مطالبه عمومی مردم، برای بزرگترین پروژه اقتصادی تاریخ لرستان

به گزارش خبرنگار رکنا در خرم آباد،  محسن رضایی فردا با هدف بازدید از شرکت پارسیلون خرم آباد و بررسی طرح تبدیل این مجتمع به منطقه ویژه اقتصادی به لرستان سفر خواهد کرد و بعد از آن نیز چند جلسه اقتصادی، سیاسی و در پایان دیدار عمومی با مردم خرم آباد خواهد داشت.

 به هرحال مردم لرستان، منطقه ویژه اقتصادی را بعنوان یک مطالبه عمومی در شرایطی مطرح کرده اند که لرستان صدرنشین جداول مختلفی همچون، جدول  فقر و فلاکت، بیکاری، تورم و ... است و امروز بیشتر از هروقت دیگری از محسن رضایی بعنوان یک هم تبار انتظار یاری دارند.

بزرگترین طرح اقتصادی لرستان در قالب منطقه ویژه اقتصادی می تواند بارقه امیدی برای توسعه اقتصادی در دل جوانان لرستان ایجاد کند، جوانانی که با تحصیلات عالیه مجبور به مهاجرت برای کار کردن بعنوان کارگران ساختمانی در استان های برخوردار هستند.

گفتنی است، طرح ایجاد بندر خشک با هدف تعدیل معضل اشتغال، به فعلیت رساندن پتانسیل و ظرفیت های خرم آباد و راه برون رفت از وضع موجود در مجلس دهم مطرح شد و دولت لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی که خرم آباد هم جز آنها بود را به مجلس فرستاد و در پاییز ۹۸ به تصویب رسید و اختلاف نظر بین شورای نگهبان و مجلس باعث شد داوری در خصوص این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شود.

لازم به توضیح است که منطقه ویژه اقتصادی، علاوه بر مزایای بندر خشک، چندین مزیت بیشتر هم دارد و مکان قبلی شرکت پارسیلون خرم آباد با ۲۲۰ هکتار زمین، چهار حلقه چاه آب، برق، موقعیت منحصر به فرد و زیرساخت های مناسب برای این طرح در لرستان، انتخاب شد.

اخیرا نیز کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور امکان سنجی احداث منطقه ویژه اقتصادی، به خرم آباد سفر کردند و به گفته حاضرین، پس از بازدید از مجتمع پارسیلون، رضایت شفاهی خود را از مجموعه اعلام داشته و عنوان کرده اند که باورمان نمیشد اینچنین فضای مناسبی در خرم آباد برای این کار وجود داشته باشد.

حال که همه شرایط اعم از طرح، زمین، لایحه، مصوبه، نظر کارشناس و .... برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد فراهم است، باید دید آیا سفر محسن رضایی بعنوان خاطره انگیزترین سفر سیاسیون به لرستان در تاریخ این دیار ماندگار خواهد شد یا خیر...؟

انتظار مردم لرستان بعنوان یک مطالبه عمومی، از نماینده ولی فقیه در لرستان، نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی، استاندار و معاونین و ... این است که با توضیحات علمی و عملی دقیق و معرفی زیرساخت ها و توانمندی های بکر و خدادادی که در این دیار و در مجتمع پارسیلون وجود دارد از حق مردم، برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی دفاع کنند.

همه با هم برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در لرستان تلاش کنیم تا نسل های آینده بخاطر از دست رفتن این فرصت ما را سرزنش نکنند، چرا که به جرات می توان این طرح را بزرگترین پروژه اقتصادی تاریخ لرستان نامید.

لرستان_خرم آباد، امین پارسا

 

آیا این خبر مفید بود؟