فایل صوتی ظریف به سرقت رفته بود
حجم ویدیو: 222.66M | مدت زمان ویدیو: 00:38:12

سخنگوی دولت اعلام کرد فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که اخیراً به صورت گزینشی از رسانه معاند «ایران اینترنشنال» منتشر شد، به سرقت رفته است.

به گزارش رکنا، علی ربیعی امروز در نشست خبری خود با اعلام این خبر، تأکید کرد رئیس جمهوری به وزارت اطلاعات دستور داده عوامل انتشار فایل صوتی شناسایی شوند. سخنگوی دولت با اشاره به سفر ظریف به عراق همچنین برداشت‌های متفاوتی که از اظهارات وی شده است، گفت: ما منتظر خواهیم بود که آقای ظریف به ایران برگردد و توضیحات لازم در مورد سوءبرداشت‌ها را ارائه کند.

فایل صوتی ظریف سانسور شده است

به گفته ربیعی، مصاحبه منتشر شده ظریف بخشی از یک گفت‌وگوی بسیار طولانی برای برنامه‌ای به نام «آن سوی دولت» بود. برنامه‌ای که با موضوع گزارش و روایت خدمات، اقدامات، چالش‌ها و دستاوردهای دولت‌های یازدهم و دوازدهم زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با وزرا و معاونین رئیس‌ جمهوری در چارچوب تاریخ شفاهی هشت ساله دولت مصاحبه کرده است.

وی افزود: بنا بود که فایل کامل نسخه صوتی و تصویری گفت‌وگوها در دفتر هیأت دولت و با درجه طبقه‌بندی آرشیو شوند و یک نسخه گزیده از هر گفت‌وگو با توافق مصاحبه شونده‌ها در یک نهاد ملی مطالعاتی آرشیو و سپس منتشر و در دسترس عموم قرار گیرد.

بررسی چگونگی انتشار فایل صوتی ظریف

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری یادآور شد: با دستور ریاست جمهوری، نهادهای مسئول در حال بررسی چگونگی انتشار و انتخاب گزینشی آن برای پخش هستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: فایل گفت‌وگوی آقای ظریف به دلایل کاملاً روشن که البته همه ابعاد آن هنوز روشن نیست، ولی بعد توطئه‌آمیز بودن آن روشن است، توسط افرادی که هویت آنها در دست بررسی است، به سرقت رفت و منتشر شد. ربیعی در ادامه شائبه انتخاباتی بودن یا انتشار عمدی دولت را خنده‌دار دانست و گفت: توضیح دادنش ارزشی ندارد. سخنگوی دولت تأکید کرد: کسی نمی‌تواند در عمق علاقه و دوستی ظریف به همه سربازان وطن و تبعیت از رهبری شک کند اتفاقاً در همین فایل و فایل‌های بعدی که منتشر خواهد شد، دوستی با سردار شهید و تبعیت از رهبری در سخنان ظریف

کاملاً موج می‌زند.

اگرچه هنوز محمدجواد ظریف به این انتشار این فایل عکس‌العملی نداشته است، اما برخی محافل رسانه‌ای پست اینستاگرامی او را واکنش تلویحی به این موضوع دانسته‌اند؛ او نوشت: «معتقدم کاری به تاریخ نداشته باشید، چون خطاب به تاریخ می‌گویم؛ خیلی نگران تاریخ نباشید. نگران خدا و مردم باشید.»

پیامدهای انتشار فایل صوتی ظریف

تنها به داخل کشور محدود نماند و انتشار این فایل صوتی به انتقاد از عملکرد جان کری، وزیر خارجه دولت باراک اوباما نیز دامن زد؛ چنان که شماری از نمایندگان و سناتورهای وابسته به حزب جمهوریخواه امریکا خواستار کناره‌گیری جان کری شده‌اند. جان کری در حال حاضر با عنوان مسئول تغییرات اقلیمی در شورای امنیت ملی دولت جو بایدن فعالیت می‌کند.

در فایل صوتی محمدجواد ظریف آمده که جان کری به بیش از ۲۰۰ حمله رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه اشاره کرده است. نمایندگان جمهوریخواه ابراز چنین موضوعی از سوی جان کری به محمدجواد ظریف را خلاف منافع و مصالح اسرائیل به عنوان متحد اصلی امریکا در منطقه دانسته‌اند. جان کری البته موضوع اطلاع‌رسانی درباره حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه را تکذیب کرد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟