هیچ جناح و فردی حق ندارد زندگی مردم را به خاطر انتخابات گروگان بگیرد
حجم ویدیو: 18.78M | مدت زمان ویدیو: 00:02:31

به گزارش رکنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز (چهارشنبه ) در جلسه هیات دولت با اشاره به شیوع کرونا اظهار کرد: همه کشورها در یک موج بزرگی گرفتار شدند. بعضی فکر می کنند چون عید نوروز بود و عده‌ای مسافرت رفتند، سبب شیوع بیشتر شده درحالی که دنیا و کشورهایی هم که عید نوروز نداشتند گرفتار هستند. البته ترددها، دورهمی‌ها، مراعات نکردن همه تاثیرگذار است اما دنیا با موج جدیدی مواجه شده و همه ما باید به یکدیگر کمک کنیم و الان وقت شعار نیست و الان وقت عمل است.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه بخش بهداشت و درمان بار بسیار سنگینی بر دوش دارد، گفت: ما قدردان آنها هستیم و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهند. همه مسوولان در سراسر کشور مسئولیت بزرگی دارند و باید ما ‌نشان دهیم که همه اصولی که به ما گفته شده همه آنها را اجرا و پیاده کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه شیوه نامه‌های بهداشتی سبب جلوگیری از شیوع ویروس کرونا می‌شود،‌ گفت: شیوه نامه ها جزو واضحات است. از ابتدای شیوع ویروس کرونا هر موقع که شیوه نامه‌های بهداشتی به ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیده، شرایط کشور در موضوع کرونا آرام شده است. اما هر موقع که شیوه‌نامه‌های بهداشتی به ۵۰ و ۴۷ درصد و کمتر از آن رسیده، شرایط به هم ریخته است.

رییس جمهوری ادامه داد: من به عنوان فردی که در این موضوع مسوولیت دارم و از ابتدای از موضوع مطلع بوده و همه آمارها در دستم است و هر روز هم آمار را می خوانم، هیچ چیز جز این نیست. هر موقع که مراعات و رعایت شیوه نامه ها به ۸۵ درصد و ۹۰ درصد می رسد، همه چیز درست می شود. اما هم اینکه شیوه نامه‌ها رها می‌شود و توجه نمی‌شود و مقدار رعایت پروتکل ها به ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌رسد، بار دیگر همه چیز به هم می ریزد. به عبارتی همه این مسائل دست خود مردم است. ‌البته همه مسوولیت داریم و هیچ کس نمی تواند از این مسوولیت عبور کند، اما اساس کار این است که شیوه نامه ها رعایت و اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه مردم عزیز در ماه رمضان کمک های مومنانه را فراموش نکنند،افزود: احسان و نیکوکاری مورد تأکید در همه روایات است. امسال نمی توانیم مراسم معمولی افطار را داشته باشیم لذا مواد خشک غذایی در اختیار مردم قرار گیرد. بسته های معیشتی و کمک های غذایی در همه مساجد توزیع می شود.

از وزراء خواهش می کنم در ماه رمضان برای رفاه مردم در جهت کاهش قیمت‌ها، اقدام کنند

رئیس جمهور گفت: از همه وزراء خواهش می کنم و به آنها تأکید می کنم در ماه رمضان برای رفاه مردم در جهت کاهش قیمت‌ها، اقدام کنند. سازمان تعزیرات بیش از ماه های دیگر نظارت کند. در این ماه رمضان از خداوند می خواهیم همه چیز آسان و راحت شود و سختی ها برطرف شود و عافیت و سلامتی برای مردم ایجاد شود تا مردم زندگی بهتری را هم تجربه کنند. باید کاری کنیم که مردم در سختی نباشند. همه وزرا و بخش اقتصادی ما باید بسیج شوند تا مردم ماه رمضان سختی را تجربه نکنند.

روحانی با بیان اینکه ما برای مردم راحتی می خواهیم،افزود: در حال حاضر عافیت و آسانی به این است که کادر درمان را کمک کنیم، خودمان هم پروتکل ها را مراعات کنیم. رفت و آمدها و دورهمی را محدود کنیم. چقدر خوب بود که نماز جماعت ها و تلاوت قرآن دسته جمعی برگزار شود اما امسال چاره ای نداریم و باید به صورت انفرادی عبادت ها را انجام دهیم.

وی اظهار داشت: صدا و سیما و فضای مجازی باید بتوانند این کمبود را جبران کنند. همانطور که سال گذشته این کار را انجام دادند.

دست ظالم را باید قطع کرد؛ تیر و مرداد ندارد

وی اظهار کرد: باید جنگ اقتصادی را قطع و به ظلم پایان دهیم، برخی‌ها می‌گویند دست ظالم باید قطع شود منتها کی، می گویند خوب نیست و در اردیبهشت و خرداد کراهت دارد. بگذارید به تیر برسیم آن‌وقت خوب است. دست ظالم را باید فورا قطع کرد تیر و مرداد ندارد.کسی که در تهیه واکسن و مواد غذایی ما را اذیت می‌کند باید دست او را قطع کرد.

وی افزود: بیش از سه سال است که فشار روی ماست باید دست ظالم را قطع کنیم چرا از مذاکرات می‌ترسیم چه چیزی در سر ما کردند. چرا از حرف زدن می‌ترسیم مگر قرآن نمی‌گوید با کفار جدال احسن کنیم. ما قدرتمندیم ما خودمان را ضعیف نبینیم می‌گویند رو به روی شما می دانید کیست آمریکاست. مگر آمریکا کیست ما قدرتمندیم در برجام با آنها مذاکره کردیم و آنها را سر جای خود نشاندیم.

ما در تولید تکنولوژی پیشرفته ودر قدرت نرم وهم در مذاکره توانمندیم

رییس جمهوری اظهار کرد: ما توانمندیم، در تولید در تکنولوژی پیشرفته در قدرت نرم توانمندیم در مذاکره هم توانمندیم ما منطق قوی داریم و می‌توانیم دشمن را مجاب کنیم و سرجایش بنشانیم مگر عراق هشت سال با ما نجنگید یک وقتی که قرار شد مذاکره کنیم امام اجازه مذاکره داد در شهریور ۶۷ در ژنو با عراق مذاکره کردیم.

وی گفت: مذاکرات ۲ سال ادامه داشت و بعد آن نامه هایی بود که صدام به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت که ایشان جواب داد. ما با آن آدم غدار که آن همه در ایران کشتار کرد، مذاکره کردیم بنابراین هرکس که می خواهد باشد ما با آن مذاکره می‌کنیم.

روحانی با تاکید بر این که با مذاکره مشکلی نداریم اما با منطق خودمان مذاکره می‌کنیم گفت: بنابراین از مذاکره وین نترسید. بعضی‌ها از مذاکره وین می‌ترسند. آنقدر هم که شما نگران هستید که زود این مذاکره به نتیجه برسد و تحریم فوری برداشته شود که در انتخابات مشکل پیدا نشود. مذاکره این گونه که نیست پیچیدگی‌های خود را دارد لذا اینقدر نگران نباشید.

انتخابات ارزشمند و حضور مردم در انتخابات بسیار مهم است

رییس جمهور گفت: انتخابات روز بسیار مهمی برای ما است. انتخابات بسیار ارزشمند است.حضور مردم در انتخابات بسیار مهم است اما هیچ جناحی و فردی حق ندارد زندگی و معیشت مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد. بگذارید مردم راحت باشند و زندگی کنند. بگذارید تحریم برداشته شود این به نفع انتخابات و حضور مردم در انتخابات است. این به نفع همه جناح‌ها است و هیچ جناحی ضرر نمی‌کند.

وی یادآور شد: ما عجله نداریم برای این که مذاکرات امروز باشد، فردا نباشد این بستگی به طرف مقابل دارد. ما آماده‌ایم و حرف ما روشن است. آمریکا باید به همان شرایط سالی که برجام را امضا کردیم، یعنی سال ۲۰۱۵ برگردد. ما باید به تیرماه ۹۴ برگردیم. همان توافق و همان چیزی‌هایی که گفته شده اجرا شود. حرف ما روشن است. به محض این که آمریکا اجرا کرد و ما دیدیم درست و عملیاتی است بلافاصله ما به همه تعهداتمان عمل می کنیم. ما مشکلی نداریم.

غنی‌سازی ۶۰ درصد و راه اندازی IR۶ پاسخ خباثت‌ها در نطنز است

روحانی اظهار کرد: این که امروز ما اعلام کردیم IR6 را در نطنز فعال خواهیم کرد یا غنی سازی را به ۶۰ درصد خواهیم رساند، این پاسخ خباثت‌های شما است. نمی‌توانید شما علیه ملت ایران توطئه کنید و در نطنز جنایت کنید. دست شما را ما می‌بریم وقتی که جنایت کردید. دو دست شما را ما زدیم. یک با IR6 زدیم و یکی با ۶۰ درصد زدیم. معلوم است که ما نمی‌ایستیم.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: شما اگر می‌خواهید نسبت به فناوری صلح آمیز قانونی ایران که تحت نظارت آژانس است اخلال ایجاد کنید، ما باز هم در چارچوب عمل می‌کنیم . کار شما تروریسم هسته ای بوده است اما کار ما قانونی است.

وی گفت: باید مقامات امنیتی، اطلاعاتی گزارشات نهایی را بدهند که البته ظاهر امر جنایت صهیونیست‌ها است. اگر صهیونیست‌ها علیه ملت ما اقدامی انجام دهند ما پاسخ خواهیم داد که اولین پاسخ را گرفتند. اولین پاسخ این بود که شما اگر IR۱ را دچار مشکل کردید، ما دیگر به جای آنIR۱ نمی‌گذاریم بلکه به جای آن IR۶ می‌گذاریم تا بفهمید که نمی‌توانید با این خباثت از این فناوری بازدارید.

روحانی افزود: ما می‌دانیم شما چه کار می‌کنید شما می‌خواهید دست ما در مذاکرات خالی شود در حالی که ما با دست پرتر به مذاکرات می‌آییم ما نمی‌گذاریم که دست ما خالی باشد.

رییس جمهوری ادامه داد: ما پاسخی که در نطنز دادیم این بود که جای IR۱ ، IR۶را به کار می‌گیریم. به جای غنی سازی ۳.۶۷ غنی سازی ۶۰ درصدی را انجام می‌دهیم. ما در برابر توطئه شما پاسخ می‌دهیم اما در عین حال باز هم می گوییم فعالیت ما به طور قطع صلح آمیز و تحت نظر آژانس خواهد بود. ۶۰ درصد و ۲۰ درصد و ۳ و ۴ و ۵ درصد ما صلح آمیز خواهد بود و همه تحت نظر آژانس است.

وی تاکید کرد: هر روز که شما به تعهدات خود برگردید ما همان روز به عین برجام بر می‌گردیم. برجام هرچه گفته ما همان را انجام می‌دهیم به شرطی که شما برگردید و ما بیبنیم که واقعی است یعنی در عمل نه در زبان، ما راستی‌آزمایی کنیم که این راستی‌آزمایی هم زمان نمی برد.

رییس جمهوری گفت: ما باید راستی‌آزمایی کنیم و این راستی‌آزمایی زمان زیادی نمی‌برد و طول نمی‌کشد. برخی‌ها راستی‌آزمایی را بلد نیستند ولی ما راستی‌آزمایی را بلدیم. نیازی نیست شما برای راستی‌آزمایی غصه بخورید. ما راستی‌آزمایی را طراحی کرده‌ایم، وزیران ما راستی‌آزمایی را طراحی کرده‌اند، و می‌دانیم راستی‌آزمایی چقدر زمان می‌برد، زمان زیادی نمی‌برد.

روحانی اضافه کرد: هر وقت راستی‌آزمایی کردیم، یعنی وزیر نفت ما گفت، نفت را می‌فروشد، و گفت کشتی من در جایی که باید پهلو بگیرد پهلو می‌گیرد، بیمه ما عنوان کرد کار ما انجام می‌شوند، بانک مرکزی گفت، پول ما آزاد است و به خوبی آن را جابجا می‌کنم، این موضوعی نیست و زمان زیادی نمی‌برد.

دست ما را بازبگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

وی ادامه داد: وقتی ما دیدیم که واقعاً درست عمل می‌کنند و همانطور که می‌گویند به تعهداتشان درست عمل می‌کنند، ما هم بلافاصله به تعهداتمان عمل می‌کنیم و به همه تعهداتمان برمی‌گردیم و این کار انجام خواهد شد.

رییس جمهوری بیان کرد: مسیری که ما امروز اتخاذ کردیم، مسیری است که مردم ما می‌خواهند، ما نماینده مردم هستیم، رییس جمهور منتخب مردم است، ۲۴ میلیون رای با رییس جمهوری سخن می‌گوید، ۷۳ درصد مردم که در انتخابات شرکت کردند با رییس‌جمهوری و با دولت حرف می‌زنند و ما خواست و نظر مردم را تا روز آخر و لحظه آخر اجرا و عملیاتی می‌کنیم.

رییس دولت دوازدهم اضافه کرد: برخی‌ها می‌گویند از زمان این دولت ۱۱۰ روز باقی‌مانده است، حالا ۱۰۰ روز یا ۱۰روز، یا یک ساعت مانده است، ما همانطور که در ماه اول عمل کردیم در ماه آخر هم عمل می‌کنیم. ما تحریم را در ۱۰۰ روز اول شکاندیم. اگر بگذارید در ۱۰۰ روز آخر هم یک بار دیگر تحریم را می‌شکنیم، شما دست ما را باز بگذارید ما مشکلی نداریم و این کار را انجام می‌دهیم.

رییس جمهور تصریح کرد: قرار ما با همه وزیران، معاونان و مسئولین این است که تا لحظه آخر فعالیت کنیم و خواهید دید ما در تمام پنجشنبه‌های پیش رو افتتاح‌های مهم داریم، همین پنج‌شنبه یعنی فردا هم افتتاح‌های بسیار مهمی داریم که مربوط به وزارت نفت است و فردا هم یک رقم بزرگی افتتاح را شاهد خواهید بود.

روحانی با اشاره به افتتاح‌های صنعت، برق و آب گفت: در بخش آب و برق در همین مدت کوتاه باقی‌مانده دولت تا ماه مرداد که ماه پایانی این دولت است، ۱۷۳ طرح‌ مهم افتتاح خواهد شد. از جمله ۵ سد ملی را تا مرداد افتتاح خواهیم کرد.

وی با اشاره به افتتاح نیروگاه حرارتی، تصفیه‌خانه آب و فاضلاب گفت: ۱۰ نیروگاه حرارتی، ۱۳ تصفیه‌خانه آب و ۱۹ تصفیه خانه فاضلاب همه اینها را در همین مدت افتتاح کردیم و در بخش‌های دیگر هم، این کار را انجام خواهیم داد.

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت خود را متعهد می‌داند که به وظایفی که بر دوش دارد عمل می‌کند، تصریح کرد: چارچوب مذاکرات ما را رهبر انقلاب اسلامی به خوبی و روشنی مشخص کرده‌اند و ما در همان چارچوب فعالیت خودمان را ادامه می‌دهیم.

روحانی گفت: طرف بدهکار ما عمدتا آمریکا است آمریکایی‌ها بیایند به تعهدات خودشان عمل کنند درست از تحریم بردارند، خواهند دید که ما هم بعد از راستی‌آزمایی که انجام می‌دهیم به همه تعهداتمان باز خواهیم گشت.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟