حکم اعدام یک قاتل مبتلا به کرونا در مقابل خانواده اش اجرا شد

به گزارش رکنا، وکلای این فرد مخالف اعدام او با تزریق مواد کشنده بودند چراکه معتقد بودند که «ریه‌های وی پس از ابتلا به کووید-19 دچار آسیب شده است و تزریق مواد کشنده باعث مرگ وی با رنج و درد می‌شود.»

کوری جانسون ۵۲ ساله، دوازدهمین فردی بود که در مجتمع زندان فدرال در ترهوت ایندیانا از زمان از سر گیری اعدام‌های فدرال پس از وقفه ۱۷ ساله اعدام شد.

در ساعت ۱۱:۳۴ شب به وقت محلی اعلام شد که وی مرده است. پیش از تزریق مواد کشنده وقتی از سوال شد که آیا حرفی دارد، وی متعجب و حواس‌پرت به نظر می‌رسید و به اتاقی که در سمت چپ برای حضور اعضای خانواده‌اش در نظر گرفته شد نگاه کرد و پاسخ داد: «نه. من خوبم.» چند ثانیه بعد بار دیگر به اتاقی که خانواده‌اش حضور داشتند خیره ماند و آرام گفت: «دوستتان دارم.»

اعدام جانسون و اعدام داستین هیگز در روز جمعه آخرین موارد اعدام در دولت ترامپ پیش از مراسم تحلیف جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب آمریکا است. بایدن با مجازات‌ اعدام فدرال مختلف است و گفته که به آن پایان می‌دهد. هر دو زندانی به کووید-۱۹ مبتلا شدند و به همین دلیل به نظر می‌رسید که اعدام آن‌ها با وقفه روبرو شود اما دادگاه عالی اجازه اعدام با تزریق کشنده‌ها را صادر کرد.

اعدام یک بیمار کرونایی با تزریق مواد کشنده

وکلای جانسون استدلال کرده بودند که تزریق ماده کشنده پنتوباربیتال باعث ایجاد اِدِمِ ریه (تجمع آب میان بافتی در ریه) می‌شود و فرد حس می‌کند در حال غرق شدن است. وکلا در ادعای جدید خود گفته بودند که مایعات زمانی که زندانی همچنان هوشیار است به داخل ریه‌های آسیب دیده وی از کووید-۱۹ وارد می‌شوند.

جانسون در یکی از خشن‌ترین باندهایی که شهر ریچموند تا به حال به خود دیده بود حضور داشت که باعث کشتن ۱۱ نفر در ۴۵ روز شدند. وی و دو عضو دیگر باند نیوتاون طبق قانون فدرال که قاچاقچیان عمده مواد مخدر را هدف قرار می‌دهد، به اعدام محکوم شدند.

وکلای جانسون در درخواستی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستار تخفیف در این حکم به حبس ابد شدند. وکلا به گذشته جانسون اشاره کردند که کودکی خود را با مادر معتادش سپری کرد که از سوی دوست پسرهای مادرش بارها در ۱۳ سالگی مورد سوء استفاده جسمی قرار گرفت. وکلای وی به تست‌های ضریب هوشی دوران کودکی آقای جانسون اشاره کردند که پس از محکومیت وی پیدا شده بود و وی را در رده معلولان ذهنی قرار می‌داد.

جانسون در بیانیه‌ای که از سوی وکلایش اعلام شد از جرایم خود ابراز تاسف کرد.

عضو یک باند خلافکار اعدام شد

وکلای این مرد پس از اعدام در بیانیه خود گفتند که دولت شخصی را با ناتوانی ذهنی اعدام کرد که کاملا در تناقض با قانون اساسی و قانون فدرال قرار دارد.

با این حال دادستان‌ها اعلام کردند که جانسون نشانه‌ای از معلولیت ذهنی از خود بروز نداده بود.

دادگاه ضمن رد معلولیت ذهنی، به طور پی در پی و کاملا صحیح به این نتیجه رسیده‌اند هفت قتلی که جانسون به خاطر قاچاق مواد مخدر مرتکب شد با برنامه‌ریزی بود و این اقدامات از کسی که قادر به محاسبه نیست بر نمی‌آمد بنابراین مجازات وی اعدام است

نظر دادستان‌های پرونده

دادستان‌ها در اسنادی که در دادگاه موجود است، گفتند: «دادگاه ضمن رد معلولیت ذهنی، به طور پی در پی و کاملا صحیح به این نتیجه رسیده‌اند هفت قتلی که جانسون به خاطر قاچاق مواد مخدر مرتکب شد با برنامه‌ریزی بود و این اقدامات از کسی که قادر به محاسبه نیست بر نمی‌آمد بنابراین مجازات وی اعدام است.»

هوارد ویک، دستیار سابق دادستان سابق ایالات متحده آمریکا به‌عنوان یکی از دادستان‌های این پرونده گفت خشونت‌های صورت گرفته از سوی جانسون و اعضای دیگر باند در آن زمان بی سابقه بود. یکی از قربانیان این باند با ۸۵ ضربه چاقو کشته شد و دیگری با اصابت ۱۶ گلوله به قتل رسید. جانسون به اتهام تیراندازی منجر به قتل سه نفر و شرکت در قتل چهار نفر دیگر از جمله ۱۵ بار تیراندازی به یک فروشنده مواد مخدر محکوم شده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟