قالیباف از چگونگی آشنایی اش با سردار سلیمانی گفت

به گزارش رکنا ، رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در ویژه برنامه تلویزیونی «روایت حبیب» که به مناسبت هفته دفاع مقدس و بررسی زندگی و زمانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تهیه شده است، گفت: اولین بار سلیمانی را در فتح المبین دیدم و از عملیات بیت المقدس بود که با وی آشنا شدیم. بعد از دوران دفاع مقدس هم ارتباط تنگاتنگ داشتیم.

قالیباف

محمدباقر قالیباف گفت: همه ما و ملت ما چه آنهایی که بعد از دفاع مقدس و چه بعد از دفاع مقدس به دنیا آمدند همه مدیون شهدا هستیم .

ارتباط تنگاتنگ قالیباف و شهید سردار سلیمانی پس از دفاع مقدس

وی با اشاره به فرآیند آشنایی خود با حاج قاسم سلیمانی افزود: ما هیچ کدام همدیگر را از قبل نمی شناختیم.اولین بار سلیمانی را در فتح المبین دیدم و از عملیات بیت المقدس بود که با وی آشنا شدیم. بعد از دوران دفاع مقدس هم ارتباط تنگاتنگ داشتیم.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بعد از دوران دفاع مقدس هم با توجه به اینکه ما فاصله جغرافیای باهم داشتیم و بنده در تهران مشغول بودم و وی در کرمان مانده بود، اما ارتباطات بسیار تنگاتنگ برقرار بود. با این حال ارتباط بنده با حاج قاسم در جبهه شکل گرفت.

شایسته پروری در دوران دفاع مقدس

قالیباف در ادامه با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی بیان داشت: در دوران دفاع مقدس به واقع شایسته پروری، شایسته گزینی و شایسته سالاری رخ می‌داد؛ مواردی که متاسفانه امروز در سیستم‌های مدیریتی یا نیست یا ناقص و ضعیف است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس میدان عمل بود بیان داشت: به این دلیل دفاع مقدس میدان عمل بود که افراد در میدان عمل انتخاب می‌شدند و فرمانده گروهان‌ها در عملیات‌ها و پشت خاکریز‌ها شناخته می‌شدند لذا در جبهه فرهنگ «بیا و برو » متفاوت با بقیه دنیا بود.

چگونگی شکل گیری لشکر ثارالله

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در زمان جنگ و صبح عملیات‌ها همه بچه‌های رزمنده به همراه فرمانده لشکر پشت خاکریزهای خود بودند لذا آنجا بود که افراد شناخته می‌شدند بدون شک شهید سلیمانی هم در آنجا و در عملیات فتح المبین بروز و ظهور پیدا کرد و در ادامه لشکر ثارالله شکل گرفت و در حقیقت نیروهای جنوب شرق کشور از استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان آمدند و در لشکر ثارالله جمع شدند.

لشکر ثارالله از موثرترین لشکرها در دفاع مقدس بود

قالیباف تصریح کرد: بنابراین ما اگر بخواهیم از ۵ الی ۶ لشکر موثر در در دفاع مقدس نام ببریم قطعا یکی از آن‌ لشکرها،لشکر ثارالله است و اگر بخواهیم از یکی از فرماندهان سرشناس دوران دفاع مقدس نام ببریم حتماً شهید سلیمانی یکی از آنهاست .

وی با بیان اینکه شخصیت حاج قاسم سلیمانی در دوران دفاع مقدس شکل گرفت بیان داشت: البته ما نمی‌خواهیم بگوییم که همه‌ی آن ویژگی‌ها در دوران دفاع مقدس بود یعنی حاج قاسمی که در ۶۳ سالگی به شهادت رسید با حاج قاسمی که در سن ۲۵ سالگی در جنگ بود مراحلی را پشت سر گذاشت.

قالیباف اظهار داشت: حدود یک دهه نیز شخصیت حاج قاسم سلیمانی در شرق کشور و مجاهدت‌هایی که در این بخش انجام داد شکل گرفت و ایشان بیش از دو دهه هم فرمانده نیروی قدس بود و رشادت‌هایی هم در این عرصه از خود به جا گذاشت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس همه فرماندهان و رزمندگان به سنت‌های الهی باور و ایمان کامل داشتند،گفت: در واقع در دوران جنگ برای رزمندگان و فرماندهان اهمیتی نداشت که دشمنان، صدام و منافقین چقدر توپ و تانک دارند بلکه هدف صرفاً این بود که عده و عده خود را جمع کنیم و با قدرت به سمت دشمن بتازیم.

توجه حاج قاسم سلیمانی به سنت‌های الهی

قالیباف افزود: حاج قاسم سلیمانی هم همواره به این فرهنگ توجه می‌کرد و سنت‌های الهی را مبنای کار خود قرار داد و از این طریق تجربیات بسیار زیادی در عرصه نظامی و مدیریتی پیدا کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: همچنین حاج قاسم سلیمانی برای محرومیت زدایی مردم اقدامات زیادی انجام داد. در آن ایام بسیاری از روستا‌ها و مناطق کشور گاز و برق نداشتند که حاج قاسم سلیمانی اقدامات جهادی بسیار زیادی در آن مقطع انجام داد چرا که حاج قاسم‌سلیمانی فردی رنج دیده و زحمت کشیده و از چهره‌های برجسته دوران دفاع مقدس بود و تاثیر بسیار زیادی در میدان جنگ داشت.

وی با بیان اینکه حاج قاسم در دل همه رسوخ می‌کرد، گفت: زمانی بود که حاج قاسم سلیمانی با برخی از مدیران برخورد می‌کرد و به آنان تشر می‌زد، اما هیچیک از این افراد از دست حاج قاسم سلیمانی ناراحت نمی‌شدند چراکه می‌دانستند این تشر برای نفس خودش نیست بلکه برای کار مردم است.سردار سلیمانی قدرت داشت، اما در اوج قدرت اهل گذشت بود و از سوی دیگر مردم داری یکی از ویژگی‌های بارز حاج قاسم سلیمانی بود.

قالیباف با بیان اینکه حاج‌قاسم‌سلیمانی در هر تصمیم خود مردم را مبنا قرار می‌داد، اظهار داشت: سردار سلیمانی از ابتدای جنگ تا لحظه شهادت مجاهدت کرد.

مجاهدت بی وقفه و بی مانند حاج قاسم

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ما در بین بچه رزمندگانمان نداریم که فردی همچون حاج قاسم سلیمانی ۴۰ سال بی وقفه مجاهدت کرده باشد. حاج قاسم سلیمانی از سال ۵۹ تا لحظه شهادتش مجاهدت کرده است؛ یعنی اگر بعد از جنگ هم ما به تهران آمدیم و در کار‌های ستادی مشغول شدیم، حاج قاسم همین طور اسلحه به دست این بار برای محرومیت زدایی مجاهدت می‌کرد. مجاهدت‌های سردار سلیمانی دو وجه داشت؛ از یک سو با افراد شرور مقابله و از سوی دیگر به مردم به ویژه محرومان رسیدگی ویژه می‌کرد.

قالیباف بیان داشت: با وجود ۴۰ سال مجاهدت حاج قاسم سلیمانی، مردم در ۵ الی ۶ سال اخیر وی را شناختند. حاج قاسم ۳۵ سال بی نام و نشان به کشور خدمت کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟