مهاجرت درناهای خاکستری به تالاب صالحیه

به گزارش رکنا ، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از رهاسازی آب رودخانه کردان به سمت تالاب صالحیه خبر داد و گفت: مهاجرت پرندگان به تالاب صالحیه آغاز شده و با بهتر شدن وضعیت تالاب شاهد گونه‌های بیشتری از پرندگان خواهیم بود.

فردین حکیمی با بیان اینکه اردیبهشت سال جاری با شکسته شدن دیواره تالاب صالحیه حجم زیادی از آب خارج و تالاب تقریباً به صورت خشک در آمده بود، گفت: طی چند روز اخیر با رفع نیاز کشاورزان به آب رودخانه کردان، شاهد رهاسازی آب به سمت تالاب صالحیه بودیم و کم‌کم شرایط تالاب رو به بهبود است.

حکیمی با بیان اینکه بخش‌هایی از تالاب آبگیری شده است، افزود: اگرچه این میزان آب برای آبگیری کامل تالاب هنوز کافی نیست اما آب منطقه‌ای البرز برای استمرار رهاسازی آب قول مساعد داده است. بارندگی هم در روزهای پیش رو می‌تواند به بهتر شدن وضعیت تالاب کمک کند.

درنای خاکستری، چوب‌پا، خروس کولی و انواع مرغابیان در تالاب صالحیه

این مسئول در خصوص وضعیت حیات وحش تالاب صالحیه هم گفت: مهاجرت پرندگان به تالاب صالحیه آغاز شده و در حال حاضر شاهد حضور درنای خاکستری، چوب‌پا، خروس کولی و انواع مرغابیان هستیم. البته زمانی که وضعیت تالاب بهتر شود شاهد گونه‌های شاخصی چون غاز خاکستری و فلامینگو هم خواهیم بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز درباره موضوع رسمی شدن تالاب صالحیه به عنوان تنها تالاب استان البرز هم گفت: رسمی شدن تالاب به مقدماتی مثل تعیین حق‌آبه و تخصیص منابع آب پایدار نیاز دارد که زمانبر است. این موضوع از طریق پساب تصفیه‌شده شهری امکان‌پذیر است که نیاز به تأمین منابع مالی دارد.

وی در پایان گفت: البته تالاب پیش از این به عنوان منطقه شکار ممنوع ثبت و قوانین محیط زیستی در این منطقه حاکم شد که این دستاورد خوبی برای تالاب بود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟