آیت‌الله سید محمدتقی نقوی درگذشت

به گزارش رکنا ، آیت‌الله سید محمدتقی نقوی خادم آستان علوی، مفسر قرآن و شارح نهج‌البلاغه بامداد امروز یکشنبه ۱۸ خردادماه در سن ۹۰ سالگی حق را لبیک گفت.
ایشان از افاضل دانشمندان و اساتید حوزه علمیه و سخنوران معاصر تهران بشمار می‌آمد. وی در سال ۱۳۴۸ قمری (١٣٠٨ ش) در شهر قائن به دنیا آمد و در بیت سیادت پرورش یافته و مقدمات را در قائن خواند، سپس در سن ۱۶ سالگی در سال ۱۳۶۴ قمری به مشهد عزیمت و در مدرسه ابدال خان اقامت و ادبیات را نزد مرحوم ادیب نیشابوری به پایان رسانید و سطوح میانی و نهائی را در خدمت مرحوم آیة الله حاج سید احمد مدرس یزدی و کفایه و مکاسب را از مرحوم آیات حاج شیخ هاشم قزوینی و حاج میرزا حسین فقیه سبزواری آموخته و رسائل را از مرحوم آیة الله حاج شیخ کاظم دامغانی فراگرفت. پس از آن به قم آمده و مدت یکسال إقامت و از محضر آیات استفاده و در سال ۱۳۶۸ قمری، به نجف اشرف مهاجرت کرد.
مرحوم آیة الله نقوی، مدت هشت سال در نجف أشرف اقامت اختیار کرده و از محضر آیات عظام مرحوم سیدمحمود شاهرودی و میرزا باقر زنجانی بهره برد که به گفته خودش عمده فقه را از مرحوم آیت‌اللَّه العظمی حکیم و عمده اصول را از مرحوم آیت اللَّه خوئی آموخت و در سال ۱۳۷۶ قمری به ایران مراجعت و به زادگان خود قائنات رفت و مدت دوازده سال در آن سامان به خدمات دینی اشتغال داشت.
در سال ۱۳۸۸ قمری بنا بر تقاضای برخی از بزرگان و نیاز به جایگاه علمی او در حوزه تهران به این شهر هجرت نموده و به درس و شاگرد پروری در حوزه علمیه تهران و در مدارس مختلف آن پرداخت و در کنار تربیت ستارگان حوزوی و تبلیغ معارف دینی، به تألیف آثاری با موضوعات مذهبی مبادرت ورزید.
«مفتاح السعادة فی شرح نهج‌البلاغه»، «شرح خطبه فدک»، «شرح زیارت جامعه کبیره»، «شرح خطبه غدیر»، «شرح دعای کمیل»، «شرح دعای عرفه» و «ضیاء الفرقان فی تفسیر القرآن» از جمله آثار ایشان است.
این عالم ربانی سرانجام در بامداد امروز، شنبه چهارم شوال ١٤٤٠ هجری و با سپری کردن بیش از ٩ دهه عمری پربرکت، به ندای پروردگارش لبیک گفت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟