فریبکاری آشکار در فضای مجازی

به گزارش رکنا ، پیدایش فناوری های نوین و گسترش سرسام آور فضای مجازی در کشور ما در ساختاری که برای پذیرش آن آمادگی نداشته است نوعی ناامنی همگانی و فروپاشی اخلاقی بی پیشینه را به همراه آورده است. نبود قوانین فرهنگی و اجتماعی مصوب برای ساماندهی این فضا و به تبع آن دور ماندن نهادهای نظارتی و امنیتی از رشد سریع این پدیده ی غول آسا، زمینه را برای سوءاستفاده های کلان مالی و بی اخلاقی های فراگیر توسط عده ای فراهم کرده که خود را تافته ی جدا بافته و تیزهوشان فرصت طلبی می دانند که می توانند یک شبه ره صدساله بروند و در مدتی کوتاه به بچه غول های تازه به دوران رسیده ای تبدیل شوند که به اعتبار دارایی بادآورده، همه ی اصول فرهنگی و اخلاقی جامعه را به سخره بگیرند. کافی است حسابرسان مالی رسمی کشور نگاهی به گردش مالی این افراد فقط طی شش ماه اخیر بیندازند. آنوقت همه چیز روشن و مبرهن می شود.

اینان به اندازه ای برای سوءاستفاده از اعتماد مردم و کلاهبرداری از ناآگاهی مقطعی آنها، آگاهانه عجله دارند که در مدتی کمتر از یک سال ثروت چند ده میلیاردی به دست آمده را به سرعت به بیرون از حوزه ی قضایی و مالیاتی کشور منتقل می کنند تا راه گریز برای فرار از چنگ قانون برایشان فراهم باشد.

به راستی شگفت آور است؛ در ساختاری که پلیس فتا می تواند دایرکنندگان پیج های غیر اخلاقی و صفحه  سلبریتی های هنجارشکن را در کوتاه ترین مدت شناسایی و تعقیب کند از خیر شناسایی و پیگیری شبکه های اجتماعی و پیج های اینستاگرامی کلاهبردار به آسانی بگذرد؛ پیج هایی چون هشتگ مدیا که یکی از مدیران آن تنها با عنوان جعلی امنیت شبکه، بدون انجام هیچ خدمت ضروری، چند میلیارد تومان از چند صد پیج و شبکه دریافت می کند. بگذریم که برخی کارشناسان این عنوان را منتسب به کسانی می دانند که در جایگاه هکرهای توانا، با مختل کردن امنیت شبکه ها، برای بازگرداندن اطلاعات همان پیج میلیون ها تومان دستمزد مطالبه می کنند و این در حالی است که گردانندگان این گروه کاذب خود را نماینده تام الاختیار اینستاگرام در ایران می خوانند. سوال اساسی اینکه گردانندگان هشتگ مدیا در کدام رشته و دانشگاه تحصیل کرده اند که اینگونه خود را مدعی نمایندگی اینستاگرام و مهندسین کامپیوتر و IT و مغز متفکر استارتاپ در ایران می نامند.

همه چیز درباره ی هشتگ مدیا

هشتگ مدیا تنها شبکه ی موجود در این ساختار نیست؛ اما نمونه ی خوبی است که با بررسی اقدامات و عملیاتی که طی چند ماه گذشته در آن صورت گرفته می توان به نقاط ضعف این ساختار اجتماعی و فرار زیرکانه ی گردانندگان آن از کنترل و پیگیری قانونی پی برد. روشن است که بررسی درآمد شبکه هایی از این دست به دلیل بی ارتباطی با سیستم مالیاتی کشور اصولا قابل کنترل نیست اما نهادهای امنیتی با بررسی حسابهای بانکی و توجه به افزایش ناگهانی دارایی های ارزی ، ریالی و ملکی صاحبان برند یا مالکان قانونی و غیرقانونی هشتگ مدیا به آسانی می توانند رشد بیرویه ی اقتصادی و شیوه ی افزایش سریع دارایی ها را حسابرسی و کنترل کنند. در این صورت روشن خواهد شد که هیچ رویه ی قانونی و امنی برای درآمد چندین میلیارد تومانی در هر ماه وجود ندارد؛ جز آن که با تحریک و تهییج مخاطبان در فضای گسترده ی بی کنترل تبلیغاتی فضای مجازی، آنها را با وعده های دروغین فریب داد و از طریق جذب دارایی های اندک اقشار جوان و جویای درآمد جامعه به کلاهبرداری و ثروت اندوزی پرداخت.

سوءاستفاده هایی از این دست تنها برگرفته از گردآوری فالورها و تحریک امیدواران به برنده شدن در قرعه کشی های دروغین نیست بلکه بسیاری از سلبریتی ها، هنرمندان و مجریان تلویزیون نیز متکی به اعتبارشان در میان مردم یا فریفته ی وعده های دروغین گردانندگان این شبکه ها می شوند؛ یا مانند چند تن از شاخ های اینستاگرامی به اعتبار تعداد فالورهایشان با شراکت در حاصل این کلاهبرداری ها یک شبه بار خود را می بندند. در حالی که رسانه های داخلی درباره نحوه کلاهبرداری این نوع کمپین ها به ویژه هشتگ مدیا مطالب مختلفی منتشر کرده اند و حتی رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم در آبان ماه 98 به طور مستقیم و روشن به این موضوع می پردازد که گردانندگان هشتگ مدیا (افراد غالباً تازه به دوران رسیده) با قبح شکنی به لحاظ مالی در حال بهره بردن از جیب مردم و کلاه گذاشتن بر سر ایشان هستند و هیچ تعهد و مسئولیتی نیز در قبال ایجاد اختلال اخلاقی و اقتصادی ندارند، قابل باور نیست که هنوز هیچ برخورد قانونی با گردانندگان این مسابقات در جهت حفظ حقوق و منافع مردم انجام نشده و نهادهای امنیتی و قضایی نسبت به این موضوع تا کنون بی تفاوت مانده اند و هیچ صدایی از پلیس فتا، پلیس امنیت اجتماعی و نهادهای امنیتی کشور در این خصوص شنیده نشده است.

آیا هشتگ مدیا از وزارت ارشاد مجوز دارد؟

هرچند که گردانندگان هشتگ مدیا مدعی اند مجوزهای لازم را از معاونت فضای مجازی صدا و سیما و وزارت ارشاد دریافت کرده اند اما تاکنون نسخه ای از مجوزهای خود را عیان نکرده اند. تازه در چنین شرایطی سوال این است که این دو نهاد مهم ملی بر چه اساس و چگونه مجوزهای برگزاری چنین کمپین هایی را به «هشتگ مدیا» داده اند؟ آیا در صورت داشتن مجوز اجازه ی برگزاری کمپین های اینگونه صادر شده است؟ و اگر چنین است نهادهای نظارتی و مالیاتی تا کنون در قبال این کمپین ها چه کرده اند؟

واقعیت این است که تعداد اندکی از گردانندگان شبکه های اجتماعی و دارندگان پیج های پرمخاطب به نسبت میزان تبلیغات و جذب اسپانسر، بدون ارائه ی هیچ گونه خدمت اجتماعی یا عرضه ی کالای سودمند صدها میلیارد تومان از درآمد مردم را با فریب و وعده های دروغین می ربایند و بدون واهمه از اقدامات قانونی مدعی العموم یا شاکی خصوصی، در میان همین مردم به راحتی روزگار می گذرانند. هر چند همیشه پیشگیری مقدم بر درمان است؛ اما هیچ وقت برای احقاق حقوق مردم و جلوگیری از سوءاستفاده ی فرصت طلبان دیر نیست. شاید انتظار برای اصلاح و تکمیل قوانین کامل و بازدارنده ی فضای مجازی بهانه ی معقولی به نظر برسد اما واقعیت این است که با تکیه بر قوانین موجود هم می توان با پاکسازی فضای مجازی و کوتاه کردن دست سوءاستفاده کنندگان، اعتماد را به فضای واقعی جامعه برگرداند و امنیت اقتصادی همگان را تأمین کرد؛ مشروط به اینکه هوشیاری پلیس فتا شامل حال این گروه نیز بشود و نهادهای امنیتی پیش از آنکه خلافکاران با انتقال دارایی های خود به خارج از کشور از چنگ عدالت بگریزند عرصه را بر آنها تنگ کنند. شاید همین امروز هم کمی دیر شده باشد؛ اما ضرر را از هرجا که بگیری منفعت است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

بهبود احمدی

آیا این خبر مفید بود؟