زندگی از 60 سالگی شروع می شود ...

زندگی از ۶۰ سالگی آغاز می شود! جمله ای از قول یک فرانسوی که در جایی خواندم. باورم نمی شد که این جمله معنی داری باشد. مگر ممکن است؟

فکر کردم که حتما برای دلخوشی است و روحیه دادن و از این حرف های امیدوار کننده. این جمله در ذهنم ماند تا نوبت به شصت سالگی خودم رسید.

اگر باور داشته باشیم که زندگی یعنی آزادی و یا به تعبیر دیگر آزادی یعنی زندگی، می بینیم که سرآغاز واقعی این آزادی می تواند در ۶۰ سالگی باشد.

- آزادی از بندِ؛ خود را باور نداشتن، پایان امر و نهی ، آغاز مهربانی با خود، قبول شخصیتی که هستی و رهایی از تلاش برای تغییر آن!

این اولین احساس آزادی است. آرامش و پذیرش آنچه که هستی و نه سرزنش، و نه به رخ کشیدن خطاهایی که مرتکب شدی.

- آزادی از اجبار به کارکردن، مگر برای سرگرمی و لذت بردن.

- آزادی از اجبار به خوردن مگر در حد زیستن و سلامت ماندن.

آزاد شدن از تمایلات بیش از حد به جنس متفاوت،

مگر برای استغنای روح و روان.

این آزادی ها، آدم را به دنیای جدیدی سوق می دهد که می تواند سرآغاز زندگی باشد.

آنهایی که قبل از ۶۰ سالگی دار فانی را وداع می گویند هیچ وقت لذت این آزادی را نمی چشند.

- تو می توانی بار دیگر خنده های جوانی را در چین های پیشانی ات ببینی!

- آزادی که تا هروقت بخواهی بیدار بمانی و تا هروقت بخواهی بخوابی و با هر دوستی اوقاتت را بگذرانی و هر برنامه ای را تماشا کنی و به آهنگ های مورد علاقه دوره جوانی ات کرارا گوش دهی.

- به دور و نزدیک سفر کنی، کنار ساحل تا مدت ها قدم بزنی و با صدای امواج نجوا کنی و خاطرات عاشقانه جوانیت را در طنین این صداها زنده کنی...

- هیچ کس نمی تواند اینها را ازتو بگیرد، زیرا که زندگی نوینی را آغاز کرده ای.

- تو این آزادی را با عبور از مرز ۶۰ سالگی به دست آورده ای. تو واقعا آزادی...

- تو دیگر به خاطر از دست دادن یک موقعیت کاری یا مالی پریشان نمی شوی، تو دیگر گرفتار آینه نیستی و به داشتن و یا نداشتن مو و طاسی سرت اهمیت نمی دهی. حتی به آن به عنوان یک موهبت نگاه می کنی و می پذیری که شانه ملال است و سشوار باعث اتلاف انرژی!

زندگی از ۶۰ سالگی آغاز می شود!- تو در ۶۰ سالگی می فهمی که پایه زندگی محبت است نه ثروت، دوست داشتن است نه حسد. می پذیری که زیبایی در سادگی است نه تجمل گرایی...

- آنچه که جمع کرده ای چندان به کارَت نمی آید و بخشش آنهاست که زندگی ات را سرشار از طراوت می کند. تو به این زندگی خوش آمدی!

- تو در ۶۰ سالگی از قید تمام درگیری هایی که زندگی را به کام خود می کشد آزاد می شوی، وقت آن است که این زندگی را شروع کنی...

- تو در ۶۰ سالگی با محبت به دیگران لذت می آفرینی

کدخبر: 1013603 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟