به گزارش رکنا، کتاب « ترانه های لاله زار» مجموعه ای از ترانه های قدیمی و کوچه بازاری ایرانی است که توسط محمود بامداد آهنگساز، ترانه سرا، نوازنده و مدرس سنتور گردآوری و جلد اول آن توسط انتشارات خنیاگر منتشر شده است.

نت نگاری این کتاب به صورت ساده و قابل استفاده برای کلیه سازهای ایرانی میباشد که همراه با آوانویسی اشعار در زیر نت ها ارایه شده است و هنرجو در دورهٔ ابتدایی فراگیری ساز توانایی اجرای این قطعات را دارا میباشد.

ترانه‌های این کتاب از نظر مقام‌ و ملودی برگرفته از ردیف موسیقی دستگاهی و نمونۀ سادۀ آن هستند و از نظر کلام هم تابع عروض شعر فارسی‌اند و اصطلاحاً به نام موسیقی «کوچه ‌بازاری» شناخته می‌شوند که در واقع موسیقی مردمی (پاپ) ایرانی است.

عموم این ترانه‌ها از نظر صنعت و فن در ملودی و شعر ساختاری ساده دارند و ویژگیِ اصلیِ آنها بیان ساده و همه‌ فهم‌شان است. هرچند بسیاری از اشعار ترانه‌های کوچه ‌بازاری به دلیل کاربرد‌ این موسیقی فکاهی و سطحی‌اند‌، اما آثاری که در این مجموعه گلچین شده‌است، مضامین شعری موردِقبول و بعضاً فاخر دارند و شامل ملودی‌هایی هستند که ذوق و نبوغ و بی‌آلایشی آهنگسازان این قطعات را می‌رساند.

یکی دیگر از ویژگی مهم ترانه‌های این کتاب، مقبولیت و رواج آنها در نسل‌های بعدی است. به ‌طوری‌که بعضی از مضامین یا گوشوارۀ کلام این ترانه‌ها به‌صورت ضرب‌المثل بین مردم رواج دارد.

طراحی جلد این اثر توسط محمدصادق حیدری انجام شده و نمایی از خیابان لاله زار را به عنوان مرکزی موسیقی کوچه بازاری نشان می دهد. عنوان اثر نیز داخل پلاک ثبتی در خیابان درج شده است.

شایان ذکر است بسیاری از افرادی که بدون شناخت قبلی و یا توسط خانواده و نزدیکان با موسیقی ایرانی آشناشده‌اند احتمالا اولین‌ بار با شنیدن موسیقی کوچه‌ و بازار Store جذب این سبک از موسیقی شده و آشنایی با دستگاه‌ها و ملودی‌ پردازی های ایرانی را از زبان ساده‌ فهم و روان این موسیقی درک کرده اند.

گفتنی است کتاب «دُرآهنگ» نخستین تالیف محمود بامداد به شمار می آید که شامل ده قطعه از اساتید سازهای ویلن،تار،سه تار،نی و قانون Law میباشد که برای ساز سنتور تنظیم شده است و کتاب « ترانه های لاله زار» دومین کتابی است که توسط او در حوزه موسیقی ایرانی گردآوری و تنظیم شده است.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟