فارین پالیسی: اعتراض دمکرات ها به تحریم ها با توجه به هراس از گسترش کروناویروس

به گزارش رکنا ، دموکرات ها به تحریم ها با توجه به هراس از گسترش کروناویروس اعتراض کردند. در این مطلب برخی از موارد اعتراضی آنها را می خوانید.

1- اعضای دموکرات کنگره از ترامپ می خواهند تا تحریم های ایران و ونزوئلا و دیگر کشورهایی که به شدت از ویروس کرونا آسیب دیده اند را به حالت تعلیق درآورده و کمک های بشردوستانه و امکان ارسال تجهیزات پزشکی را فراهم نماید.

2- برنی سندرز و الکساندرای اوکاسیو کورتز طی نامه هایی خواستار چشم پوشی ایالات متحده از تحریم ها شدند. پیش نویس موقت این نامه ها شامل تعلیق موقت تحریم ها به ویژه در بخش نفتی و بانکی است و انتظار می رود اوایل هفته ی آینده به پومپئو و منوچین ارسال شود.

3- کریس مورفی نیز طی نامه ای اعلام کرد که کاهش تحریم ها از نظر اخلاقی باید در دستور کار قرار گیرد و این کار از نظر امنیت ملی نیز کار درستی است. اگر تحریم ها به درد و رنج ناشی از گسترش این بیماری ادامه دهند، گرایش ضد آمریکایی که در سرشت قدرت هر دو رژیم وجود دارد، نیرومندتر خواهد شد. این نامه توسط چند عضو دموکرات سنا از جمله کریس ون هالن، تیم کاین و پاتریک لهی امضا شده است.

4- مورفی از دولت خواسته تا تحریم ها 90 روز متوقف شود، که به نوعی یک واکنش سریعِ بشردوستانه برای کنترل ویروس کروناست. وی همچنین خواستار کاهش تحریم های مربوط به شرکت های فناوری اطلاعات شده که می توانند اطلاعاتی پیرامون درمان یا جلوگیری از بیماری را منتشر کنند.

5- موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران از 30 هزار مورد فراتر رفته، از جمله برخی از مقام های ارشد رژیم که مبتلا و بعضا جان داده اند. درخواست کاهش تحریم ها در صدر خبرهای رسانه های آمریکایی است. نیویورک تایمز از دولت ترامپ درخواست کرد تا اجازه ی وصول وام از صندوق بین المللی پول حاصل شود

6- برخی کارشناسان معتقد اند حتی با کاهش تحریم ها، معلوم نیست کشورهایی مانند ایران ارز کافی برای خرید تجهیزات مورد نیاز را داشته باشند یا حتی شرکت های خارجی و بانک های بین المللی مایل به کارگزاری تراکنش های آنها باشند.

7- مقامات دولت ایالات متحده معتقد اند که ارتش و نیروهای نیابتی ایرانی به سرعت می توانند از مزایای کاهش تحریم ها بهره مند شوند، حتی اگر این تحریم ها به طور موقت برداشته شوند. اگر ایران ناگهان بتواند منابع پولی را جابجا کند، این پول در اهدافی نامشخص هزینه شده و دست مردم از آن منابع کوتاه خواهد شد. در واقع شما به دشمنان ایالات متحده کمک کرده اید.

8- فراخوان تعلیق تحریم ها همزمان است با تلاش های دموکرات ها به رهبری الیوت انگل، رئیس کمیته ی امور خارجه ی مجلس و آدام اسمیت، رئیس بخش خدمات نیروهای مسلح، برای کمک به مناطق تحت کنترل شورشیان حوثی تحت حمایت ایران.

9 - اوایل پنج شنبه، دولت 20 نفر مرتبط به سپاه را به لیست تحریم خود اضافه کرد. وزارت خارجه گفت: آنها از وابستگی عراق به واردات انرژی از ایران سوء استفاده می کردند، چرا که دولت ترامپ تعلیق تحریم های ایالات متحده در مورد خرید بنزین از ایران را تمدید کرده بود. پیشتر یک مقام ارشد نظامی آمریکا در خاورمیانه گفته بود که گسترش ویروس کرونا باعث شده که تصمیم گیری های ایران غیر قابل پیش بینی شود و شاید تصمیم گیری هایش خطرناک تر از گذشته باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟