پیام مهم فوتبال آسیا برای تیم‌ های بزرگ ایران /  منتظر تغییر باشید

به گزارش رکنا، همواره در اروپا لیگ‌های بین المللی از جمله جام باشگاه‌ها و هم چنین جام یوفا از اواخر شهریور ماه آغاز می‌شود و اردیبهشت ماه به پایان می‌رسد و برای اولین بار در سال‌های اخیر که به یاد داریم، از این پس لیگ قهرمانان آسیا با نام لیگ نخبگان آسیا هم با این تقویم آغاز می‌شود.

در سال‌های اخیر لیگ قهرمانان آسیا در دو فصل برگزار می‌شد که این همسان سازی با تقویم شرق آسیا و به ضرر تیم‌های غرب آسیا بود. به دفعات پیش آمده بود که تیمی‌در غرب آسیا لیگ قهرمانان را با یک مربی آغاز کرده بود و با مربی دیگری به پایان برده بود. چون یک فصل از لیگ قهرمانان آسیا در دو فصل لیگ‌های غرب آسیا برگزار می‌شد.

با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا اولین دوره لیگ نخبگان آسیا از ۲۶ شهریور آغاز می‌شود. این بدین معنی است بعد از شروع لیگ برتر در ایران و دیگر کشورهای آسیایی لیگ نخبگان آسیا آغاز می‌شود. این موضوع در ایران می‌تواند برنامه منظم لیگ برتر را نشانه بگیرد. به این  خاطر در ایران تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا به دفعات از سازمان لیگ درخواست می‌کنند، برنامه بازی‌های آنها را در لیگ برتر به تاخیر بیاندازند. در حالی که در سایر کشورها این چنین نیست. تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا حتی در کشورهای حوزه خلیج فارس به راحتی با فشردگی بازی‌ها کنار می‌آیند. به این صورت که یکشنبه در لیگ بازی می‌کنند و سه شنبه یا چهارشنبه در لیگ آسیا به میدان می‌آیند.

اگر قرار باشد به بهانه لیگ نخبگان آسیا مدام بازی‌های لیگ برتر معوق شود، باید گفت همسان سازی لیگ نخبگان آسیا با تقویم یوفا هیچ آورده‌ای برای فوتبال ایران نخواهد داشت و حتی ممکن است به ضرر فوتبال باشگاهی و حتی ملی ایران تمام شود. سال‌هاست تیم‌های بین المللی باشگاهی در بیشتر کشورها به سمت و سوی ۶۰ بازی در فصل پیش می‌روند. در ایران تیم‌ها در لیگ برتر ۳۰  بازی انجام می‌دهند و اگر در جام حذفی قهرمان شوند ۵ بازی به تعداد بازی‌های آنها اضافه می‌شود و جای ۲۵ بازی در تقویم فوتبال باشگاهی ایران خالی است.

از هم اکنون هفته‌ها، روزها و ساعت‌های برگزاری بازی‌های لیگ نخبگان آسیا مشخص است و چه خوب که سازمان لیگ به گونه‌ای برنامه ریزی کند که تقویم لیگ برتر هم بر شاخصه نظم استوار باشد. نه تعویق بازی‌های لیگ برتر به بهانه لیگ نخبگان آسیا. این نه تنها خدمت به تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ نخبگان آسیا نیست بلکه به این تیم‌ها ضربه می‌زند و چه خوب که فوتبال باشگاهی ایران با سخت گیری سازمان لیگ به سوی حرفه‌ای شدن گام بردارد، چون تغییر در نگاه‌ها در فوتبال حرفه‌ای ضرورت اجتناب ناپذیر است.

کدخبر: 984352 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟