جشن اسفندگان چیست؟! / این جشن بر ایرانیان خجسته باد !

جشن اسفندگان ، جشن مهر ایرانی

جشن اسفندگان ، آیین ستایش زن و زمین

جشن اسفندگان ، جشن احترام ایرانیان به ایران

۲۹ بهمن در گاهشمار باستانی ایران

۵ اسفند در گاهشمار خیامی ایران

جشن اسفندگان یا سپندارمذگان چه روزی است

به گزارش رکنا، روز گرامیداشت زن ، زمین و دلدادگان است، یکی از جشن‌های ایران باستان است که در روز ۲۹ بهمن برگزار می‌شود.این جشن ریشه در امپراتوری هخامنشیان دارد.

ابوریحان بیرونی در آثارالباقیهو دکتر زهرا عیسی پور آورده‌است که ایرانیان باستان، روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین و عشاق ، می‌دانستند.

اگرچه منابع کهن از جمله ابوریحان این جشن را در ۵ اسفند یاد کرده‌اند، اما با توجه به تغییر ساختار گاهشمار ایرانی و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری خورشیدی، برخی این جشن را در ۲۹ بهمن برگزار می‌کنند.
بر پایه منابع کهن و همان‌طور که از نام آن پیداست این جشن به روز اسپند یعنی پنجمین روز ماه از ماه اسفند اشاره دارد. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌شده‌است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می‌شد، جشنی ترتیب می‌دادند متناسب با نام آن روز و ماه.
همین‌طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌گرفتند.
دکتر محمد نجاری پژوهشگر مطالعات تطبیقی زنان در هنر و ادبیات، نیز در سخنرانی خود با عنوان سوگ و سورنامه، با استناد به ابوریحان بیرونی و گُردیزی، تاریخ پنج اسفند را در گاهشمار زرتشتی درست می‌داند و می‌گوید: «بنا به گفتهٔ ابوریحان اسپندارمَذ ایزد موکل بر زمین و ایزدِ پشتیبان و نگاهبان زنان شوهر دوست و پارسا و درستکار بوده و به همین مناسبت این روز، جشن زنان، نامگذاری و مردم برای گرامیداشت زنان، به ایشان کادو می‌دادند و بخشش می‌کردند.

این گزاره را گردیزی نیز در زین الاخبار آورده‌است: از این روی جشن را مردگیران می‌گفتند که زنان به اختیار خویش و با آزادی، شوی و مَرد زندگی خود را برمی‌گزیدند؛ بنابراین در روز پنجم ماه اسفند جشن زنانهٔ «مَردگیران» یا «مژدگیران» که ویژه زنان نام داشته، برگزار می‌شده‌است؛ پس تاریخ درست جشن سپندارمذگان یا اسپندگان یا مردگیران یا مژدگیران، در گاهشمار خورشیدی ۵ اسفند خواهد بود».آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟