستری اهواز مقدمات ماموریتش به از خارج کشور فراهم کرده بود و من نقشی در فرار ایشان نداشتم .

به گزارش گروه سیاسی رکنا، این حقوقدان، قاضی Judge با سابقه که رسیدگی به پرونده مقامات و مسئولین ، مطبوعات ، گدکوئیست ها ، زمین خواری ،افراد و گروه های سیاسی را در کارنامه خود دارد،وچند سالی است به کاروکالت روی آورده ، امروز – سه شنبه - با حضور در پایگاه اطلاع رسانی « رکنا » در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه به سوال های آنها در خصوص مسایل مختلف ازجمله فرار Escape خاوری ،شکایت وکالت از بانک ملی ،موضوع صادرات ، زمین خواری ، گلد کوئیست ها و... پاسخ داد.

قدمی وکیل بانک ملی در پرونده فساد اقتصادی معروف به سه هزار میلیاردی با اشاره به سوابق خود در دستگاه قضایی گفت: مطبوعات رکن اساسی دموکراسی است و رسالت اصلی آن به دوش خبرنگاران است. زمانی که من در دستگاه قضا خدمت می‌کردم چندین سال به عنوان بازپرس شعبه سوم کارکنان دولت مشغول به امر قضا بودم. در آنجا پرونده‌های زیادی مطرح بود همچنین من قاضی ویژه مطبوعات و مقامات عالی رتبه نیز بوده‌ام. پرونده هایی که در آنجا برای رسیدگی ارجاع می‌شد مربوط به برخی نمایندگان مجلس، وزرا، معاونین و کارکنان عالی رتبه دولت بود.

این وکیل دادگستری با اشاره به زمان تصدی منصب قضا و رسیدگی به پرونده‌های مربوط به زمین‌خواری در استان تهران گفت: من از سوی رئیس وقت دستگاه قضا ابلاغ ویژه‌ای داشتم و از سال 85 به بعد پرونده‌های زیاد و سنگینی را در رابطه با زمین‌خواری مورد رسیدگی قرار دادم. شاید صدهزار میلیارد تومان اموال را بدین وسیله به بیت المال باز گرداندم.

قدمی با اشاره به یکی از پرونده‌های خود گفت: در پرونده‌ای که مربوط به اراضی بهنام سوخته و بهنام عرب بود واگذاری سه هزار هکتاری صورت گرفته بود که اگر خاطرمان باشد چیزی حدود دو هزار هکتار به بیت المال اعاده شد. همچنین پرونده‌های مربوط به اراضی لواسان نیز در آن زمان زیاد مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی بیان داشت: در آن زمان لواسان مورد حمله افراد زمین‌خوار قرار داشت و به واسطه رسیدگی‌های ما اتفاقات خوبی رخ داد و اراضی بسیاری به بیت المال اعاده شد. اراضی سیاه کلاهان کرج نیز در آن زمان مورد زمین خواری قرار گرفته بود که پرونده آن در دست رسیدگی قرار داشت که مجموع این اراضی چیزی حدود دو هزار و 300 هکتار بود. ما جمع بندی آن پرونده را انجام دادیم تا دوره‌ای که من بودم منجر به صدور دوره نهایی نشد اما فکر کنم که بعد از من این اتفاق افتاد.

این وکیل دادگستری در پاسخ به این سئوال که چرا شش سال سکوت کرده اید ،با بیان روند رسیدگی به پرونده 3هزار میلیارد تومانی گفت : حدود 15 روزقبل از حضور خاوری در دادگستری اهواز ، دونفر از مدیران بانک ملی شعبه کیش به اتهام مسایل مالی دستگیر و خانواده های آنان از مسئولان بانک ملی می خواهند درباره سرنوشت آنها تحقیق شود ، من نیز به خواهش برخی از دوستان، این پرونده را قبول کردم زیرا در آن زمان نیز علاقه‌ای به وکالت نداشتم ،اما چون پروانه وکالت داشتم بنابر اصرار دوستان این پرونده را پذیرفتم. کسانی که مثل من در کشور سابقه اجرایی در دستگاه قضا دارند و به نوعی شناخته شده هستند وکالت برایشان سخت است. روزی که من به اهواز مراجعه کرده بودم تا در این پرونده اعلام وکالت کنم، قاضی پرونده بسیار دیر حاضر شدند و حدود دو ساعت منتظر ایشان بودیم. من قصد مطالعه پرونده را داشتم اما قاضی عنوان کرد به دلیل اینکه پرونده در تحقیقات مقدماتی ومحرمانه است اجازه چنین کاری به من نداد و موفق به مطالعه پرونده نشدم .

وی افزود:همزمان آقای خاوری راجهت اخذ توضیحات فراخوانده بودند . مناسب است نکته‌‌ای را در اینجا بگویم که سوءتعبیری صورت نگیرد. اخذ توضیح در پرونده، مربوط به افرادی می‌شود که در پرونده به عنوان مطلع یا آگاه هستند، اما اخذ دفاع برای متهم است . با توجه به اینکه آقای خاوری دانش‌آموخته حقوق و مدرس دانشگاه بود قطعا فرق بین این دو را می‌دانست و برای همین هم گفته بود که برای توضیحات آمدند یعنی در آن روز بحث اتهامی نبود.

قدمی تاکید کرد: آقای خاوری با هیات همراه خود به اهواز آمده بود، اما ما با یک هیات حقوقی از طرف بانک به آنجا مراجعه کرده بودیم و در واقع آقای خاوری با وکیلی نیامده بود و من وکیل ایشان نبودم.

وی در ادامه گفت : درنتیجه پس از حدود یک ساعت متوجه شدم ، بودنم در آنجا موثر نیست و به تنهایی و با بلیتی که خودم تهیه کرده بودم سر ساعت 12 ظهر سوار بر هواپیما به تهران بازگشتم . چون عصر همان روز می بایستی برای شرکت در جشن عروسی یکی از آشنایان به شهرستان می رفتم  بعد از مراجعت به تهران هر روز با بانک در ارتباط بودم. مدیران بانک اذعان داشتند که ایشان برای یک سفر کاری به لندن رفته است بعد از آن ماموریت ایشان استعفای خود را برای هیات مدیره فرستادند. اینکه ایشان ممنوع الخروج بود یا نه را من اطلاع ندارم زیرا من اصلا پرونده را مطالعه نکردم و از جزئیات آن اطلاعی ندارم.

این حقوقدان با تاکید بر اینکه دخالتی در فرار خاوری از ایران نداشته است گفت:این نکته را یادآور می شوم ،موضوع ماموریت ایشان به خارج از کشور بلافاصله و بعد از احضار ایشان به دادسرای اهواز  پیش نیامده بود بلکه آنها  ازمدتها قبل - حدود 6 ماه - پس از نامه نگاری با بانک لندن و اجازه خروج از سوی ارگان های مربوطه برنامه ریزی شده بود و  در آن زمان اصلا پرونده ای مطرح نشده بود و ایشان در سفر به خارج از ایران استعفای خود را با ذکر دلایلی عنوان کرد و دیگر به ایران بازنگشت.

وکیل قدمی افزود:البته شکایت بانک ملی در آن ایام از فرد خاصی نبود ، بلکه در ادامه روند رسیدگی به این پرونده ،یک هیات کارشناسی سه نفره حسابرسی توسط دادستانی انتخاب و این هیات گزارش 82 صفحه ای در مورد عملکرد مالی مه آفرید امیرخسروی و گروه آریا تهیه کرد که در این گزارش آمده بود مجموعا در شعبه بانک صادرات اهواز 136 فقره ال سی ریالی داخلی به مبلغ دو هزار و 855 میلیارد تومان به نفع شرکت های طرف قرارداد با گروه ملی فولاد ایران گشایش اعتبار شده است. در ضمن چند بانک در این قضیه درگیر بوده اند، از جمله بانک ملی که تنزیل کرده بود. در حقیقت بانک صادرات اهواز 136 فقره ال سی ریالی را صادر کرده بود. و کسی پولی با خودش به خارج از کشور نبرده است. و براساس شینده ها در پرونده موسوم به 3 هزار میلیاردی (مه آفرید خسروی ) بدهی ها به صورت تهاتری و یا فروش دارایی های متهمان پرداخت شده و مقدار کمی از بدهی باقی مانده است .

این حقوقدان در پاسخ به سئوال «رکنا » مبنی براینکه در شبکه های مجازی و خبرگزاری های خارجی آمده است شما ( قدمی ) خاوری را برای خروج از کشور کمک کرده اید، گفت : فکر کنم در یکی از جلسات دادگاه 3 هزار میلیاردی ،وکیل مه آفرید خسروی چنین ادعایی مطرح کرده بود. به نظر من وکیلی که چنین ادعایی کرده بود باید ادله این موضوع را ارائه دهد. کسی که ادعایی دارد باید برای آن بینه ارائه کند. بهتر است این سوال را از ایشان بپرسید. وکیل مه آفرید باید بگوید که به استناد چه مدرکی این حرف را زده است. در حالیکه من نقشی در خروج ایشان به خارج از کشور نداشتم . چونآن ایام در تهران نبوده ام .

وی افزود: من تا دو ماه اول دنبال این بودم که ببینم آیا اصلا آقای خاوری وکیلی معرفی کرده بود یا نه و آیا خطابه این ادعا من هستم یا نه.اصلا نمی‌دانستیم که مورد خطابه این حرف چه کسی است. علیرغم همه کنکاش‌هایی که آن ایام انجام دادیم ،وکیلی غیر از من در پرونده مطرح نشده بود.

قدمی یادآور شد: با توجه به اینکه اخیرا آقای خاوری به صورت غیابی محاکمه به 30 سال حبس و پرداخت 3 میلیون دلار جزای نقدی محکوم شده است ، باید آقای وکیل متهم مشخص کند که منظورش کی بوده است .

حق الوکاله از بانک ملی نگرفتم چهل میلیون هم از جیب خرج کردم

 به گزارش« رکنا »، جواد الله قدمی  درادامه  این نشست در خصوص حق الوکاله 10 میلیارد تومانی  گفت: برخی ادعا می‌کنند که من چند ده میلیارد حق الوکاله گرفته‌ام ، اما تا به این لحظه که من با شما صحبت می‌کنم یک ریال حق الوکاله نیز از بانک ملی دریافت نکرده‌ام و تمام هزینه‌های جانبی، ایاب ذهاب و خیلی مسائل دیگر که هزینه‌اش بالغ بر چهل میلیون تومان بود شخصا پرداخت کرده‌ام و بانک نیز در رابطه با هزینه‌ کردها نیز چیزی به من پرداخت نکرده است. این مطلب را باید  بگویم در بانک ملی کارهای خوبی انجام می شود ، و این بانک قصد کمک به مه افرید را داشت اما بانک گرفتار پرونده 3 هزار میلیادی شد . چون مه افرید خسروی در دولت وقت تصمیم داشت کالاهای اساسی و ضروری وارد کشور کند، در نتیجه از دولت وقت درخواست یک میلیارد دلار تسهیلات کرد که  موافقت نشد، سپس در خواست خودرا به 800 میلیون دلار کاهش داد. بازهم با او  مخالفت کردند. سرانجام وی تصمیم گرفت با  دریافت ال سی های بانک صادرات کالاهای خود را وارد کند  ، که گرفتار قانون شد.

وی در خصوص نقش بانک ملی در این پرونده اظهار کرد: بانک ملی در این رابطه نقش تنزیل کننده داشت و این مسأله برای بانک ملی سوددهی داشت. در واقع بانک ملی ال‌سی را صادر نمی‌کرد و فقط تنزیل‌ها دست بانک ملی بود و در اصل بانک ملی اسناد تعهدآور غیرقابل برگشت بانک صادرات را تنزیل می‌کرد.  

 ممنوع الخرج نیستم

این وکیل دادگستری در خصوص  شایعات ممنوع الخرج بودن خود ، اظهارداشت: در شبکه‌های اجتماعی ادعا شده است که من ممنوع الخروج هستم ،اما این ادعا کذب است و من تاکنون چندین بار از کشور خارج شده ام و یک نمونه‌اش برای پیاده روی اربعین بود بنابراین من ممنوع الخروج نیستم.

قدمی در رابطه با این موضوع که آیا داماد یکی از مقام‌های ارشد قضایی است  ؟ گفت: نه تنها این موضوع صحت ندارد، بلکه داماد سایر مسئولان عالی دستگاه قضایی هم نیستم. دلیل اصلی مطرح شدن موضوع این بود که چرا یک قاضی باسابقه در این پرونده به عنوان وکیل انتخاب شده است.

دستور مستقیمی از خاوری نبود

وکیل بانک ملی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی در پاسخ به این سوال که آیا دستور مستقیمی از سوی آقای خاوری در مدارک دیدید یا خیر، گفت: هیچ دستور مستقیمی از سوی وی ندیدم و موضوع مطرح این بود که چرا تمام تنزیل‌ها به یک شرکت داده شده است. موضوع اصلی عدم نظارت صحیح از سوی خاوری بیشتر مطرح بود و اینکه وی باید در بازرسی‌ها مسئولیت خود را درست انجام می‌داده است.

البته  در ان ایام بحث اصلی مطرح شده در پرونده ، موضوع رشوه است که باید برگردانده شود و اینکه آقای خاوری پول بانکی را با خود برده باشد مطرح نبوده است.

وی در رابطه با میزان مبالغ این پرونده گفت: عدد و ارقام بر اساس ال‌سی‌های صادر شده و وصول نشده همگی جزو حقوقی بود که باید عایدی بانک می‌شد که این امر صورت نگرفت و تا قبل از تشکیل این پرونده بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان در روز سررسید پرداخت شد و اعداد باقیمانده بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان بود.

آیا این خبر مفید بود؟