فیلم منتشر نشده اظهارات ظریف در کلاب هاوس که تند و جنجالی است + جزییات
حجم ویدیو: 153.29M | مدت زمان ویدیو: 01:19:56

شب گذشته محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در یک کنفرانس مجازی در کلاپ هاوس توضیحاتی کم سابقه را درباره قرارداد ایران و چین ، نقش علی لاریجانی در این قرارداد، برجام ، نحوه بازگشت آمریکا به تعهدات خود و انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ارائه کرد.

مردم نامحرم نیستند، اما به دلیل مصالح ملی جزئیات قرارداد را افشا نمی کنیم

به گزارش خبرنگار سیاسی رکنا، در کنفرانس مجازی شب گذشته علاوه بر ظریف، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و البته چند تن از معاونان و مشاوران وزیر خارجه حضور داشتند و به سوالات فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی درباره موضوعات مختلف پاسخ دادند.

البته در این نشست با وجود آن که قرار بود نکات مبهم قرارداد همکاری 25 ساله ایران و چین برای فعالان رسانه ای روشن شود، کمتر نکته جدیدی درباره این قرارداد مطرح شد و بیش از همه به موضوعاتی مانند برجام، بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی، انتخابات ریاست جمهوری، سریال گاندو و بحث فیلترینگ پرداخته شد.

در این نشست، مسئولان وزارت خارجه روی این نکته دست گذاشتند که به دلیل مصالح ملی و البته ملاحظات طرف چینی نمی توانند جزئیات بیشتری از این قرارداد ارائه کنند و سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که از نظر این وزارتخانه مردم نامحرم نیستند، ولی مصالح ملی اجازه نمی دهد که همه جزئیات این قرارداد را منتشر نکنیم.

سیاست خارجی ایران مبتنی بر نگاه به شرق و غرب نیست

وزیر امور خارجه در این کنفرانس با تاکید بر این که به نگاه به شرق و غرب اعتقاد ندارد؛ تصریح کرد: معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد. این چینی ها بودند که از سال 92 که ما به سر کار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم، تا سال 94 به ما پاسخ ندادند، چون شرایط قطعنامه های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی کرد.

ظریف در ادامه تاکید کرد: سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است و باید در مورد آن کار کرد. اگر امروز به سال 92 بر می گشتم، عین همین کار را انجام می دادم و حتما سعی می کردم برجام را به نتیجه برسانم.

بازهم می گویم که نامزد نیستم

وزیر امور خارجه درباره آخرین موضعش برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گفت: آخرین موضع من با اولین موضع من هیچ تفاوتی ندارد. بنده نامزد نیستم. اگر دوستان گاندوساز اجازه دهند همین کار فعلی مان را انجام دهیم، مخلصشان هم هستیم.

وی ادامه داد: من عضو ستاد و کمپین انتخاباتی هیچ کس نمی‌شوم، نه آقای لاریجانی و نه هیچ کس دیگر. تا به حال در مراسم سیاسی کسی شرکت نکرده‌ام. فقط یکبار که اقای روحانی به شهر ما آمده بود، آن هم چون شهر خودمان بود، شرکت کردم. البته برای این موضوع از روز قبلش مرخصی گرفته بودم و حتی هزینه محافظانم‌ را هم دادم. البته اگر امروز بود در این مراسم هم شرکت نمی‌کردم.

به مزخرفات شبکه کفر بی بی سی استناد نکنید

در این نشست همچنین یاسر جبرائیلی، فعال رسانه ای اصولگرا به فیلم منتشرشده از گفت و گوی ظریف با البرادعی، رئیس وقت آژانس انرژی اتمی در سال 94 درباره این که اگر برجام به نتیجه نرسد، جناح حامی دولت در انتخابات مجلس شکست خواهند خورد، اشاره و تاکید کرد که دولت روحانی برای انتخابات پیش رو نیز به دنبال یک توافق است.

ظریف در واکنش به این اظهارات گفت: من مسلمان به شما می گویم، اما شما به بی بی سی استناد می کنید. من از خودم برای کشور هزینه می کنم. مستندات شما درباره صحبت های من با البرادعی شبکه کفر بی بی سی است. من مسلمان به شما می گویم به البرادعی چه گفتم. او می خواست ما با آژانس همراهی بیشتری بکنیم. من گفتم من به خاطر حرف زدن با شما حیثیتم را در کشورم از دست داده ام. شما می خواهید همراهی بیشتری بکنم؟

وی ادامه داد: بی بی سی مزخرفی را پخش کرده است. من در شبکه های خارجی گفتم مردم ایران به برخورد با غرب رای داده اند. یک تکه را کریمی قدوسی در صفحه اش گذاشته و شما به آن استناد می کنید. همانطور که خبرگزاری فارس صحبت های من در دانشگاه تهران را تیکه کرد. سخنرانی من در دانشگاه تهران دو ساعت بود مردم هم شنیدند. شما آن زمان معاون خبرگزاری فارس بودید.

لاریجانی را من به رهبری پیشنهاد دادم

ظریف در صحبت‌های خود با این قرارداد با تاکید بر این که اگر برجام و FATF نباشد، قرارداد میان ایران و چین معنا نخواهد داشت، اظهار داشت: همین الان هم مشکلاتی که درباره FATF داریم مانع همکاری ما با روسیه و چین می شود. حتی اگر‌ نگاه به شرق داشته باشیم تحریم و FATF مانع هستند. نگاه به شرق زمانی که خود چین نگاهش به غرب است معنا ندارد.

وی درباره حضور علی لاریجانی در مذاکرات میان ایران و چین نیز توضیح داد: پیشنهاد این که آقای لاریجانی نماینده ایران برای مذاکره با چین باشد، از سوی بنده به دفتر مقام معظم رهبری ارائه شد. اینکه چینی‌ها لاریجانی را برای تفاهم ایران و چین پیشنهاد کرده باشند، دور از شأن کشور است و صحیح نیست.

پیشنهاد آمریکا به هیچ وجه قابل قبول نیست

وزیر امور خارجه در این کنفرانس در پاسخ به سوالی درباره این که نظر او درباره پیشنهاد اخیر دولت بایدن در مورد این که آمریکا حاضر است همگام با ایران به تعهدات برجامی بازگردد، گفت: آمریکا در ابتدا باید قدم های اول را بردارد همان طوری که رهبری بیان کرده اند، ‌پیشنهادی که آمریکا داده به هیچ وجه قابل قبول نیست. آمریکایی ها نمی توانند چهار سال تاریخ ایران را پاک کنند.

ظریف در پایان تصریح کرد:‌ هم اکنون قانون مجلس، ‌قانون کشور است و چه ما دوست داشته باشیم یا نه داشته باشیم،‌ موظف به اجرای آن هستیم همان طور که بایدن خود را متعهد می داند که قانون کنگره را اجرایی کند،‌ نه خون کنگره آمریکا از خون مجلس ما پررنگ تر است و نه بایدن از ما کم قدرت تر است. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟