سریال شبکه دو که برای زیر ۱۳ سال ممنوع بود، آبکی از آب درآمد

حالا دیگر چند روزی هست که سریال رستگاری از شبکه دو پخش می‌شود، سریالی که مسعود ده‌نمکی آن را ساخته و ظاهرا درباره جهان پس از مرگ است، خیلی‌ها درباره این سریال نوشته‌اند که برگرفته از «سیاحت غرب» است. سیاحت غرب اما چه بود؟ کتاب در رابطه با برزخ و حوادثی که برای انسان بعد از مرگ روی می‌دهد، البته قدیمی‌ترها اگر خاطرشان باشد در دهه 70 سیاحت غرب را در قالب نوار کاست شنیده‌اند و شنیده‌ایم، فضای خوفناکی که قرار بود نسبت به جهان پس از مرگ هشداردهنده و پندآموز باشد. حالا جامعه از آن روزها گذشته و کارکردها چنین محتواهایی شاید برای برخی اقشار کم‌اثر شده، ده‌نمکی اما ظاهرا همان پلات را بهانه سریال مثبت 13 خودش کرده! انتقادها از سریال آنقدر زیاد است که کسی هنوز به ترکیب بازیگران این سریال نرسیده، مهدی سلوکی، پویا امینی، رامبد شکرآبی و شماری از بازیگران به انتها رسیده که البته کنار هم قرار دادنشان جسارتی می‌خواست که ده‌نمکی این جسارت را داشت، اما خب این بنده‌های خدا در روزهای اوجشان هم کارنامه درخشانی نداشتند و همه معمولی بودند و حالا هدایتشان یک کارگردان قدرتمند می‌خواهد نه کسی مثل ده‌نمکی، در هر صورت سریال ماورایی و تاریخ مصرف گذشته و با کلی دیالوگ پندآموز گل درشت باعث شده که بیشتر از این که تکانی در مخاطب ایجاد کند، او را بخنداند و اصطلاحا کمدی ایجاد کند.

سریال رستگاری

در زیر با اتکا به نظرات کاربران نگاهی داشتیم به بازتاب این سریال در شبکه‌های اجتماعی؛

 

* ‌پسر حجی تقریبا خلاصه داستان رستگاری نوشته: یکی از سرکارگرهای کارخونه موقع تعمیق چاه غیرمجاز میفته تو چاه فوت میکنه، کارخونه‌دار دو تا پسر داره یه دختر، دخترش عروس سرکارگره، یکی از پسراش نزول کرده بدهکاره میخواد فرارکنه خارج و زنش مخالفه، یکی از پسراش با دختری که پدرش مخالفه عقد کرده، سرکارگر در برزخه و حلالیت در خواب

* نظر جوانمرد دهه شصت: از اخراجیا بگیر تا رسوایی ساخته های ده نمکی رو دوست داشتم، اما انگار ساخته‌های بعدیش هی ضعیف و ضعیف تر شده. این سریال رستگاری هم همین طور. بخش ماوراییش انگار روخونی از متن سیاحتِ غربه. بدون اینکه تبدیل به فیلمنامه بشه. این قسمتشم با یه اپسیلون ماورای آبکی ، تکرار بقیه سریالا بود.

سریال شبکه دو که برای زیر 13 سال ممنوع بود، آبکی از آب درآمد

* نگاه سیاسی "منبع موثق" جالب است: ‌۱۵ سال جبهه انقلاب زحمت کشید تا سریال های ماه رمضان رو از چنگ رضا عطاران و سیروس مقدم و سهید سلطانی دربیاره و بده به مسعود ده‌نمکی و جلیل سامان و ابوالقاسم طالبی‌. پروژه بسیار موفقی بود، دست مریزاد!

* بیکارالدوله و نظر صریحش: آقای ده نمکی عزیز! خواهشاً، لطفاً میشه دیگه فیلم و سریال نسازی، این همه دیالوگ قلمبه سلمبه اعصاب خورد‌کن از کجات در میاری آخه مومن؟ چرا باید انقد بد و حال بهم زن به هر موضوعی بپردازی.

*نظر نسیم: ‌‎فکر کردم فقط منم حالم ازاین سریال با بازیگرای ناشی و بی‌نمکش بهم میخوره. موضوعی به این خوبی را میشد خیلی قوی و تاثیرگذارتر ساخت. البته هنوز قسمتهای اولشِ زودِ واسه قضاوت اما مشت نمونه خروارِ و چنگی به دل نمیزنه که هیچ بازم هیچ.

* مرضیه هم نوشت: کی باورش میشه. ده‌نمکی کارگران پرفروش ترین فیلم سینمایی زمان خودش(اخراجی‌های ۲) و کارگردان یکی از بهترین سریالای نوروزی(دارا و ندار) الان اینجوری به اشغال ساختن افتاده باشه. خدایا همه‌ی ما رو در اوج خودمون متوقف کن

* آنه: یه اثر خیلی هنری و تاثیر گذار از آقای ده‌نمکی که تو تیتراژش کلی اسکلت از تو زمین میان بیرون و کلا مثل اینکه تم ماورایی و برزخی داره من تیتراژشو دیدم و سی ثانیه‌اولش...واقعا بیت المالو مث چی حروم میکنن

* رضام درباره تیتراژ این سریال نوشته: تیتراژ سریال ‎رستگاری که پخش میشه بدنم به رعشه میفته! چطونه وحشیا؟ این چیه که ساختید؟ آخه چرا باید اسکلتا دسته‌جمعی از زیر خاک بیان بیرون راه برن؟

کدخبر: 981514 ویرایش خبر
لینک کپی شد
ترانه محمدی
آیا این خبر مفید بود؟