به گزارش رکنا، سرهنگ "سید جعفر جوانمردی" در رضوانشهر اظهار داشت: در پی دریافت خبری مبنی بر حفاری غیرمجاز توسط افرادی در روستای ییلاقی "کهنه‌کلان" این شهرستان، بلافاصله بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه ماموران پلیس امنیت عمومی با انجام تحقیقات نامحسوس از صحت موضوع اطمینان حاصل کرده و با همراهی رئیس اداره میراث فرهنگی به محل مورد نظر اعزام شدند افزود: ۴ نفری که در حال حفاری بودند پس از رویت ماموران و با استفاده از پوشش جنگلی اقدام به فرار کردند.

وی تصریح کرد: ماموران انتظامی با تعقیب متهمان یکی از آنها را در روستای کهنه‌کلان شناسایی و دستگیر کردند و با هماهنگی قضائی از منزل وی بازرسی به عمل آمد.

سرهنگ جوانمردی افزود: در بازرسی از این مکان ۳ قطعه اشیاء عتیقه از جمله کوزه سفالی، انبر فلزی و پی‌سوز سفالی به همراه تجهیزات و ابزار حفاری و یک قبضه سلاح شکاری غیرمجاز کشف شد و ۳ متهم دیگر که در آنجا مخفی شده بودند دستگیر شدند.

جوانمردی گفت: طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی اشیاء عتیقه کشف شده مربوط به دوره ساسانیان و ارزش ریالی آنها در دست بررسی است.

این مقام انتظامی اظهار داشت: متهمان ۳۵، ۳۸، ۳۹ و ۴۰ ساله با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.

فرمانده انتظامی رضوانشهر در پایان با بیان اینکه آثار تاریخی و باستانی هر کشوری نشان دهنده فرهنگ و تمدن آن کشور است از شهروندان خواست، در صورت شناسایی افراد سودجو و قاچاقچیان عتیقه مراتب را به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.

شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟