فیلم سقوط شهرستان های افغانستان / کابل در آستانه سقوط ؟
حجم ویدیو: 19.99M | مدت زمان ویدیو: 00:02:43

سقوط شهرستان های افغانستان ادامه دارد. شبه نظامیان گروه طالبان کنترل مرکز شهرستان‌ های گرزیوان و قرغان ولایت فاریاب واقع در شمال افغانستان را به دست گرفتند.طالبان  شهرستان‌ های گرزیوان و قرغان افغانستان را تصرف کرد.

به گزارش رکنا، به نقل از آناتولی، گروه طالبان مرکز شهرستان‌های گرزیوان و قرغان ولایت فاریاب واقع در شمال افغانستان را تصرف کرد. خبرگزاری «پژواک» این خبر را به نقل از منابع محلی ولایت فاریاب اعلام کرده است.

در پی آغاز خروج نیروهای ناتو از افغانستان٬ حملات شبه نظامیان طالبان به مراکز شهرستان‌های این کشور به طور چشمگیر افزایش یافته است. عناصر طالبان طی یک ماه گذشته کنترل حدود 20 شهرستان را به دست گرفتند.

گفتنی است امرالله صالح٬ معاون اول ریاست جمهوری افغانستان سقوط شهرستان‌ها به دست شبه‌نظامیان طالبان را عقب‌نشینی تاکتیکی عنوان کرده است.

کابل شش‌ ماه دیگر سقوط می‌کند

وال استریت ژورنال با استناد به یک ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که دولت افغانستان به رهبری اشرف غنی، احتمالا ظرف شش تا ۱۲ ماه پس از تکمیل خروج نظامیان آمریکایی از این کشور سقوط خواهد کرد.

این برآورد جدید با ارزیابی پیشین که لحنی خوش‌بینانه از وضعیت افغانستان داشت و می‌گفت دولت کابل پس از خروج نیروهای آمریکایی تا دو سال مشکلی نخواهد داشت، مغایرت دارد.

آمریکا تقریبا نیمی از ۳۵۰۰ نیروی نظامی خودش را از این منطقه خارج کرده و مابقی تا ضرب‌الاجل یازده سپتامبر که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در آوریل تعیین کرد، خارج خواهند شد.

آیا این خبر مفید بود؟