عادت های کثیف در خانه داری چیست؟

آشفتگی در خانه فقط مسئله زیبایی نیست بلکه منبع استرس است که تأثیر زیادی بر وضعیت روانی ساکنان دارد.

به گزارش رکنا ، برای اینکه همیشه در خانه خود به راحتی نفس بکشید، نه تنها لازم است که آن را به موقع در یک روز خاص تمیز کنید بلکه باید نظم را در تمام روز‌های دیگر حفظ کنید. با این حال، برخی از عادات گسترده و ناخودآگاه وجود دارد که می‌تواند مانع این کار شود.

۱. آوردن چیز‌های غیرضروری به خانه

برای اینکه نظم در خانه شما بهتر شود، نباید چیز‌های اضافی در خانه وجود داشته باشد. این بدان معناست که شما بهتر است آن‌ها را مرتب کنید قبل از اینکه آن‌ها را به خانه بیاورید. بنابراین، سعی کنید چیز‌هایی را به خانه نیاورید که سر و صدای بصری ایجاد می‌کنند و هیچ مزیتی ندارند. این‌ها می‌توانند سوغاتی بی معنی، هدایای نمادین، ​​جزوه، چک و مجله باشند.

۲. استفاده از جارو برقی فقط برای تمیز کردن کف

بنا به دلایلی، وسایل ویژه برای جمع آوری گرد و غبار و تمیز کردن مبل همیشه محبوب نیستند، اگرچه می‌توانند روند تمیز کردن را بسیار تسهیل کنند و حتی به بهتر شدن آن کمک کنند. قفسه ها، طاقچه‌های شیشه ای، رادیاتور، کاناپه‌ها و تشک ها، گوشه‌هایی که به سختی قابل دسترسی هستند - با کمک جاروبرقی به راحتی تمیز می‌شوند.

۳. تمیز نکردن لکه‌های صابون در حمام

اجازه ندهید که رسوبات صابون جمع شود و باعث شود مجبور شوید بعداً هنگام شستن همه چیز تلاش بیشتری انجام دهید. عادت شستشوی سطوح در حمام را بلافاصله پس از استفاده از حمام را داشته باشید. در مورد تمیز نگه داشتن سینک ظرفشویی، حتماً حداقل یک بار، در پایان روز، آن را بشویید. علاوه بر این، توصیه می‌شود حمام را خشک کنید تا قسمت قابل توجهی از لایه صابون از بین برود. این کار بیشتر از ۲ دقیقه در روز طول نمی‌کشد و حمام شما را برای مدت طولانی تمیز و تازه نگه می‌دارد.

۴.برنداشتن لباس‌های خشک شده از روی رخت آویز

می‌توانید بگویید که نمی‌توانید به خود اجازه دهید لباس‌های شسته شده را چند روز در ماشین لباسشویی نگه دارید، زیرا بوی آن‌ها بسیار بد می‌شود. در مورد لباس‌های خشک نیز باید همین قانون را رعایت کرد. برنداشتن آن‌ها به این دلیل است که معمولاً عادت به برنداشتن آن‌ها برای هفته‌ها با این فکر که "هیچ اتفاقی برای آن‌ها نخواهد افتاد" را دارید. با این حال، لباس‌های شما می‌توانند کثیف شوند یا در صورت داشتن حیوان خانگی ، پشم آن حیوان را جذب کنند.

۵.گذاشتن لباس‌ها روی یکدیگر

نگهداری ظروف آشپزخانه مانند ماهی تابه روی یکدیگر معقول است، اما نه برای لباس ها. هر چقدر هم تلاش کنیم، تی شرت‌هایی که روی هم قرار گرفته اند فقط برای چند روز زیبا به نظر می‌رسند. اگر لباس‌های خود را به صورت افقی در یک جعبه مخصوص بچینید، باعث صرفه جویی در فضا می‌شوید.

۶.گذاشتن وسایل مختلف روی میز

درست است که وسایل مورد استفاده را در دسترس خودتان داشته باشید، اما اغلب ما در پایان میز‌های خود را با هر آنچه در خانه داریم باقی می‌گذاریم. به همین دلیل سعی کنید فقط چند مورد ضروری را روی میز نگه دارید.

۷. نشستن ظرف‌ها هنگام آشپزی

برای اینکه نگذارید پس از شام انبوهی از ظروف کثیف شما را به وحشت اندازد و شما را وسوسه کند که آن‌ها را برای بعد بگذارید، باید عادت داشته باشید که ظروف استفاده شده را در ظرفشویی پر از آب صابون نگهداری کنید و سپس ظرف‌ها را در حین پخت و پز بشویید. این ترفند به شما کمک می‌کند تعداد ظرف‌های کمتری برای شستشو بعد از صرف غذا داشته باشد.

۸. جمع و جور نکردن قبل از ترک خانه و قبل از خواب

عادت اینکه خانه را قبل از ترک خانه یا قبل از خواب کثیف نگه دارید، احساس تمیزی را از شما می‌گیرد، حتی اگر همیشه خانه خود را به درستی تمیز کنید. برای اینکه از نتیجه کار خود کاملاً لذت ببرید، عادت کنید هر شب ۱۰-۱۵ دقیقه را به تمیزکاری اختصاص دهید. می‌توانید از این طرح که شامل ۵ مرحله است استفاده کنید: میز را تمیز کنید، ظرف‌ها را بشویید، همه چیز را در جای خود قرار دهید، لباس‌ها را برای روز بعد آماده کنید و زباله‌ها را جمع کنید.

۹. با هم نگه داشتن وسایل ضروری و غیرضروری

منبع دیگر آشفتگی قفسه ها، با هم نگاه داشتن وسایل ضروری و غیر ضروری است. برای حل این مشکل، می‌توانید چندین جعبه مخصوص ذخیره سازی (برای وسایل الکترونیکی، لباس، اسباب بازی ، لوازم آشپزخانه و غیره) برای خود تهیه کنید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟