ترکیه به پیشروی در مسیر نسل کشی متهم شد / رهبری ارتش آنکارا علیه نیرو‌های ارمنی در قره باغ

به گزارش رکنا ، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، ترکیه را به پیشروی در مسیر نسل کشی دوباره متهم کرد و مدعی شد ارتش آنکارا مستقیماً حمله نیرو‌های آذری علیه نیرو‌های ارمنی قومی را در قره‌باغ رهبری می‌کند.

به دنبال اوج گرفتن تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان از روز یکشنبه تاکنون ده‌ها تن کشته و صد‌ها نفر نیز زخمی شده‌اند؛ این نبرد‌ها باعث نگرانی دوباره در مورد ثبات قفقاز جنوبی به عنوان مسیری برای خطوط لوله انتقال نفت و گاز به بازار‌های جهانی شده است.

رؤسای جمهور فرانسه، روسیه و آمریکا روز پنجشنبه خواستار آتش بس فوری بین جمهوری آذربایجان و نیرو‌های قومی ارمنی در اطراف قره‌باغ شدند، اما ترکیه، متحد اصلی جمهوری آذربایجان اعلام کرد این سه قدرت بزرگ نباید نقشی در اقدامات صلح داشته باشند.

درگیری‌های فعلی بسیار جدی‌تر از درگیری سال ۲۰۱۶ است

در همین رابطه پاشینیان در مصاحبه اخیر خود در روز پنجشنبه گفت: درگیری‌های فعلی بسیار جدی‌تر از درگیری سال ۲۰۱۶ است که طی آن بیش از یک و نیم میلیون ارمنی جان خود را از دست دادند؛ دولت ترکیه که همچنان به انکار گذشته ادامه می‌دهد، بار دیگر در راه یک نسل کشی گام برمی‌دارد.

پاشینیان ادامه داد: این اظهارات احتمالاً آنکارا را تحریک می‌کند. ترکیه می‌پذیرد که بسیاری از ارامنه در درگیری با نیرو‌های عثمانی در طول جنگ جهانی اول کشته شدند، اما با انکار این ارقام، این قتل‌ها را به طور منظم تنظیم کرده و یک نسل کشی به راه انداخته است.

اعزام هزاران مزدور سوری به قره‌باغ

نخست وزیر ارمنستان بدون ارائه هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود گفت: ترکیه هزاران مزدور سوری را به منطقه اعزام کرده و افسران ارتش ترکیه مستقیماً در هدایت حمله آذربایجان نقش داشتند. جهان باید از آنچه در اینجا می‌گذرد آگاه شود.

او تاکید کرد: آرزوی ترکیه تقویت نقش و نفوذ خود در قفقاز جنوبی است. این رویای ساختن امپراتوری تقلید از سلطنت را دنبال می‌کند و در عین حال راهی را در پیش می‌گیرد که می‌تواند آتش درگیری‌های منطقه را شعله‌ور کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟