جزئیات عفو دانشجویان متخلف حوادث آبان 98

به گزارش رکنا، یک هزار و ۸۴۹ تن از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی همزمان با سالروز ولادت حضرت ولیعصر(عج) و ۱۲ فروردین سالروز جمهوری اسلامی ایران با موافقت رهبر انقلاب شامل عفو یا تخفیف مجازات قرار گرفتند.

رئیس قوه قضائیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات این محکومان را که از سوی کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی قوه قضائیه واجد شرایط لازم تشخیص داده شده‌اند، ارائه کرد و این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت رهبر انقلاب قرار گرفت.

یکی از نکات مهم این اقدام، عفو تعدادی از محکومان امنیتی بود که در ادامه اقداماتی همچون تفکیک جرایم سیاسی و امنیتی از هم و ابلاغ سند امنیت قضایی و اجرای برنامه تحول قضایی انجام و شامل حال تعدادی از دانشجویان محکوم هم شد.

براساس اعلام قوه قضائیه ۱۰۰ نفر از محکومان امنیتی نیز در این لیست عفو قرار دارند که تعدادی از محکومان حوادث آبان‌ماه سال ۹۸ را نیز شامل می‌شود.

بنابراین گزارش ، بیش از ۱۰ دانشجو در جریان درخواست اخیر قوه قضائیه برای عفو محکومان مورد بخشش قرار گرفتند. مهدی قلندری، امیرحسین کشاورزی، شاهین نظرزاده، حسین نیکچه‌فراهانی، محمدرضا موسی، سمیرا هادیان، علیرضا ایسپره، کامیار ذوقی، مرجان اسحاقی و سهراب فرزان‌پور ازجمله دانشجویانی هستند که در نامه اخیر رئیس قوه قضائیه مورد عفو قرار گرفتند. سهراب فرزان‌پور دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی و کامیار ذوقی دانشجوی رشته انسان‌شناسی دانشگاه تهران در آبان‌ماه سال گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال حبس تعلیقی و یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. مرجان اسحاقی دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز به یک سال حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم بود. سایر افراد عفو شده نیز احکام مجازات مشابه این افراد داشتند.

به جز دانشجویان مورد اشاره در این گزارش تعدادی دیگر از دانشجویان محکوم حوادث آبان‌ماه 98 نیز در بین عفو‌شدگان قرار دارند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟